Branża IT w Polsce ma się bardzo dobrze. Jest uważana za jedną z najbardziej rozwojowych i atrakcyjnych dla pracowników. W naszym kraju panuje jednak rynek kandydata, co stanowi wyzwanie dla firm informatycznych. Co trzeba zrobić, żeby zasłużyć na miano dobrego pracodawcy w tak konkurencyjnym środowisku? Ważne są atrakcyjne zarobki, możliwość rozwoju i pracy przy innowacyjnych projektach. Badania wskazują także, że duże znaczenie ma przyjazna atmosfera w pracy (76% wskazań), nowoczesne narzędzia (52%), stabilność zatrudnienia (61%) oraz równowaga pomiędzy pracą, a życiem prywatnym (36%)[1]. Które firmy znana są jako wymarzone miejsca pracy w branży IT?
Co powinien oferować idealny pracodawca?

 

Źródło: Ankieta internetowa wśród informatyków i programistów http://www.pasjonaciinnowacji.net/idealne-miejsce-pracy-dla-informatyka/

Według Listy Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2017 opublikowanej przez Great Place to Work[2]  pierwsze miejsce we wszystkich trzech kategoriach przypadło firmom informatycznym (kategorie zależą od wielkości zatrudnienia). W kategorii firm zatrudniających poniżej 50 osób pierwsze miejsce zajęła firma Demant Technology Centre, w kategorii firm średnich, zatrudniających poniżej 500 osób, liderem została firma Objectivity Bespoke Software Specialists, a wśród firm dużych, zatrudniających powyżej 500 osób, najwyższe miejsce na podium zajął Microsoft Sp. z o.o. Na drugim miejscu znalazła się firma Cisco Poland, a na trzecim Sii Polska. Z badania można wywnioskować, że Najlepsze Miejsca Pracy to firmy najszybciej rozwijające się. Laureaci odnotowali średnio 66,3% rocznego wzrostu przychodów, a wzrost zatrudnienia wyniósł ponad 55%. Wszystkie firmy ujęte w zestawieniu wprowadziły na rynek w ciągu ostatnich trzech lat nowe produkty lub usługi. Organizacje te charakteryzuje także wysoki odsetek kobiet w kadrze menedżerskiej – bliski 40%.

Wyłonienie najlepszych pracodawców było także celem badania audIT[3], które dotyczyło ściśle branży informatycznej. Kto otrzymał tytuł „Najlepszego miejsca pracy IT w Polsce w 2016”? Zwycięzcą konkursu została – podobnie jak rok temu – firma Britenet, usługodawca IT oferujący team leasing oraz body leasing specjalistów IT. Co więcej – badanie wykazało, że wizerunek firmy oraz sposób jej funkcjonowania są w oczach pracowników bardzo ważnymi zaletami. W konkursie przyznano także dwa wyróżnienia. Dla ING Services Polska – centrum usług wspólnych dla grupy ING na całym świecie oraz firmy Sii, dostawcy usług IT m. in. z zakresu rozwoju i testów oprogramowania, szkoleń czy zarządzania infrastrukturą IT.

Natomiast w rankingu Poland`s Most Attractive Employers[4] blisko 26 tys. polskich studentów z 64 uczelni za najlepszych pracodawców w branży IT uznało Google Poland, Microsoft i Intel. Kolejne miejsca zajmują IBM Polska, Grupa Kapitałowa CD Projekt, Techland, Sony Polska, Oracle, Samsung Electronics Polska oraz Cisco Systems.

Przyjrzyjmy się nieco bliżej kilku gwiazdom z branży IT.
Google

Wiele osób kojarzy giganta z Mountain View  przede wszystkim z autorytetem ze względu na globalne projekty. Pracownicy biorą udział w rozwijaniu produktów, z których korzysta się na całym świecie. To wszystko wpływa na możliwość zdobycia ogromnego doświadczenia. Powstały też legendy o wszelkiego rodzaju udogodnieniach, jakie czekają na kadrę w pracy. W polskim oddziale pracownicy mogą liczyć np. na siłownię dostępną dla wszystkich, pokój gier, elektroniczne pianino, tenis stołowy, planszówki, bibliotekę, hamaki, kuchnię serwującą trzy ciepłe posiłki każdego dnia, a nawet… nap room, czyli pokój przeznaczony do spania. Google zadbało także o pracujące mamy. Specjalnie dla nich przygotowano pokój karmienia i przewijania[5]. Żeby być obiektywnym poszukajmy jednak jakiś minusów. Można je znaleźć w wypowiedziach jednego z byłych pracowników koncernu w wywiadzie, którego udzielił Business Insider[6]. Według niego osoby zatrudnione w Google pracują pod presją, w atmosferze rywalizacji, a niektórzy inżynierowie są bardzo aroganccy w stosunku do innych. Koncern stawia także na otwarte przestrzenie, w których wiele osób ma problem ze skupieniem się. Pracownicy jako jednostki mają również niewielki wpływ na projekty, a wybić mogą się jedynie nieliczni. Czy podobne sytuacje zdarzają się w Polsce? Tego nie wiemy.

