Rekrutacja to komunikacja dwustronna, więc również Ty masz prawo pytać firmę o zagadnienia, które Ciebie nurtują. Zadanie pytań na koniec rozmowy rekrutacyjnej może pomóc Ci zrozumieć, czy firma do Ciebie pasuje.

O co w takim razie pytać?

Najprawdopodobniej, pierwszą osobą, z którą będziesz rozmawiać jest rekruter (lub ktoś z działu HR). O ile nie przedstawił tych informacji na wstępie, na tym etapie najlepiej jest zorientować się, jak działa firma i czego można się spodziewać w dalszej części procesu rozmowy. Poniżej przybliżamy kilka, dla których odpowiedzi mogą Ciebie zainteresować;-)

(I Etap) Pytania, które warto zadać rekruterowi

Stanowisko

1. Dlaczego firma zatrudnia?

Pytanie powiedzmy „rozgrzewające”, służy temu, aby uzyskać trochę ogólnych informacji o sytuacji firmy. Czy stanowisko jest otwarte, ponieważ firma się rozwija, czy też wypełniasz miejsce po kimś, kto odszedł?

2. Co się stało z poprzednią osobą na tym stanowisku? Czy odeszła sama, czy została zwolniona?

Jeśli zastępujesz kogoś, kto został zwolniony, dobrze będzie np. usłyszeć, jaki był powód rozstania – czy jest coś, na co firma zwraca szczególną uwagę w danej roli. Taktowne dopytanie o poprzednika, może dać ci wgląd w to, czego firma oczekuje od ciebie.

3. Jaki jest średni staż osób w zespole/ firmie?

Długi staż zatrudnienia (a za taki w IT można uznać > 2 lat) świadczy o tym, że firma zapewnia dobre i angażujące warunki pracy i prawdopodobnie można liczyć, że również dla Ciebie będzie to dobre miejsce. Jednocześnie warto mieć świadomość, że w branży IT coraz więcej jest ciekawych firm i projektów, a powód rozstania specjalistów z firmą niejednokrotnie podyktowany jest tym, że inni zaoferowali % więcej;)

4. Jakie są kolejne etapy w procesie rekrutacji? Ile czasu trwa proces i kiedy możesz się spodziewać informacji?

To, tak naprawdę, kluczowe pytanie na zakończenie pierwszej rozmowy (z reguły możesz liczyć, że osoba prowadząca rozmowę sama przedstawi Ci informację o kolejnych etapach).

Praca i możliwości rozwoju

5. Czy firma oferuje możliwości rozwojowe, szkolenia lub certyfikaty? Czy jest budżet na rozwój lub udział w konferencjach branżowych?

Nie ulega wątpliwości, że w IT firmy (zazwyczaj) interesują się ludźmi, którzy chcą się rozwijać, więc takie pytanie może być potencjalnie dobrze odebrane. ALE, uwaga! doprecyzuj, w jakim obszarze i dlaczego chciałbyś pogłębiać wiedzę i jak możesz ją wykorzystać. Taka informacja z pewnością da Ci punkty bonusowe w rozmowie.

6. Czy firma umożliwia pracę zdalną? Ile dni mam być w biurze?

Odpowiedź na to pytanie otrzymałeś już prawdopodobnie podchodząc do rekrutacji. Jeśli jednak dotąd ta kwestia nie została wyjaśniona – to najwyższy czas, by teraz doprecyzować. Niektóre firmy są w 100% zdalne, podczas gdy inne oferują hybrydę. Dla ciebie najprawdopodobniej będzie liczyć się to, czy zespół, do którego dołączasz, jest hybrydowy czy w pełni zdalny.

W przypadku firm w pełni zdalnych możesz również zapytać, czy/ jak często odbywają się spotkania offline, integracyjne lub inne wydarzenia.

7. Czy istnieje dofinansowanie na co-working?

Niektórzy ludzie mają trudności z koncentracją pracując z domu. Dla nich co-working jest dobrą alternatywą, gdy biuro jest zbyt daleko.

8. Jaka jest polityka w zakresie urlopów wychowawczych? Jaka jest polityka dotycząca urlopu bezpłatnego? Co z płatnym czasem wolnym, takim jak zwolnienie lekarskie i dni urlopu?

Jeśli nie zostały one zakomunikowane w opisie stanowiska, warto o to teraz zapytać.

(II Etap) Pytania, które warto zadać po rozmowie technicznej

W tym momencie prawdopodobnie znajdziesz się w rozmowie z kimś, kto może odpowiedzieć na pytania techniczne. Tego typu rozmowy mogą obejmować różne sesje, dając szansę na rozmowę z przyszłymi kolegami, technikami lub CTO.

Skorzystaj z tej okazji, aby dowiedzieć się o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz o dominującej kulturze miejsca pracy.

Typowy tydzień pracy

9. Jak wielu spotkań powinienem się spodziewać w typowym tygodniu pracy?

Spotkania są nieuniknione, ale niektóre firmy przesadzają:) Dobrze jest ustalić ile % zajmą spotkania a ile będziesz mieć na pracę właściwą.

10. Jak często dokonujecie wdrożeń? W jaki sposób dokonujecie wdrożenia?

Ogólnie rzecz biorąc wszystko zależy od tego jaki produkt firma rozwija, niemniej ręczne i nieczęste wdrożenia mogą być oznaką powolnego i bezproduktywnego cyklu rozwojowego.

