W branży IT nie można pozwolić sobie na zastój i trzeba nieustannie doskonalić swoje umiejętności. Doskonale nadają się do tego kursy na różnego rodzaju serwisach – Internet pełen jest użytecznej wiedzy, która tylko czeka, żeby po nią sięgnąć. Postaramy się nieco ułatwić to zadanie – podpowiadamy, na jakie kursy warto poświęcić swój czas. Wiele z nich to świetna opcja nie tylko dla zaawansowanych miłośników IT, ale również dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z programowaniem. Najważniejsze, to nie zniechęcać się na samym początku. Jeśli ktoś oczekuje efektów po tygodniu, to może się rozczarować. Programowanie wymaga cierpliwości, systematyczności i dokładności, potrafi jednak wynagrodzić początkowe trudy.
Zaczynamy nasz przegląd.

MIT Open Course Ware [1]

To serwis prowadzony przez Massachusetts Institute of Technology oferujący 2400 darmowych kursów, który może pochwalić się 300 milionami odwiedzających. Ze szkoleń najczęściej korzystają studenci i osoby uczące się samodzielnie. Dostępne są materiały wideo, prezentacje, wykłady i teksty stanowiące dobre wprowadzenie dla osób, które mają niewielkie doświadczenie z programowaniem. Za pośrednictwem OCW nauczyciele na bieżąco aktualizują i ulepszają programy nauczania.

Code School [2]

Niezwykle ciekawy pomysł na naukę. Podczas rozwiązywania zadań możemy poczuć się jak uczestnicy gry – zbieramy punkty, za które otrzymujemy odznaki. Doświadczeni instruktorzy przeprowadzają uczestnika kursu przez materiał instruktażowy podczas lekcji wideo. Po rozwiązaniu wyzwań dotyczących szkoleń, od razu uzyskujemy informację zwrotną, a swoje osiągnięcia można śledzić w karcie raportowej.

Lynda.com [3]

Używając tego narzędzia wzbogacimy się o wiedzę z zakresu programowania, biznesu, marketingu, technologii. Osoby zainteresowane tematyką IT  znajdą tu naprawdę szeroki wybór kursów, w zależności np. od języka programowania i stopnia zaawansowania. W menu głównym znajduje się biblioteka kursów podzielona na 13 kategorii. Są to: Polecane, 3D + animation, Audio + music, Business, CAD, Design, Developer, Education + Elearning, IT, Marketing, Photography, Video oraz Web. Z darmowego dostępu serwisu możemy korzystać przez 30 dni.

Code Avengers [4]

Kursy dla osób początkujących w językach HTML, CSS, Python i JavaScript. Można nauczyć się tworzenia aplikacji, gier i stron internetowych. Większość szkoleń jest płatna. Użytkownik ma do dyspozycji panel, na którym na bieżąco może sprawdzać efekty swojej pracy. CodeAvengers to także Code Camp, czyli kilkudniowe obozy przeznaczone dla najmłodszych. Podczas wyjazdów można zdobywać podstawowe umiejętności, a później doskonalić je w gronie rówieśników.

Khan Academy [5]

Dużym plusem jest strona w języku polskim. Znajdziemy tu kursy z zakresu nauk ścisłych, matematyki, programowania, ekonomii i finansów oraz sztuki i nauk humanistycznych. Wszystkie są darmowe. KhanAcademy to filmy instruktażowe i praktyczne ćwiczenia, ale także spersonalizowany panel planu nauczania, który umożliwia pracę we własnym tempie. Jeśli chodzi o dział IT to przykładowe kursy dotyczą np.: HTML/JS: Tworzenie interaktywnych stron internetowych z jQuery, Wstęp do SQL: Zarządzanie danymi i tworzenie zapytań. Serwis współpracuje z instytucjami takimi jak NASA, The Museum of Modern Art, California Academy of Sciences i MIT w celu zaoferowania wyspecjalizowanych materiałów. Strona oferuje kursy głównie dla uczniów szkół, ale osoby starsze też znajdą coś dla siebie.

SoloLearn [6]

Serwis przeznaczony do nauki wielu języków programowania (m.in. C++, JavaScript, Python, Ruby, Java). Każde szkolenie jest podzielone na lekcje i quizy. Wszystkie kursy są darmowe.

Codecademy [7]

Serwis polecany jest szczególnie osobom początkującym. Zawiera kursy w formie interaktywnych ćwiczeń w wielu językach: Python, Ruby, Java, SQL, PHP, CSS, JavaScript, HTML. W serwisie możemy od razu zobaczyć efekt funkcjonowania napisanego kodu. Pierwsze lekcje są darmowe, aby użytkownik mógł przetestować dany temat, a kolejne płatne ok. 20$ miesięcznie.

