Cechy dobrego pracownika

Cechy dobrego pracownika

Na rynku pracy w branży IT stykają się ze sobą dwa światy. Z jednej strony wiadomo, że panuje czas pracownika, ponieważ sektor zmaga się z niedoborem kadrowym. Patrząc jednak z innej perspektywy dostrzegamy, jak wiele osób zabiega o pracę w cenionych firmach i przebranżawia się, żeby dołączyć do prestiżowego świata IT. Okazuje się też, że nie zawsze wiedza techniczna jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o oczekiwania wobec programistów. Często dużo bardziej liczą się umiejętności miękkie. A zatem jakie są cechy dobrego pracownika w branży IT pożądane przez pracodawców?

Poszukiwane cechy pracowników na rynku pracy – Czego szuka branża IT?

Chęć nieustannego kształcenia się

Branża IT jest uważana za najbardziej dynamiczną i rozwijającą się. Aby posiadać aktualną wiedzę i kompetencje potrzebne do pracy z nowymi technologiami, niezbędna jest ciągła edukacja i poszerzanie horyzontów. Zdecydowanie nie jest to kierunek dla osób, które nauczą się czegoś raz i chcą pozostać przy swoich praktykach przez wiele lat. Pasja i głód wiedzy – to właśnie cechy, które są najważniejsze według Iwony Grzeluk – Recruitment & EB Specialist z Setapp: Lubimy otaczać się ludźmi, którzy mają otwarte głowy i nie boją się myśleć nieszablonowo. Nasz idealny pracownik to osoba, która doskonaląc siebie, jest również inspiracją dla innych. Z kolei Łukasz Radzikowski, Koordynator Rekrutacji w ALTEN Polska dodaje, że istotną cechą jest także proaktywność w działaniu i wykazywanie własnej inicjatywy.

Komunikatywność

Programiści coraz częściej kodują w parach, pracują przy tych samych projektach z innymi członkami zespołu, biorą udział w prezentacjach, występują jako prelegenci na konferencjach. Umiejętność pracy w grupie, otwartość i asertywność to cechy, które można doskonalić. Oczywiście, jeśli wolimy pracować samodzielnie, warto powiedzieć o tym rekruterowi już na pierwszym spotkaniu. Wówczas obydwie strony wiedzą na czym stoją i czy mają szansę na wspólną przyszłość. Szczególną uwagę na dopasowanie pracownika do kultury firmy wnikliwie analizują rekruterzy w Setapp. Jak mówi  Iwona Grzeluk, najważniejsza jest dla nas umiejętność współpracy w grupie. Słyniemy z doskonałej atmosfery wewnątrz firmy, czujemy się jedną drużyną i zależy nam na tym, aby to uczucie wspólnoty pielęgnować. Według Łukasza Radzikowskiego z ALTEN liczy się także zdolność rozumienia i szanowania różnych kultur organizacyjnych: Współpracujemy z firmami brytyjskimi, francuskimi, polskimi, amerykańskimi i z wielu innych regionów. Co więcej, tworzymy zespoły specjalistów składające się z przedstawicieli różnych kultur. Ważne jest zatem, aby nasi pracownicy szanowali różnice kulturowe i umieli czerpać z nich inspiracje.

Lojalność

Cecha bardzo pożądana w branży, w której dobry pracownik jest na wagę złota, a firmy prześcigają się w oferowanych benefitach. Na lojalnym pracowniku zawsze można polegać, wywiązuje się ze swoich zadań i nie zawodzi przełożonych. Nawet, jeśli zdecyduje się na odejście z firmy, to poinformuje pracodawcę odpowiednio wcześniej, żeby mógł znaleźć kogoś na jego miejsce. Pracownik może być lojalny również po zmianie miejsca zatrudnienia: poleca byłą pracę w swoim środowisku, nie mówi źle o poprzednim pracodawcy i może go wspierać podczas wdrożenia nowych osób.

Dobra organizacja czasu pracy jako ważny wyróżnik

Dzień programisty to nie tylko tworzenie kodu, ale także spotkania z klientami, zebrania zespołowe, szkolenia, coachingi, czas przeznaczony na relaks… Optymalnie zaplanowanie dnia pracy to przede wszystkim wyznaczenie czasu na poszczególne projekty, zostawienie miejsca na poprawki i ewentualne dyskusje z szefem. To także rozpoczynanie następnych zadań dopiero wówczas, gdy skończy się poprzednie i nie tracenie czasu na rozrywkę, podczas gdy praca nagli. Dobra organizacja pracy to jedna z najważniejszych cech wymienianych przez Łukasza Radzikowskiego z ALTEN: Część naszych specjalistów dostaje trudne i niezwykle ważne zadania konieczne do zrealizowania w określonym czasie. Wielu naszych pracowników współpracuje z zespołami z innych stref czasowych. Niektórzy mają możliwość pracy zdalnej. Organizacja życia zawodowego – tak, żeby móc się również cieszyć udanym życiem prywatnym – to ważna dla nas cecha.

Samodzielność 

Pracownik powinien jak najszybciej wdrożyć się w swoje zadania tak, aby nie zajmować innych swoimi problemami. Dobrze, jeśli najpierw stara się sam rozwiązać zagwozdkę, a dopiero później prosi o pomoc bardziej doświadczonych kolegów. Jak we wszystkim ważny jest jednak złoty środek. Jeśli od dłuższego czasu nie potrafimy znaleźć buga, warto zapytać o radę, żeby nie blokować swojej dalszej pracy. Co dwie głowy, to nie jedna!

Doświadczenie  

Last but not least 😉 Jeśli firma nie szuka osoby na stanowisko juniorskie, doświadczenie jest oczywiście kluczowym kryterium wyboru nowej osoby. W przypadku wakatów juniorskich nie zawsze musi być jednak komercyjne. Oczywiście staż, czy praktyki w korporacji są dobrze widziane, ale firmy w dużej mierze zwracają uwagę na zrealizowane projekty, nawet te robione na własną rękę bądź w trakcie kursów czy szkoleń  (tu wskazówka: jeśli ukończyliście kurs programowania – koniecznie napiszcie w CV jaki projekt i z wykorzystaniem jakiej technologii zrealizowaliście w ramach programu). W sytuacji, kiedy jesteśmy osobami początkującymi, należy już na starcie zadbać o swoje portfolio, a wszystkie projekty (przeprowadzone samodzielnie lub na kursach) zapisywać np. na GitHubie (link też podajemy w CV;)) Ważnych wskazówek w kwestii doświadczenia udzielił nam Zespół HR odpowiedzialny za rekrutację w FIBARO: Nawet osoba z największą wiedzą teoretyczną może przegrać z kimś, komu nie brakuje otwartości, wyobraźni, elastyczności czy pasji – bo w naszej ocenie największy zapał jest wtedy, gdy robimy to, co odpowiada naszym predyspozycjom i upodobaniom. W przeciwnym razie w pracy będziemy się męczyć. Wiedzę można rozwinąć, a zmiana charakteru jest praktycznie niemożliwa.

Czy zgadzacie się z naszymi propozycjami? Jakich cech u pracowników w branży IT według Was poszukują pracodawcy?

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.