Są pytania, na które ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Kwestia 'czy studia informatyczne są potrzebne przyszłemu programiście’ – właśnie do takich należy. To temat poruszany niezwykle często na forach i grupach związanych ze środowiskiem IT. Ciekawe dane możemy znaleźć także w wynikach uznanej w środowisku IT ankiety Stack Overflow Developer Survey 2017[1], którą wypełniło 64 tysiące programistów. Respondenci udzielali odpowiedzi m.in. na pytanie „Czy studia są ważne?”.  32% z nich uznało, że studia nie są potrzebne, podczas, gdy 41% , że są ważne albo bardzo ważne. Do myślenia daje również fakt, że 76,5% ankietowanych posiada wykształcenie co najmniej licencjackie. No cóż… Choć nie jesteśmy w stanie postawić za nikogo w tym temacie kropki nad „i”, zapraszamy do poczytania naszego wpisu, w którym przybliżamy m.in. czy informatyka jest popularnym kierunkiem studiów, co zyskasz zostając żakiem, a co możesz stracić i jak wiele kobiet wybiera kierunki techniczne. Być może to – chociaż w niewielkim stopniu – pomoże Ci podjąć decyzję.

Studiowanie w liczbach

Studia to temat rzeka. O ich przydatności napisało wielu – tych spełnionych absolwentów, ale też tych, którzy spróbowali i uważają je za stratę czasu. Nie brakuje również wypowiedzi osób, które nigdy nie myślały o studiach i od początku skupiały się na pracy. Jedno jest pewne – to, że na jednym wydziale zajęcia były prowadzone w nieciekawy sposób i nie wniosły nic szczególnego w życie studenta, nie oznacza, że należy je odradzać. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego [2] wynika, że w roku akademickim 2021/22 na polskich uczelniach rozpoczęło naukę ponad 428 tys. studentów. Największą popularnością cieszyła się informatyka, którą chciało studiować ponad 36 tysięcy osób. W ubiegłym roku akademickim, informatyka również znajdowała się na pierwszym miejscu.
Wśród najbardziej obleganych uczelni technicznych na pierwszych trzech miejscach w zestawieniu znalazły się politechniki – Poznańska, Gdańska i Warszawska. Na jedno miejsce na tych uczelniach chciało się dostać więcej niż 6 kandydatów. Czwarte miejsce należało do Politechniki Łódzkiej (ponad 5 chętnych na 1 miejsce). Najczęściej wybieraną przez kandydatów uczelnią była natomiast Politechnika Warszawska, na której studiować chciało ponad 45 tysięcy osób. Drugą uczelnią z największą liczbą kandydatów był Uniwersytet Warszawski – ponad 43 tysiące, a za nim Uniwersytet Jagielloński – ponad 33 tysiące.

Wybór odpowiedniej uczelni to ważny krok w przyszłość. To już postawienie na pewną „wersję” informatyki. Studia na uczelniach technicznych poza programowaniem oferują styczność z wieloma przedmiotami technicznymi (np. elektronika). Z kolei Uniwersytet to więcej logiki i matematyki.

Pozostając przy konkretnych danych, warto sięgnąć do raportu „Kobiety na politechnikach 2021″ [3], przygotowywanego od 11 lat przez Fundację Edukacyjną Perspektywy w ramach akcji „Dziewczyny na politechniki!”. Wynika z niego, że w okresie 2016–2021 liczba kobiet studiujących na kierunkach informatycznych wzrosła o 38 proc. (liczba mężczyzn wzrosła o 22%), a proporcja kobiet wśród studentów tych kierunków nie zmieniła się i wynosi 16 proc.” – czytamy w raporcie. Autorzy raportu w komunikacie przesłanym do PAP tłumaczą, że m.in. „Jest to efekt zwiększającej się świadomości atrakcyjności kształcenia na kierunkach informatycznych, jak również działań promocyjnych skierowanych do kobiet, w celu zainteresowania ich obszarem edukacji informatycznej”.