11. Czy praktykujecie TDD czy BDD? W jaki sposób testujecie kod?

Niezależnie od tego czy jesteś w obozie test-driven development (TDD) czy behaviour-driven (BDD), powinieneś dowiedzieć się jak zespół testuje i projektuje. Jedną z największych ryzyk może stwarzać firma, która w ogóle nie testuje;)

12. W jaki sposób śledzicie błędy/problemy? Jaki jest stosunek między funkcjami a poprawkami?

Próbujemy odkryć stan długu technicznego. Dług techniczny wynika z przedkładania nowych funkcji nad naprawianie lub refaktoryzację istniejącego kodu. Niektórych długów nie da się uniknąć, ale jeśli nagromadzisz ich zbyt wiele, istnieje duża szansa, że znajdziesz się w sytuacji nie do pozazdroszczenia – będziesz musiał gasić pożary i usuwać nieporządek z kodu..

13. Co Waszym zdaniem jest ważniejsze: nie dotykać działającego systemu, naprawiać błąd czy pracować nad nową funkcjonalnością? Jakie jest Wasze podejście do długu technicznego?

Spróbuj zapytać bezpośrednio o dług techniczny, ale także zobacz, jak poważnie podchodzą do dostarczania wartości dla klienta.

Narzędzia i dokumentacja

14. Czy istnieje dokumentacja? Czy macie przewodniki stylu kodowania?

Spróbuj zorientować się w ogólnym stanie dokumentacji. W zależności od kontekstu, możesz zapytać o specyfikacje API, dokumenty projektowe, przewodniki stylu, historie użytkownika i wszelkie inne dokumenty wspierające rozwój. Niewystarczająca dokumentacja często oznacza, że będziesz musiał prosić (a później być ciągle proszony) o informacje, żeby w ogóle móc wykonać swoją pracę.

15. Z jakiej wersji systemu kontroli korzystacie?

Jeśli odpowiedź brzmi „żadnej”, najlepiej jest przejść dalej i poszukać innej firmy;) Chyba że rozmawiasz o stanowisku lidera zespołu lub kierownika technicznego. W takim przypadku zapytaj, czy są otwarci na wdrożenie. Jeśli firma potwierdzi 'otwartość’, z pewnością będziesz miał pełne ręce roboty przez kilka miesięcy (co najmniej) i będzie to trudna droga, więc dobrze uwzględnić to w swoich korzyściach lub negocjacjach płacowych.

16. Jakich stosu/języków/frameworków używacie?

Nie przejmuj się, jeśli nie jesteś zaznajomiony z technologiami. Możesz nauczyć się każdego stosu w ciągu kilku tygodni z dobrym mentoringiem i wdrożeniem.

Kultura zespołu programistów

17. Dlaczego zdecydował się Pan/Pani na dołączenie do tej firmy?

Brzmi jak odwrócone pytanie rekrutacyjne, ale naszym zdaniem, warte rozważenia:) Jeśli udało Ci się zbudować dobry kontakt z rozmówcą, zadaj kilka osobistych pytań. Znajomość wartości ludzi, dla których będziesz pracować lub z którymi będziesz pracować jest zawsze cenna.

18. Jak duże są zespoły? Jaki jest stosunek juniorów do seniorów?

Jeśli prowadzisz rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko juniorskie, a zespół składa się w większości z seniorów, to jest to dla ciebie bardzo dobra wiadomość. Nie ma nic bardziej stymulującego, niż bycie otoczonym przez ludzi bardziej wykwalifikowanych od ciebie:)

Work-life balance

19. O której godzinie ludzie zazwyczaj wychodzą z pracy?

Podstawą zrównoważonej pracy bez wypalenia jest wracanie do domu wystarczająco wcześnie, aby mieć życie. Długie godziny pracy mogą oznaczać, że zespół jest bezproduktywny i rekompensuje to sobie przepracowaniem.

20. Czy oczekuje się, że będę online na Slack/Teams przez cały czas, czy też mogę robić przerwy?

W zależności od pełnionej roli, część produktywnej pracy można wykonać z dala od klawiatury. Niektórym najlepsze pomysły przychodzą podczas spaceru lub brania prysznica, a możliwość wyjścia na kilka minut z całą pewnością pozwoli 'odświeżyć głowę’ i nabrać energii do działania 🙂

Wnioski

Zadawanie pytań w trakcie rozmowy rekrutacyjnej może pomóc Ci stwierdzić, czy praca w danej firmie będzie dla Ciebie odpowiednia. Niektóre firmy będą starać się pokazać z jak najlepszej strony, aby przyciągnąć dobrych kandydatów, dlatego też, jeśli faktycznie zależy Ci na firmie – wybierz pytania, które współgrają z twoimi zainteresowaniami i pogłębiaj je tak długo, aż będziesz zadowolony🙂

UWAGA: Nie pytaj o rzeczy, na które powinieneś już znać odpowiedź! Sprawdź opis stanowiska, stronę internetową firmy i wszystkie poprzednie rozmowy, aby nie tracić czasu rozmówcy i upewnić się, że nie brzmisz jak zdarta płyta;)

Zobacz też:

35 pytań, jakie możesz usłyszeć na rozmowie rekrutacyjnej w IT

Rozmowa kwalifikacyjna z Javy? Żaden problem! – cz. I (String)

Czym jest CI/CD. Wprowadzenie dla początkujących