Coursera [8]

Serwis gromadzi kursy (nie tylko z dziedziny IT) oferowane przez uczelnie z całego świata. Jeśli chcemy podszkolić się w konkretnym temacie, warto śledzić stronę, ponieważ systematycznie dodawane są nowe szkolenia. Co więcej, niektóre rozpoczynają się w określonym terminie, dlatego lepiej być na bieżąco. Kursy najczęściej są darmowe, a wśród bogatej oferty można znaleźć wywiady, wykłady online czy materiały wideo. Uczestnik kursu ma szansę sprawdzić swoje umiejętności podczas testów, a na koniec otrzymać certyfikat. Większość materiałów jest w języku angielskim, ale można znaleźć też kursy z napisami w języku polskim. Najbardziej popularne kursy na Coursera w 2017 roku to: Machine Learning – Stanford University, Neural Networks and Deep Learning – deeplearning.ai, Learning How to Learn: Powerful Mental Tools to Help You Master Tough Subjects – University of California, San Diego, Introduction to Mathematical Thinking – Stanford University, Bitcoin and Cryptocurrency Technologies – Princeton University.

edX [9]

Współtwórcami tego serwisu z darmowymi kursami są Harvard University i Massachusetts Institute of Technology. Działanie edX opiera się na podobnych zasadach co Coursera – obydwa serwisy oferują szkolenia – od kilkutygodniowych po studia magisterskie. Jeśli programowanie, to głównie w Pythonie i Javie, ale jest też wiele kursów chociażby z zarządzania projektami. Po szkoleniu można zakupić certyfikat.

Udacity [10]

Podobne zasady działania jak edX i Coursera. Znajdziemy tu kursy zarówno płatne jak i darmowe, ale przeznaczone wyłącznie dla osób zainteresowanych IT. Z serwisem współpracuje m.in. Facebook, Amazon, Bosh, IBM i Google. Tym, co wyróżnia udacity.com jest tzw. nanodegrees, czyli płatne kursy z zakresu np. uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji, Androida, iOS. Założenie jest następujące: uczestnik kursu po zakończeniu szkolenia powinien posiadać taką dawkę wiedzy, że będzie w stanie podjąć pracę w danej dziedzinie. Przykładowo kurs Front-End Web Developer trwa około 6 miesięcy, a jego koszt wynosi 199 USD za miesiąc.

Udemy [11]

I znów zasady podobne jak w przypadku Coursera i edX, z tą jednak różnicą, że kursy są płatne, a czasem ich cena może przyprawić o zawrót głowy. Spokojnie, co jakiś czas można znaleźć promocje, z których warto skorzystać. Platforma zawiera ponad 65 tysięcy kursów. W kategorii „Programowanie” znajdują się kursy dotyczące tworzenia stron www, aplikacji mobilnych, baz danych, tworzenia gier, testowania oprogramowania, inżynierii oprogramowania, narzędzi programistycznych i handlu elektronicznego. Kategoria „IT i oprogramowanie” to szkolenia z zakresu: sieci bezpieczeństwa czy systemów operacyjnych. Każdy kurs ma forum, na którym można dyskutować na wybrany temat.

Programmr [12]

To propozycja raczej dla osób, które mają już doświadczenie w programowaniu, ale chcą doskonalić swoje umiejętności. Znajdziemy tu darmowe i praktyczne kursy i wyzwania z zakresu języków Javy, C++, PHP, C#, Ruby, Pythona, IOS. W serwisie możemy napisać własny kod, który mogą przetestować inni użytkownicy.

Kodu.je [13]

Materiały wideo do nauki front-endu. Część filmów jest płatna, a część udostępniana na YouTubie. Autorami materiałów są prgramiści z wieloletnim doświadczeniem w firmach z listy fortune 500.

Strefa kursów [14]

Serwis oferuje 40 tysięcy filmów i ćwiczeń. Po ukończeniu szkolenia otrzymujemy certyfikat. Na platoformie możemy wybrać określoną ścieżkę kariery: web designera, fotografa, grafika, eksperta wideo i Javascript Developera. W kategorii “Programowanie” znajdziemy kursy np. z Javy, programowania obiektowego, Androida i wielu innych. Są tu również dostępne kursy programowania dla dzieci.

eduweb.pl [15]

Polska platforma oferująca bootcampy i ponad 800 godzin nagrań, na które składają się darmowe materiały, kursy oraz warsztaty. Na każdym etapie kursu można uzyskać pomoc ekspertów. Po ukończeniu szkolenia otrzymuje się certyfikat potwiedzający umiejętności w zakresie związanym z obsługą oprogramowania, znajomością zagadnień dotyczących grafiki, kodowania stron www, wideo czy animacji. Eduweb oferuje dwa rodzaje certyfikatów: Certyfikowany Praktyk oraz Certyfikowany Expert. Pierwszy przeznaczony jest dla osób mających niewielkie doświadczenie w branży, z kolei drugi jest dla specjalistów.

A z jakich kursów Wy korzystacie?
Zapraszamy do dyskusji i podzielenia się swoim doświadczeniem.

 

IT-Leaders.pl – to platforma rekrutacyjna dla sektora IT, która odwraca tradycyjne role: Kandydat – Rekruter. Szybki sposób kojarzenia kandydatów z pracodawcami i z góry znane oczekiwania finansowe sprawiają, że strony nie tracą czasu na rozmowy z niedopasowanymi firmami czy kandydatami.
Wystarczy, że raz założysz konto, określisz oczekiwania finansowe a pracodawcy sami będą do Ciebie aplikować.
Zmieniamy zasady gry. To Ty wybierasz pracodawcę!
www.it-leaders.pl

Comments (2)

  1. kamers

    Czyli nie polecacie Pluralsight?
    Jest co prawda płatną platformą ale uchodzi za jedna z najlepszych. Myśle, ze jednak powinna zostać uwzględniona w powyższym zestawieniu

  2. Cały świat informatyczny biegnie do przodu i nie można się choć na chwilę zatrzymać, bo zostanie się w tyle… Niestety albo i stety ciągle trzeba się kształcić i uczyć nowych rzeczy. To ważne, by był komfort psychiczny i satysfakcja z wykonywanej pracy.

Comments are closed.