 

Czy studia informatyczne zapewnią pracę?

Zakładanie takiej tezy i oczekiwanie, że znajdzie ona odzwierciedlenie w praktyce to jak przekonanie, że zdanie egzaminu na prawo jazdy zrobi z nas mistrza Formuły 1. Jak to wygląda w praktyce? Daje nam to „licencję” i odpowiednie przygotowanie, sęk tkwi jednak w tym, czy będziemy doskonalić nabyte umiejętności.

Wiele osób decyduje się na studia, inni rezygnują, a mimo to osiągają zawodowy sukces. Liczą się bowiem zarówno umiejętności, jak i wiedza. Kluczem do sukcesu jest ich odpowiednie połączenie. Należy jednak pamiętać, że nadal są firmy i stanowiska, gdzie ukończenie studiów jest warunkiem koniecznym. Nadal są pracodawcy, którzy studia wyższe traktują jako kryterium 'must have’. Wykształcenie może szczególnie przydać się w przypadku pierwszej pracy.

Zwolenników studiowania skusić może również wizja wyższego wynagrodzenia. Według analiz serwisu zarobki.pracuj.pl praca w sektorze IT to gwarant najwyższej pensji dla osób świeżo po studiach, nawet z niewielkim doświadczeniem. Absolwenci informatyki nie mają też większego problemu ze znalezieniem zatrudnienia w swoim zawodzie, a i szansa na podwyżki w ciągu kilku pierwszych lat pracy jest całkiem duża. 

Co możesz zyskać studiując?

Bezsprzecznie studia informatyczne zapewniają styczność z różnorodnością zagadnień, które mogą się przydać w pracy programisty w przyszłości. Studenci mają możliwość próbowania wielu kierunków rozwoju, a później wybrać, w którym chcą dalej podążać. To możliwość poznania podstaw języków programowania, technologii, wiedza o bazach danych, zgłębianie tematu w przypadku projektów i prac zaliczeniowych – takiego wachlarza możliwości ciężko szukać w pracy lub kształcąc się samemu. Oczywiście najczęściej są to podstawy, a nie wiedza zaawansowana. Jednak zazwyczaj taka wiedza pozwala już określić np. z jakim językiem programowania się nie polubimy.
O ile certyfikaty można nabyć w drodze własnego rozwoju, o tyle analitycznego myślenia ciężko nauczyć się samodzielnie. Szereg zadań i ćwiczeń wykonywanych na co dzień w toku studiów rozwija umysł pod odpowiednim kątem, pomaga szybciej przyswajać nowo nabytą wiedzę i przede wszystkim buduje solidne fundamenty w postaci teoretycznych zagadnień. Wiele z nich, z pozoru błahych, może przydać się w przyszłości, kiedy trzeba będzie powiązać ze sobą pewne elementy i stworzyć coś innowacyjnego, wychodząc poza dotychczas utarte schematy.
Zaletą studiów jest też fakt, iż mobilizują do działania. Wiele osób, które decyduje się na naukę w domu może mieć problem z samoorganizacją i motywacją do poszerzania swojej wiedzy. Uczęszczanie regularnie na zajęcia poniekąd „zmusza” do systematycznej nauki i oddawania w terminie prac.
Studia to także szansa na wykazanie się. Im lepsi są kandydaci, tym większa szansa na ich wybicie się i na to, że zostaną zauważeni przez poważnych zleceniodawców. Wiele uczelni nawiązuje współpracę z dużymi firmami, co umożliwia najlepszym dostanie się na staż, czy odbycie praktyk w miejscu, w którym mogą zdobyć bogate doświadczenie, a z czasem może i uzyskać zatrudnienie.
Według danych zawartych w raporcie Fundacji Pro Progressio [5] współpraca biznesu z nauką opiera się najczęściej na: organizowaniu konferencji, stażach, doradztwie i konsultacjach przy tworzeniu programów studiów praktyk, opiece nad kołami naukowymi, spotkaniach studentów z pracodawcami, wyposażaniu laboratoriów w sprzęt i oprogramowanie, współdziałaniu w zakresie uzgadniania tematów prac badawczych. Z największą liczbą uczelni współpracują takie firmy jak Microsoft, Cisco, IBM i Oracle. Firmy wspierają studentów również w ramach tzw. Akademii, targów pracy i programów ambasadorskich.

