Szukasz TOP 10 narzędzi DevOps? Dobrze trafiłeś! W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze narzędzia DevOps – od zarządzania, przez automatyzację, monitorowanie oraz komunikację. Jeśli natomiast zastanawiasz się, kim tak w ogóle jest DevOps i na czym polega jego praca, to koniecznie sprawdź nasz artykuł o tym, czym zajmuje się DevOps engineer i jak nim zostać? A dla fanów webinarów o tematyce DevOps polecamy kanał Mały Kat.

Przedstawmy zatem TOP 10 narzędzi DevOps, wybranych specjalnie dla Was:

1.Git

logo Git - pierwszego z TOP 10 narzędzi DevOps

Git to pierwsze z TOP 10 narzędzi DevOps, używanych zarówno przez nich, jak i większość branży IT. Umożliwia zapisywanie różnych wersji kodu źródłowego i w razie potrzeby cofania się do tej odpowiedniej. Jest świetnym narzędziem do współpracy i eksperymentów, ponieważ umożliwia tworzenie osobnych gałęzi, tak aby wdrożyć nowe funkcje, dopiero gdy są całkowicie na to gotowe.

Sam Git to nie wszystko – przydatna jest również możliwość hostowania repozytoriów online. Najbardziej popularne opcje to GitHub, GitLab oraz Bitbucket.

2. Puppet

logo Puppet

Puppet to narzędzie, które pozwala na zarządzanie infrastrukturą jako kodem. Dzięki automatyzacji zarządzaniem, umożliwia dostarczanie oprogramowania szybciej i bezpieczniej. Zapewnia funkcje takie jak raporty w czasie rzeczywistym, zarządzanie wieloma zespołami i zasobami. Puppet ma ponad 5000 modułów i integruje się z wieloma popularnymi narzędziami DevOps.

3.Chef

logo Chef

Chef to narzędzie DevOps typu open-source. Służy do automatyzacji i zarządzania konfiguracją. Posiada „Książki kucharskie”, które ułatwiają kodowanie infrastruktury w językach specyficznych dla konkretnych domen. Chef umożliwia łatwą integrację z platformami chmurowymi takimi jak Amazon AWS czy MS Azure. Jest to bardzo przydatne narzędzie, chociaż dla mniej doświadczonych osób może okazać się trudny w obsłudze.

4.Ansible

logo Ansible

Ansible to również narzędzie służące do zarządzania konfiguracją, znane ze swojej prostoty i wydajności. Zapewnia łatwą automatyzację, która uwalnia zespoły od żmudnej i powtarzalnej pracy. Jego działanie jest bardzo podobne do narzędzi takich jak Chef czy Puppet, ale wygrywa łatwością użytkowania i prostotą. Ansible stosuje takie samo podejście do infrastruktury kodu co Puppet, jednak używa bardzo prostej składni YAML. Dzięki temu definiowanie zadań jest banalnie proste.

5. Jenkins

logo Jenkins

Jenkins to bardzo popularne narzędzie do automatyzacji DevOps, z którego korzysta wiele zespołów programistycznych. Jest to serwer CI/CD typu open-source, który pozwala zautomatyzować różne etapy procesu dostarczania produktu. Jenkins jest popularny głównie dzięki ogromnemu ekosystemowi wtyczek (jest ich ponad 1000!), dzięki któremu integruje się z praktycznie wszystkimi narzędziami DevOps.

6.Bamboo

logo Bamboo

Bamboo to rozwiązanie serwerowe CI/CD od Atlassian, które jest bardzo podobne do Jenkins. Obydwa są bardzo popularnymi narzędziami DevOps, pozwalającymi na optymalizowanie procesu dostarczania produktów. Bamboo nie jest jednak projektem open source i trzeba za niego zapłacić. Narzędzie to posiada wiele gotowych funkcji, których nie trzeba konfigurować ręcznie jak w przypadku Jenkins. Dzięki temu posiada również mniej wtyczek – niektóre sprawy załatwia po prostu z automatu. Bamboo bez problemu integruje się z wieloma innymi narzędziami np. Jira czy Bitbucket, a także posiada bardzo przejrzysty interfejs użytkownika.

