Praca to często nieodłączny element życia każdego z nas. Spędzamy w niej w znacznej większości przypadków osiem godzin dziennie, a biorąc pod uwagę dojazdy, może nawet i więcej. Nie bez powodu temat równowagi pomiędzy życiem prywatnym, a pracą jest tak popularny w branży IT. Pracownicy, szczególnie z pokolenia Millenialsów chcieliby spędzić czas realizując pasje, spotkać się ze znajomymi, rodziną, czy załatwić sprawy w urzędzie lub na poczcie.
Work life balance – Skąd wziął się ten termin?
Najlepsza możliwa sytuacja, jaką można sobie wyobrazić to taka, w której jednocześnie mamy czas na spędzanie czasu z rodziną i realizację swoich pasji, a z drugiej strony praca także zbiega się z naszymi zainteresowaniami. Wtedy mamy największe szanse na to, aby osiągnąć pełnię szczęścia i pracować efektywnie. Wszystkie działania perspektywicznie mają służyć naszej głównej wizji i celom.
Termin work life balans i pierwsze zainteresowanie tym tematem miało miejsce na przełomie lat 70 i 80 XX wieku. To odpowiedź na licznie pojawiające się w tamtym czasie problemy społeczne spowodowane pracą takie, jak pracoholizm i depresja.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że równowaga pomiędzy życiem, a pracą nie jest liczona liczbą godzin w niej spędzonych, a Twoją satysfakcją.
Życie i praca – Work Life Balance w Polsce
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wykonała badania, w których wykazała, że Polacy są 7 najbardziej zapracowanym narodem wśród wszystkich 35 krajów OECD.
Polak w ciągu roku pracuje średnio 1928 godzin.
Obecnie widzimy wiele zmian na Polskim rynku, a już szczególnie w branży IT. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym pracownicy są w stanie wykonywać więcej zadań poświęcając na nie mniej czasu.
Następnym rozwiązaniem, które pomaga utrzymać równowagę pomiędzy życiem i pracą jest możliwość pracy zdalnej i spotkań z innymi pracownikami w firmie. Dzięki temu pracownik nie poświęca tak dużej ilości czasu na dojazdy do pracy i stanie w korkach.
Przeprowadziliśmy kilka ankiet i napisaliśmy o tym artykuł -> Praca zdalna – Czy rzeczywiście tak jej pragniemy? – O preferencjach osób z branży IT
Niektóre firmy wprowadzają elastyczne godziny pracy, dzięki czemu pracownik nie musi stawiać się w biurze na narzuconą godzinę – np. 8.00, lecz pomiędzy godziną 8.00, a 10.00. To daje mu wewnętrzny spokój i pewność, że zdąży do pracy nawet w sytuacji, gdy nie przyjedzie pierwszy autobus. Inne firmy starają się dopasować do potrzeb organizując regularny czas pracy, ale w bardziej przyjaznych dla pracownika godzinach.
Zapytaliśmy o to firmy WealthArc
Stosunek czasu pracy do życia prywatnego – Jakie są godziny pracy w Państwa biurze?
WealthArc powstał w 2015 roku. Na początku było nas czworo i z wielkim entuzjazmem zabraliśmy się do pracy. Przez pierwsze miesiące nasze zaangażowanie w projekt nierzadko przekraczało 12 godzin dziennie. Po pół roku byliśmy wykończeni fizycznie. Znaleźliśmy partnerów, którzy pomogli nam rozwijać naszą ideę i ograniczyć czas pracy do 8h dziennie. Dziś mamy zgrany zespół i ugruntowany, regularny czas pracy. Doskonale rozumiemy jak ważny jest czas dla siebie i rodziny, dlatego od samego początku przyjęliśmy zasadę: brak pracy w weekendy.
Obecnie praca w naszym biurze rozpoczyna się między godz. 8:00 a 10:00 i trwa 8 godzin. W ciągu dnia każdy pracownik ma prawo zrobić sobie godzinną przerwę na lunch, siłownie, basen czy załatwienie swoich spraw.
– Elastyczny czas pracy – Jak rozumiany jest w Państwa firmie?
Wśród programistów elastyczny czas pracy nie jest już traktowany jako przywilej, a bardziej jako obowiązujący standard. W Wealtharc’u rozumiemy, że czasem trzeba załatwić sprawy w urzędzie czy banku, a kurier ma do dostarczenia dużą przesyłkę, z tego powodu nasi pracownicy mogą liczyć na ruchome godziny pracy a także na pracę zdalną z domu. Tak długo jak uelastycznienie czasu pracy nie zaburza pracy innych członków zespołu WealthArc wspiera takie rozwiązania. Szczęśliwy i niezestresowany pracownik to lepszy wynik pracy, korzysta na tym i pracownik i pracodawca.
Radomir Mastalerz – CTO – WealthArc
IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.