Microsoft

Pracownicy tego koncernu najlepiej oceniają pensje, różnorodność zajęć, możliwość przenoszenia się z zespołu do zespołu i współpracy w celu stworzenia zupełnie nowych produktów. Dobrze wypadła także ocena realnego wpływu na wykonywanie projektów oraz pozytywna praca zespołowa. Ludzie mniej ze sobą rywalizują, a częściej się wspierają, co przekłada się na mniejszy stres[8]. Gabe Newell, który przez 13 lat pracował dla Microsoft, a później został współzałożycielem firmy Valve bardzo pozytywnie wypowiadał się o swoim byłym pracodawcy. Twierdził nawet, że spędzony tam kwartał nauczył go więcej niż studia na Harvardzie[7]. Jeśli chodzi o minusy, to pracownicy wymieniają np. osobliwy żargon, którego znaczenie trzeba sprawdzać czasem w kilku źródłach, brak równowagi pomiędzy pracą a czasem wolnym (nadgodziny) oraz zagrożenie stagnacją w przypadku pracy nad projektem, który trwa latami. Microsoftowi oberwało się także za sporą biurokrację i „wewnętrzne układy”[8].

IBM

Stawia głównie na ludzi młodych. Wielu z nich staje się pełnoetatowymi pracownikami po zakończeniu stażu. Praca w tej firmie to rozwojowe projekty, najnowocześniejsze technologie i możliwość uczestniczenia w dodatkowych kursach i szkoleniach. To także elastyczne godziny pracy i ruchome przerwy. Jako dodatkowe benefity można wymienić np. fitness, masaże dostępne w poszczególnych placówkach IBM, kursy językowe, czy przedszkole językowe dla dzieci pracowników. Personel martwi natomiast to, że ich praca jest monitorowana za pomocą oprogramowania zainstalowanego na komputerach, które sprawdza nawet podpięcie obcej myszki lub włożenie USB. Podglądanie Facebooka podczas pracy może skutkować dłuższym staraniem się o podwyżkę[9].

Sii

Wśród zalet Sii pracownicy wymieniają m.in.  pewność zatrudnienia, efektywność współpracy w zespole, a także uczciwość w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych. Jest również możliwość uczestniczenia w międzynarodowych projektach, ponieważ wielu z klientów to firmy zagranicznie, głównie z USA i Kanady. Firma organizuje także różne wyjścia i wyjazdy integracyjne oraz spotkania służące wymianie wiedzy branżowej[10]. Pracownicy mogą zrzeszać się w grupy sportowe i zainteresowań, które łączą ludzi o podobnym hobby. Wśród nich znajdują się m.in. fani piłki nożnej, motocykli, wycieczek rowerowych czy też pasjonaci najnowszych technologii, którzy wieczorami dyskutują o nowinkach branży IT. Sii wspomaga swoich pracowników w realizacji ich pasji np. oferując wsparcie w rajdach samochodowych[11]. Atrakcyjne jest także wyposażenie poszczególnych biur. Jak zapowiadali przedstawiciele firmy, w jej nowej siedzibie w Gdańsku ma powstać m.in. siłownia, ścianka wspinaczkowa, pokoje relaksu oraz strefy gier i przestrzenie dla rodziców z dziećmi, a także… zjeżdżalnia łącząca sąsiadujące piętra[12]. Opinie negatywne na temat pracy w firmie można znaleźć na forach internetowych, artykułów merytorycznych na ten temat ciężko się doszukać. Wśród minusów powtarzają się informacje odnośnie rywalizacji między pracownikami, zmierzanie w stronę korporacyjności, nadgodziny i stres. Negatywne oceny pojawiają się również odnośnie możliwości rozwoju, który jest często uzależniony od projektu[13].

Intel

Koncern oferuje wysokie zarobki, liczne szkolenia i kursy. Specjaliści IT chcą znaleźć się wśród pracowników Intela również z powodu technologii, nad jakimi będą mogli pracować. W Gdańsku prowadzono pracę m. in. nad Thunderbolt, Blu-ray Playback,  Internetem Rzeczy (IoT) i technologią Intel Ready Mode[14]. Podobnie jak w przypadku Sii, również na temat pracy w Intelu ciężko jest znaleźć merytoryczny artykuł na temat słabych punktów w tej firmie. Znów przejrzeliśmy więc fora internetowe. Negatywne komentarze pojawiają się w większości na temat nadgodzin, korporacyjności, długiego procesu podejmowania decyzji, przeciążonych menedżerów i rywalizacji współpracowników[15].

