it-leaders-blogi-dla-programistow

Do tego, że warto czytać blogi IT, nikogo przekonywać nie trzeba. Warto je czytać, zwłaszcza gdy zajmuje się Web developmentem, w którym wykorzystywane technologie zmieniają się praktycznie z miesiąca na miesiąc. Poniższy artykuł przedstawia listę blogów dla programistów webowych, które warto śledzić, aby być na bieżąco.

Pierwsze 6 witryn z poniższej listy pisanych jest w języku polskim, zaś 4 ostatnie są angielskojęzyczne, ale to raczej nie problem dla osób, których jedną z najczęściej odwiedzanych stron jest Stack Overflow.

Devstyle

Devstyle jest polskim blogiem – ale nie tylko blogiem, bo również Podcastem. Na Devstyle poruszane są zagadnienia zarówno programistyczne jak i okołoprogramistyczne. Można tu znaleźć liczne poradniki praktyczne, pokazujące konkretne przypadki postępowania z kodem. Z tego choćby powodu warto tu wchodzić – takie poradniki to w końcu rodzaj poligonu doświadczalnego dla kodu każdego programisty.

Flynerd

Python to dominujący język na blogu, ale nie brakuje tu ciekawych treści na temat JS’a. Jeśli zajmuje się tworzeniem stron, na pewno bloga warto odwiedzać. Jest tu też wiele ciekawych porad dla osób rozpoczynających swoją przygodę z programowaniem. Co więcej, autorka wiele miejsca poświęca obalaniu mitu, jakoby programowanie było domeną mężczyzn.

JavaDevMatt

Blog i kanał na Youtube prowadzony przez Mateusza Kupilasa od strony merytorycznej jest kierowany do programistów Javy, jednak autor porusza wiele tematów, które dotyczą programowania w ogólnym sensie, a że materiały są ciekawe, powinny przypaść do gustu również programistom Javascript czy PHP.

Na Frontendzie

Autorem bloga jest Bartłomiej Dybowski, pasjonat front-endu. Z jego artykułów najwięcej dowiemy się na temat frameworków Javascript, głównie ReactJS. Ale pojawiają się tu również wpisy przeznaczone dla osób zaczynających dopiero przygodę z tworzeniem stron – dotyczące podstaw CSS-a i HTML-a.  To, co może sprawić, że zapomnimy o istnieniu tego bloga, jest fakt, że rzadko pojawiają się nowe wpisy.

Blog Pawła Mansfelda

Autora bloga z pewnością należy docenić za regularność publikacji. Na stronie znaleźć można wiele wskazówek dla osób zajmujących się tworzeniem stron internetowych. Przydatne dla siebie treści znajdą tu szczególnie osoby zajmujące się tworzeniem stron opartych o CMS WordPress. Oprócz tematów typowo koderskich, na stronie jest wiele wpisów o SEO, projektowaniu stron i zarządzaniu hostingiem.

Strefa Kodera

Blog jest idealnym miejscem dla Web developera – zarówno początkującego jak i doświadczonego. Dowie się wiele zarówno na temat back-endu i front-endu. Oprócz materiałów dotyczących programowania webowego, są treści przeznaczone dla osób zainteresowanych, takimi językami jak C++, czy Pascal.

CSS Tricks

Poradnikowa propozycja dla entuzjastów CSS-a na wszystkich etapach zaawansowania. Tutaj znajdziemy wiele poradników na temat stylowania stron – od podstawowych tutoriali dla osób dopiero uczących się front-endu po zaawansowane techniki tworzenia animacji w CSS-ie. Dodatkowo na stronie codziennie pojawia się kilka artykułów na tematy związane z szeroko pojętym front-endem.

FreeCodeCamp

Strona znana przede wszystkim z prowadzenia darmowych bootcampów programistycznych online jest jednocześnie ciekawą platformą blogową na temat Web developmentu. Zakres tematyczny publikowanych artykułów – od kompletnych podstaw po zaawansowane zagadnienia na temat aplikacji webowych. Można się tu wiele dowiedzieć na temat języków niekojarzonych bezpośrednio z Web developmentem, takich jak Python, czy Java.

Sitepoint

Bardzo wszechstronne kompendium wiedzy dotyczącej programowania. To nie tylko Javascript i PHP, ale również propozycja dla programistów aplikacji opartych o Androida i iOSa. Pojawiają się tu wszelkie nowinki ze świata rozwoju stron internetowych, aplikacji mobilnych i ogólnie wszystkiego, co jest związane z Internetem.

Smashing Magazine

Propozycja dla wszystkich osób, które interesują się technologiami internetowymi. Jest kierowana zarówno do programistów, jak i designerów. Można na niej znaleźć wiele nowinek, poradników i studium przypadku ze świata zarówno front-endu jak i back-endu. Autorami publikacji są praktycy – programiści i designerzy na co dzień pracujący w czołowych firmach IT. Na stronie codziennie pojawiają się nowe treści, warto wiec zaglądać tu często.

Jeśli chodzi o blogi IT, jest ich naprawdę całe mnóstwo, zwłaszcza tych na temat tworzenia stron i aplikacji internetowych. Powyższa lista to oczywiście niewielka ich część, ale śledząc je, można się wiele dowiedzieć. Chyba że samemu jest się tzw. 10x developerem(mitycznym nadprogramistą), który nie musi czytać niczyjego bloga, aby się rozwijać.