Z Anną Szwiec, współorganizatorką Women in Technology rozmawiamy o prowadzonych działaniach na rzecz kobiet w IT, skąd wziął się pomysł na projekty skierowane do kobiet oraz o łączeniu pracy zawodowej, działalności w kilku organizacjach, pasji z życiem prywatnym. 

Podejmujesz bardzo ciekawe inicjatywy w kobiecym świecie IT, możesz przybliżyć nam projekty Tech Leaders i Women in Technology?

Anna Szwiec: Women in Technology to społeczność kobiet działająca w 9 miastach Polski już od prawie 10 lat. Tworzona jest przez kobiety, głównie dla kobiet, ale nie tylko. Nasze spotkania i warsztaty są otwarte dla wszystkich. Naszą misją jest tworzenie przestrzeni do dzielenia się wiedzą, inspirowania i wymiany doświadczeń w zakresie nowych technologii. Organizujemy spotkania, na których można przyjść i posłuchać ciekawych tematów a co najważniejsze poznać ludzi z branży, wymienić się doświadczeniem, zainspirować. Bardziej praktyczna część naszych działań to liczne warsztaty, które są okazją do zdobycia praktycznej wiedzy z różnych dziedzin. Poza tym organizujemy liczne projekty, takie jak “Go for IT, girl!”, “Let’s solve IT”,  “Tech Leaders”.

Jednym z projektów, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem jest program mentorski “Tech Leaders”. Tech Leaders jest międzynarodowym, największym w Polsce bezpłatnym, czteromiesięcznym programem mentorskim dla kobiet w IT oraz tych, które chcą zacząć swoją karierę zawodową w tej dziedzinie, skupiającym ponad 80 specjalistów z kraju i zagranicy. W ubiegłym roku, jesienią,  rozpoczęliśmy już trzecią edycję, w której otrzymaliśmy aż 830 aplikacji. Program polega na 4 miesięcznej pracy z wybranym mentorem w sesjach jeden na jeden. Dla dziewczyn, które dostały się do programu jest to niesamowita szansa rozwoju pod okiem wybitnych w swoich dziedzinach ekspertów. Więcej o programie można znaleźć na stronie: https://techleaders.eu/

Skąd pomysł na spotkania kobiet IT? Dlaczego akurat projekt skierowany do kobiet?

AS: Nasza społeczność powstała, kiedy kobiety w IT rzeczywiście były rzadkością, stąd nasz główny cel, czyli stworzenie społeczności przyjaznej kobietom, w której będą mogły się rozwijać. Obecnie sytuacja bardzo się zmieniła, kobiety częściej wybierają pracę w IT czy zawodach technicznych, nie mniej jednak wciąż są mniejszością. Stąd też nasze działania, polegające trochę na odczarowaniu IT jako “męskiego świata”.

“Tech Leaders” to program skierowany tylko dla kobiet. Organizują go i tworzą kobiety ze społeczności “Women in Technology”. Celem tego programu jest pomoc w rozwoju kobiecego potencjału przyszłych liderek, których wciąż w IT mamy zdecydowanie za mało. Tech Leaders to nie tylko program mentorski ale także społeczność, w której generowane są  nowe pomysły i powstaje  środowisko jeszcze bardziej stymulujące do wzrostu poprzez wymianę wiedzy, udzielanie wsparcia.

Jakie są Wasze plany, cele na najbliższe lata?

AS: Chcemy zdecydowanie rozszerzyć naszą działalność na inne miasta a także rozwinąć się jeszcze bardziej w miastach w których już działamy. Mamy w planach całkiem nowe projekty, nad którymi obecnie pracujemy, ale przede wszystkim chcemy rozwinąć te, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem – “Tech Leaders” i “Let’s solve IT”.

Jak czujesz się jako kobieta w tej branży?

AS: Bardzo dobrze 🙂 Osobiście nigdy nie doświadczyłam innego traktowania mnie w pracy, tylko dlatego, że jestem kobietą. Spotykam się jednak na co dzień z opowiadaniami kobiet, które doświadczają wielu przykrych sytuacji dyskryminowania ich właśnie ze względu na to, że są kobietami.

Jakie dałabyś rady młodym dziewczynom chcącym zacząć swoją ścieżkę w IT?