 

Sieć kontaktów

W przypadku nawiązywania znajomości w obrębie branży IT, studia zdecydowanie otwierają wiele dróg. Realizacja programu studiów to poznawanie inspirujących ludzi z branży, jak również codzienny kontakt z kolegami z roku, którzy powoli ukierunkowując się, zaczynają specjalizować się w odmiennych dziedzinach. To zatem także wymiana doświadczeń, wiedzy, obserwacji. Wszystko to nakręca do dalszego działania i zachęca do ciągłego rozwoju.

Wiele osób dzięki studiom znalazło pierwszą pracę, ponieważ zostali zauważeni, odbywali staż w odpowiednim miejscu, założyli start-up ze znajomymi, kolega polecił ich w miejscu, w którym już pracował. Możliwości jest mnóstwo, a polecanie się nawzajem w branży IT jest mile widziane. Firmy tworzą nawet specjalne programy rekrutujące i płacą swoim pracownikom niemałe pieniądze za rekomendację znajomych.

Studenci biorą też udział w wielu ciekawych inicjatywach, targach pracy, konferencjach, konkursach. Każda z tych inicjatyw to doskonała możliwość na poznanie specjalistów i osób, które w IT uchodzą za prawdziwe „perełki” i mentorów. Niesamowitą szansą na poszerzenie sieci kontaktów są także wymiany studenckie. Wyjazdy pozwalają poznać inną kulturę, nowe sposoby podejścia do pracy, inne style zarządzania, nowe technologie i sprzęt. To wszystko może się później przydać do pracy w międzynarodowej korporacji, gdzie ma się styczność z ludźmi z całego świata.

Żyłka programisty w praktyce

Przeciwnicy studiów informatycznych jako główny argument podają możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia. Nie można zaprzeczyć, że studia wiążą się nie tylko ze zobowiązaniami w postaci oddawania na czas projektów, prac, podsyłania rozwiązań, zdawania egzaminów, ale także z obecnością na zajęciach. W skali 5-letnich studiów jest to rzeczywiście sporo godzin i czasu spędzonego na nauce.

Programiści – praktycy, którzy na studia się nie wybrali, z jednej strony mają poczucie, że było im trudno, bo żeby dorównać informatycznym absolwentom, do wszystkiego musieli dojść sami, z drugiej – mają nierzadko poczucie zaoszczędzonego czasu. Wielu z nich wskazuje, że nie nabyłaby tylu umiejętności praktycznych, będąc na studiach z uwagi na to, że najzwyczajniej w świecie doba wydałaby się na te wszystkie działania za krótka. Tymczasem biorąc prywatne projekty, ucząc się na własnych błędach, powoli uczyli się pracy z pierwszymi klientami i mieli realną styczność z zadaniami, które w przyszłości mieli wykonywać. Dzięki temu mieli też szansę przekonać się na własnej skórze, czy to co zaplanowali robić w życiu, rzeczywiście przyniesie im satysfakcję.

Czy warto studiować? Decyzję musisz podjąć samodzielnie. Możesz szukać podpowiedzi na forach, pytać znajomych, ale zawsze warto kierować się własnym rozumem i podejść z dystansem do wszelkich rad. Studia otwierają wiele drzwi i dają mnóstwo możliwości. Jednoczesne podjęcie pracy lub stażu to z kolei szansa na zdobycie umiejętności praktycznych.

A jakie jest Wasze zdanie na temat studiów informatycznych – warto czy nie warto?

 

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.

 

Comments (1)

  1. Żyjemy w czasach kiedy studia są konieczne.
    A wszelakiego rodzaju umiejętności są nabywane przez kursy i samodzielną pracę 😉

Comments are closed.