7. Docker

logo Docker

Docker to platforma kontenerowa, która od czasu swojej premiery znajduje się w TOP 10 najlepszych narzędzi dla DevOps Inżynierów. Sprawił, że konteneryzacja stała się bardzo popularna. Jest to znakomite rozwiązanie, dzięki któremu aplikacje zyskują na bezpieczeństwie. Docker integruje się z narzędziami takimi jak Jenkins czy Bamboo. Łącząc te narzędzia ze sobą, możesz jeszcze bardziej poprawić przepływ swojej pracy. Docker dobrze sprawdza się również do przetwarzania w chmurze.

8.Kubernetes

logo Kubernetes

Kubernetes to narzędzie DevOps typu open source. Służy do automatyzacji wdrażania aplikacji kontenerowych oraz do zarządzania nimi. To jedno z najbardziej popularnych narzędzi DevOps, szczególnie przy większych projektach, które potrzebują skalowania. Kubernetes bowiem pozwala na zautomatyzowanie zarządzania setkami kontenerów. Jeśli w projekcie jest mało kontenerów, a poziom złożoności jest niski, to może okazać się, że Kubernetes jest niepotrzebny. Jednak, gdy poziom złożoności jest wysoki, to Kubernetes spisze się na piątkę!

9. Nagios

logo Nagios

Nagios to jedno z najpopularniejszych, darmowych narzędzi typu open source, służących do monitorowania DevOps. Umożliwia monitorowanie infrastruktury, dzięki czemu znajdowanie i naprawianie problemów staje się dużo prostsze. Nagios pozwala na prowadzenie rejestru zdarzeń, przestojów i awarii. Udostępnia również wiele raportów i wykresów, dzięki którym możesz śledzić trendy. Dzięki swoim funkcjonalnościom ułatwi ci prognozowanie przestojów, błędów i pomoże wykrywać zagrożenia bezpieczeństwa. Nagios wyróżnia się bogatym ekosystemem wtyczek oraz stworzonymi przez ogromną społeczność samouczkami, tłumaczeniami i różnymi gadżetami – a to wszystko za darmo.

10. Slack

logo Slack - ostatniego z TOP 10 narzędzi DevOps

Slack to narzędzie służące do komunikacji i współpracy, które zyskało ostatnio ogromną popularność. Jest niezwykle praktyczne i łatwe w użytkowaniu. Można prowadzić na nim rozmowy w czasie rzeczywistym, posiada funkcję wyszukiwania i ma przyjazny interfejs użytkownika. Powoli zastępuje pocztę e-mail, szczególnie w gronie współpracowników. Wiele narzędzi oferuje integrację ze Slackiem, co jeszcze bardziej podnosi jego funkcjonalność.

Jak wdrożyć w firmie kulturę DevOps i czym jest NoOps?

Posłuchajcie Janka vel. Mały Kat na kanale YT IT-Leaders!

Podsumowanie

Jak widać, istnieje szeroka gama narzędzi DevOps, które ułatwią Twoją pracę! Znalezienie tych najlepszych wymaga sporo prób, testów i eksperymentów. Każde z nich różni się od siebie wieloma czynnikami: funkcjonalnościami, interfejsem czy ceną. Różnice mogą być duże lub bardziej subtelne. Konfiguracja narzędzi typu open source może na przykład zająć więcej czasu, ale w zamian za to są one darmowe. Natomiast płatne narzędzia komercyjne bardzo często mają w swojej ofercie bezpłatne wersje próbne, które umożliwiają wstępną ocenę programu przed zainwestowaniem dużych pieniędzy. Wybór jest trudny i na pewno nie ogranicza się jedynie do naszej listy TOP 10 narzędzi DevOps. Wszystko sprowadza się do Twoich potrzeb i celów.


logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.