Objectivity

Według informacji znalezionych na stronie Diamenty Forbesa[16], największą wartością firmy są ludzie. Prawie 60% ekspertów to osoby, które zostały zatrudnione dzięki rekomendacji pracowników organizacji. A co może przekonywać do pracy lepiej niż opinia znajomych? Chyba niewiele jest podobnych czynników. Objectivity stawia również na oryginalną kulturę przedsiębiorstwa. W jej skład wchodzą m.in. brak ocen okresowych i badanie satysfakcji kadry, średnio co 2 miesiące. Feedback jest dla firmy bardzo ważny – kierownictwo stara się wdrożyć wyniki, żeby specjaliści czuli, że nie są pominięci w bieżących projektach[16]. W firmie sporo też mówi się o rozwijaniu talentów oraz zasadzie, że jeśli w miejscu pracy spędza się większość czasu, to wszyscy chcą się czuć tam dobrze[17]. Odnośnie kwestii minusów pracy w tej firmie – można je znaleźć na forach internetowych. Jednak na to źródło zawsze radzimy spojrzeć z dystansem. Użytkownicy wymieniają np. nieuzasadnione przenoszenie pracowników między zespołami czy też sytuacje, kiedy rekruterzy nie dają feedbacku po rozmowie[18].

CD Projekt

Wielu dałoby się pokroić, żeby pracować wśród twórców Wiedźmina. Specjaliści firmy cenią prestiż swojej organizacji i są dumni z tego, co robią na co dzień. A prestiż jest zdecydowanie zauważalny, biorąc pod uwagę zachwyt ludzi na całym świecie. Pracownicy firmy czują się także częścią zespołu i chwalą dobrą atmosferę panującą w biurze – życzliwość i wzajemną pomoc. Organizacja jest także oceniania jako solidna i dająca dobre możliwości rozwoju[19]. Plusami są także benefity i wysokie standardy pracy. Jeśli mowa o minusach to jak wszędzie – są i tutaj. Można znaleźć informacje głównie o nadgodzinach, które skutkują ograniczonym życiem towarzyskim oraz stresie[20].

Na ile wiarygodne są opinie zamieszczane na forach internetowych – to już musi każdy ocenić sam.

Tak naprawdę ilu pracowników, tyle opinii. Każdy może znaleźć swoje wymarzone miejsce pracy gdzie indziej. Najważniejsze są oczekiwania, jakie stawiają przed sobą specjaliści IT. Jeśli zostaną one spełnione, pracownikowi raczej nie grozi wypalenie zawodowe.

 

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.

 

[1] pasjonaciinnowacji.net/idealne-miejsce-pracy-dla-informatyka/

[2] greatplacetowork.pl/publikacje-i-wydarzenia/blogi-i-aktualnosci/913-lista-najlepszych-miejsc-pracy-polska-2017-ogloszona

[3] computerworld.pl/news/Najlepsi-pracodawcy-IT-w-Polsce-wylonieni-w-konkursie-AudIT-2016,407269.html

[4] universumglobal.com/rankings/poland/student/2016/it/

[5] spidersweb.pl/2017/03/google-biuro-warszawa.html

[6] businessinsider.com/google-employees-confess-the-worst-things-about-working-at-google-2013-11?IR=T

[7] chip.pl/news/wydarzenia/trendy/2013/12/201ekwartal-w-microsofcie-nauczyl-mnie-wiecej-niz-caly-harvard201d

[8] businessinsider.com.pl/strategie/zarzadzanie/pracownicy-microsoftu-o-pracy-z-satya-nadella/z5ndknv

[9] regiopraca.pl/portal/rynek-pracy/miejsca-pracy/praca-i-zarobki-w-ibm-etat-z-benefitami-ale-bez-facebooka

[10] regiopraca.pl/portal/rynek-pracy/wiadomosci/sii-po-raz-trzeci-z-rzedu-najlepszym-miejscem-pracy-it

[11] regiopraca.pl/portal/rynek-pracy/miejsca-pracy/sii-poszukuje-kolejnych-programistow

[12] sii.pl/aktualnosci/najnowsze/w-slad-za-google-sii-w-gdansku-tworzy-kreatywne-biuro-ze-zjezdzalnia/

[13] gazetapraca.pl/firma/sii/opinie/, m.trojmiasto.pl/news/opinie/0/Sii-znow-zatrudnia-Poszukiwani-inzynierowie-n86242.html?sort=up

[14] benchmark.pl/aktualnosci/wizyta-w-centrum-badawczo-rozwojowym-intel-w-gdansku.html

[15] gowork.pl/opinie_czytaj,930747, gazetapraca.pl/firma/intel/opinie

[16] diamenty.forbes.pl/objectivity-bespoke-software-specialists-sp-z-o-o-,artykuly,201658,1,1.html

[17] greatplacetowork.pl/component/content/article/809

[18] gowork.pl/opinie_czytaj,582376

[19] gowork.pl/opinie_czytaj,53471

[20] innpoland.pl/118381,praca-w-cd-projekt-red-to-marzenie-wielu-ale-rzeczywistosc-nie-jest-tak-piekna-jak-sie-wydaje