How to Respond When an Employee Shares a Mental Health Challenge

Obecna sytuacja na rynku pracy, a także skutki pandemii, wojny na Ukrainie czy rosnącej inflacji, wpłynęły negatywnie na zdrowie psychiczne pracowników. Według badań Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, aż 40% polskich pracowników odczuwa stres w pracy, a 20% z nich cierpi na problemy zdrowotne związane ze stresem. Sytuacja ta wymaga dziś podejmowania konkretnych działań ze strony pracodawców.

Wsparcie psychologiczne jako nowy benefit

Trend oferowania wsparcia psychologicznego jako jednego z benefitów staje się coraz bardziej popularny zarówno w Polsce, jak i na świecie. Według badań przeprowadzonych przez firmę EY w 2020 roku, aż 65% polskich pracowników deklaruje potrzebę wsparcia psychologicznego ze strony swojego pracodawcy. Podobne trendy widoczne są w innych krajach. W Stanach Zjednoczonych, według badania przeprowadzonego przez American Psychiatric Association w 2020 roku, aż 88% pracowników wskazuje, że opieka zdrowotna psychiczna jest jednym z najważniejszych benefitów, jakie może oferować pracodawca.

Jak pracodawcy mogą radzić sobie z wyzwaniami związanymi ze zdrowiem psychicznym swoich pracowników? Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że zdrowie psychiczne pracowników wpływa bezpośrednio na efektywność pracy i wyniki finansowe całej firmy. Dlatego pracodawcy powinni oferować swoim pracownikom szeroki zakres wsparcia psychologicznego, w tym:

  1. Szkolenia i warsztaty z zakresu zarządzania stresem i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w pracy.
  2. Dostęp do indywidualnych sesji terapeutycznych u psychologów lub terapeutów.
  3. Programy wellness, takie jak yoga czy medytacja, które pozwalają na relaks i redukcję stresu.
  4. Psychologiczne konsultacje online lub telefoniczne, dostępne dla pracowników w sytuacjach nagłych lub w razie potrzeby.

Korzyści z wsparcia psychologicznego dla pracowników

Oferowanie wsparcia psychologicznego dla pracowników nie tylko poprawia ich zdrowie psychiczne, ale także wpływa na zwiększenie ich zaangażowania i lojalności wobec firmy. Pracownicy, którzy czują się docenieni i wspierani przez swojego pracodawcę, są bardziej zmotywowani do pracy, co wpływa na wyższą jakość produktów i usług oraz na poprawę wyników finansowych firmy.

Dodatkowo, oferowanie wsparcia psychologicznego może pomóc w przyciągnięciu i zatrzymaniu najlepszych pracowników na rynku pracy, co jest szczególnie ważne w dobie coraz większej konkurencji na rynku pracy. Współczesny pracownik poszukuje nie tylko dobrej płacy, ale także szuka miejsca, w którym będzie się dobrze czuł, a jego zdrowie psychiczne będzie traktowane z równą wagą, co jego zdrowie fizyczne.

Jednym z najlepszych sposobów, aby przekonać pracowników do skorzystania z oferowanego wsparcia psychologicznego, jest promowanie i edukowanie o jego korzyściach. Według badania EY z 2020 roku, aż 42% pracowników deklaruje, że nie korzysta z oferowanego przez pracodawcę wsparcia psychologicznego, ponieważ nie są świadomi, że jest ono dostępne. Dlatego tak ważne jest informowanie pracowników o oferowanym wsparciu oraz edukowanie ich na temat zdrowia psychicznego.

Wsparcie dla menedżerów

Warto również pamiętać, że nie tylko pracownicy potrzebują wsparcia psychologicznego, ale także menedżerowie i liderzy organizacji. To właśnie na nich ciąży większa odpowiedzialność za wyniki finansowe firmy, a w dobie coraz większych wyzwań organizacyjnych stres może być szczególnie silny. Według badań EY z 2020 roku, aż 68% menedżerów odczuwało wyższy poziom stresu związanego z pracą w porównaniu z rokiem poprzednim.

Warto również pamiętać, że pracodawcy nie muszą działać sami – mogą skorzystać z usług firm specjalizujących się w oferowaniu wsparcia psychologicznego dla pracowników. Takie firmy oferują szeroki zakres usług, w tym szkolenia, indywidualne terapie, psychologiczne konsultacje online oraz narzędzia do zarządzania stresem.

Podsumowanie:

Wsparcie psychologiczne dla pracowników jest coraz bardziej popularnym i niezbędnym benefitem w dobie współczesnego rynku pracy. Zdrowie psychiczne pracowników wpływa bezpośrednio na efektywność pracy i wyniki finansowe firmy, dlatego pracodawcy powinni rozważyć różne możliwości oferowanego wsparcia. Oferowanie takiego wsparcia pomaga nie tylko w przyciąganiu i zatrzymywaniu najlepszych pracowników, ale także poprawia zaangażowanie i lojalność pracowników wobec firmy, co wpływa na zwiększenie jakości produktów i usług oraz poprawę wyników finansowych firmy.