AS: Często słyszymy pytanie “Jaką technologię wybrać?”. Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, nie ma gorszej ani lepszej technologii, wszystko zależy od naszych zainteresowań. Jeżeli interesują mnie skomplikowane obliczenia matematyczne, to raczej nie będę się czuła dobrze jako UX. (Chociaż, nigdy nic nie wiadomo:). Warto jednak poczytać/posłuchać o różnych możliwościach, dziedzinach, pójść na warsztaty i spróbować “na własnej skórze” z czym to się je. Jest bardzo dużo bezpłatnych lub kosztujących niewiele warsztatów. Nie zostaniemy po nich specjalistami, ale zobaczymy na czym to polega i czy nas to interesuje.

Możliwości rozwoju jest bardzo dużo, trzeba po prostu zacząć i nie poddawać się. I przede wszystkim nie sugerować się opiniami, że IT jest tylko dla mężczyzn.

Co inspiruje i motywuje Cię do działania? Jest jakaś kobieta w branży, która jest dla Ciebie wzorem, inspiracją?

AS: Inspiracją i motywacją do działania są ludzie. Moi przyjaciele a także  dziewczyny z Women in Technology, szczególnie te z krakowskiego teamu, z którymi współpracuje na co dzień. Dziewczyny pełne pasji, niesamowitych pomysłów i bardzo pozytywnej energii, łączące swoje prace, codzienne obowiązki z ogromną ilością działań dla innych. Z nimi nie dość, że nie można się nudzić a nawet “gorszy dzień” nie straszny, bo zawsze mają jakieś lekarstwo. I myślę, że to właśnie jest niesamowite w naszej społeczności – ludzie, na których zawsze można liczyć.

Poza pracą wolny czas spędzasz trenując kravmagę i podnosząc sztangi na crossficie, bardzo ciekawe pasje. Jak organizujesz swój czas: praca zawodowa, działalność non-profit, pasje?

AS: Połączenie pracy zawodowej, życia prywatnego, działalności w kilku organizacjach, uczenia dzieciaków programowania, sportu… no i czasem jeszcze zabawy, nie jest łatwe. Zawsze jednak na pytanie “jak Ty to robisz” odpowiadam, że jak się ma mało czasu to trzeba sobie znaleźć nowe zajęcie. Przy tylu angażujących rzeczach organizacja czasu jest niesamowicie ważna a każda minuta dnia bardzo cenna. Klucz do pogodzenia wszystkiego to realizowanie własnych pasji, wtedy zdecydowanie jesteśmy w stanie pogodzić więcej niż nam się wydaje.

Jakie inne ciekawe projekty realizujesz?

AS: Poza działaniem w organizacjach dla dorosłych organizuję również warsztaty z programowania dla dzieciaków. Zaskakujące dla mnie jest, że dziewczynki, często podchodzą do tego, że to zajęcie głównie dla chłopców. Dlatego uważam, że to niesamowicie ważne, żeby już małym dzieciom dać szansę spróbowania wielu dziedzin i wybraniu to co jest dla nich interesujące. Tym bardziej, kiedy mamy mnóstwo narzędzi sprawiających, że nauka programowania, algorytmiki potrafi być niesamowicie atrakcyjna i wciągająca.

 

Anna Szwiec

Na co dzień pracuje jako programistka, aktualnie tworzy aplikacje webowe. Pasję do programowania odkryła na studiach. Studiując matematykę miała kilka przedmiotów związanych z programowaniem, które już wtedy pochłaniały ją bez reszty. Potrafiła zarywać noce i siedzieć do rana, żeby doszlifować program czy stronę. Potem zdecydowała się na drugi kierunek, czyli informatykę. Programowanie jest dla niej tworzeniem czegoś z niczego i ciągłym rozwijaniem się w tej dziedzinie.

 

 

IT-Leaders.pl – to platforma rekrutacyjna dla sektora IT, która odwraca tradycyjne role: Kandydat – Rekruter. Szybki sposób kojarzenia kandydatów z pracodawcami i z góry znane oczekiwania finansowe sprawiają, że strony nie tracą czasu na rozmowy z niedopasowanymi firmami/ kandydatami.

Wystarczy, że raz założysz konto, określisz oczekiwania finansowe a pracodawcy sami będą do Ciebie aplikować.

Zmieniamy zasady gry. To Ty wybierasz pracodawcę!
www.it-leaders.pl