Podwyżka

Podwyżka. Czy to dobry moment?

W sieci nie brakuje artykułów na temat bardzo wysokich zarobków specjalistów IT, premiach i atrakcyjnych benefitach. Wiele osób z innych branż nigdy nie zbliży się do wynagrodzenia rzędu 10 czy 15 tys. miesięcznie, podczas gdy programiści często zarabiają nawet po 20 tys. zł. To jednak nie oznacza, że nie zasługują lub nie powinni starać się o podwyżkę;)

Sprawdź: Tester oprogramowania – zarobki

Podwyżka to nie jest nowy problem. Już w 2015 r. organizacja rekrutacyjna Robert Half przeprowadziła badanie, z którego wynika, że 89% pracowników w USA uważa, iż powinno otrzymać podwyżkę. Z drugiej strony, tylko 54% faktycznie o nią poprosiło. Rozmowa o wyższym wynagrodzeniu powoduje tyle stresu, że wielu pracowników (32%) deklarowało, że woli posprzątać cały dom, albo poszukać nowej pracy (13%) czy przejść leczenie kanałowe u dentysty (7%). Byli też i tacy, którzy preferowali poddać się kontroli urzędu skarbowego (6%) (sic!;-)) W zasadzie wszystko, tylko nie rozmowa o podwyżce.

IT-Leaders.pl

Tymczasem rozmowa o podwyżce nie musi być trudna i pełna napięć. Zanim jednak się na nią zdecydujemy, warto przeprowadzić proste rozeznanie, które pomoże nam przekonać się, czy prośba o podwyżkę będzie uzasadniona.

Podwyżka? Sprawdź czy inni zarabiają podobnie

Zanim poprosimy o podwyżkę, sprawdźmy na jakie wynagrodzenia mogą liczyć podobni specjaliści w innych firmach. Branża IT daje nam w tym względzie całkiem dobry obraz sytuacji – większość ofert pracy zawiera widełki płacowe. Zdecydowanie jest to jeden z tych segmentów, gdzie transparentność wynagrodzeń jest na wysokim poziomie.

Jeśli więc pracujesz jako np. Full Stack Engineer i zarabiasz 18 000 zł miesięcznie, natomiast wiele ofert na podobne stanowisko oferuje wynagrodzenie od 20 000 do nawet 25 000 zł, jest to dobry powód, aby ubiegać się o podwyżkę.

W przypadku wynagrodzenia należy też wziąć pod uwagę lokalizację. Niestety-stety, choć temat budzi różne opinie, większość pracodawców wychodzi z założenia, że jeśli ktoś mieszka np. w Warszawie, to powinien zarabiać więcej niż osoba, która mieszka w niewielkiej wiosce. Albo programista z Londynu zarobi znacznie więcej niż taki sam specjalista z Warszawy. I to nawet jeśli pracuje dla tej samej firmy, tylko że w 100% zdalnie. Może być więc tak, że nie uda nam się otrzymać wyższego wynagrodzenia. Firma po prostu uzna, że w danej lokalizacji nie zaproponuje wyższych stawek.

Czy pracodawca ma zwrot z inwestycji?

Idąc dalej, trudno będzie uzyskać podwyżkę, jeśli pracodawca nie ma zwrotu z inwestycji z naszej pracy. Przy dobrze wykonywanej pracy, w IT taki zwrot najczęściej jednak ma miejsce. Wyobraźmy sobie, że zarabiamy 20 000 zł/mc. Z zewnątrz może się wydawać, że to wysokie wynagrodzenie, ale jeśli pracodawca zarabia na naszej pracy dwa albo trzy razy tyle w ciągu miesiąca, realizując projekty dla kontrahentów, to otrzymanie podwyżki powinno być w zasięgu.

Istotny jest jednak pełen ogląd sytuacji, bo jeśli firma ma problemy z pozyskiwaniem projektów, prace się przeciągają, czy kontrahenci opóźniają się z płatnościami, wynegocjowanie podwyżki będzie raczej trudne.

Zobacz: Benefity pozapłacowe

Nawet jeśli jesteśmy świetnymi specjalistami i wkładamy dużo wysiłku w realizowane zadania, to mówiąc wprost „kasa (dla firmy) też musi się zgadzać”. Pracodawca z dużym prawdopodobieństwem zgodzi się na podwyżkę, gdy uzna, że nasza praca zapewnia mu jeszcze wyższy zwrot. Tu jednak mała dygresja: może być tak, że rozwijamy nowy projekt, który jeszcze nie jest monetyzowany i wówczas firma niejako inwestuje w konkretne rozwiązanie, na którym póki co nie zarabia. W takim wypadku decyzja o podwyżce będzie opierać się głównie na tym, jak dobrze pracujemy, jakie efekty zapewniamy, czy też jak układa się nasza współpraca w zespole.

Podwyżka – pora zapytać

Jeśli po przeprowadzeniu takiej analizy uznamy, że pracodawca nie powinien mieć problemu z przyznaniem podwyżki, warto o nią zapytać. W niektórych firmach odpowiedni czas na taką rozmowę będzie podczas corocznej ewaluacji, dobrym czasem jest też wrzesień-październik przed planowaniem budżetu na kolejny rok. W innych możemy zaproponować odpowiednie spotkanie w dowolnym miesiącu.

Jak poprowadzić rozmowę? Na spotkaniu porozmawiajmy o ścieżce kariery, przedstawmy swoje postępy, nabyte umiejętności, omówmy konkretne osiągnięcia. Jeśli niedawno ukończyliśmy ważny projekt, też to podkreślmy. Weźmy pod uwagę, że szef nie zawsze zauważy wszystkie nasze osiągnięcia i postanowi je docenić. Doceńmy siebie, rozmowa o pieniądzach nie jest czasem na przesadną skromność – po prostu wymieńmy, co zrealizowaliśmy, jakie wyróżnienia otrzymaliśmy lub też co mówią o nas współpracownicy i klienci firmy. To tak zwana chwila prawdy, w której po prostu warto się poprzechwalać;)

Dla przełożonych liczą się namacalne wyniki ciężkiej pracy, którymi będziemy mogli się pochwalić. Szef może wiedzieć, że jesteśmy dobrymi specjalistami, ale nie zaszkodzi mu przypomnieć dlaczego tak jest;-)

Jeśli macie pytania o konkretne sytuacje związane podwyżką – dajcie mi znać na Linkedin , postaram się podpowiedzieć:)

Barbara Kowalewska – CEO IT-Leaders

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.