web scraping

Web scraping to proces wydobywania danych ze stron internetowych. Może być używany do różnych celów, takich jak generowanie leadów (danych do potencjalnych klientów) czy analiza konkurencji. Albo po prostu zbieranie danych do celów badawczych.

Kiedy przydaje się web scraping? Oto kilka przykładów:

  • Agencja nieruchomości chce zebrać dane o cenach domów z wybranej lokalizacji, aby lepiej zrozumieć rynek
  • Reporter chce zebrać dane z witryn rządowych, aby dowiedzieć się ile pieniędzy wydano na konkretny projekt
  • Serwis z prognozą pogody wykorzystuje web scraping do automatycznego zbierania danych z innych witryn pogodowych w celu wygenerowania niestandardowej prognozy pogody dla swoich odbiorców

Web scraping to przydatna technika

Większość przypadków użycia dla web scrapingu sprowadza się do zbierania danych do celów badawczych albo analizowania konkurentów. Dla naukowca web scraping jest świetnym rozwiązaniem na zbieranie danych do analiz. Jakich? Np. o cenach, recenzjach produktów, a nawet analiz postów z mediów społecznościowych.

Sprawdź: Umowa B2B

Z kolei dla firm jest to dobry sposób na obserwowanie konkurencji. Możemy wykorzystać tę technikę np. do zbierania danych o cenach, ofertach produktowych, czy opiniach klientów.

IT-Leaders.pl

Inne zastosowania web scrapingu to np. znajdowanie informacji kontaktowych. Technika ta pozwoli na np. zbieranie danych o adresach e-mail, numerach telefonów, czy profilach w mediach społecznościowych. Podobnie działa to w przypadku ofert pracy. Możemy użyć web scrapingu do zbierania danych o ofertach z job boardów, witryn firmowych czy serwisów społecznościowych.

Wszystko na automacie

Web scraping to automatyczna metoda pozyskiwania danych ze stron internetowych. W dodatku większość z nich to dane nieustrukturyzowane w formacie HTML, które są następnie konwertowane na ustrukturyzowane w arkuszu kalkulacyjnym czy bazie danych. Dzięki temu możemy ich używać w konkretnych aplikacjach.

Zobacz: Gry bez Flasha

Istnieją różne sposoby scrapingu, w tym korzystanie z usług online, określonych interfejsów API, czy nawet tworzenie od podstaw kodu do tego celu. Wiele witryn oferuje interfejsy API, które umożliwiają dostęp do ich danych w ustrukturyzowanym formacie.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.