Java to język programowania o szerokim zastosowaniu, niezwykle przydatny, przez co daje szerokie perspektywy zrobienia kariery w IT. Jak zacząć i gdzie szukać informacji o Javie, by zapewnić sobie dobry start jako Junior Java developer? Zapraszamy do lektury!

Czym jest Java?

Java jest to język backendowy, który istnieje już ponad 30 lat, w trakcie których potrafił zawładnąć sercami developerów na tyle, że jest – obok Pythona – najpopularniejszym językiem programowania na świecie. Java to przede wszystkim prostota, która od samego początku miała być łatwiejszą alternatywą dla dość skomplikowanego języka C++, który trzy dekady temu zajmował podium wśród innych języków programowania. Twórcy Javy opisali ją słowami „Write once, run anywhere”, które w zasadzie oddają całą jej istotę.

Co jeszcze wyróżnia Javę?

To obiektowy, rozproszony, wielowątkowy i – przede wszystkim – przenośny język programowania. Dzięki swojej wszechstronności cieszy się ogromnym zainteresowaniem w użytkowaniu komercyjno-biznesowym.

Ile zarabia Java Developer?

Badania rynkowe wskazują, że Java zajmuje 2 miejsce zarówno pod kątem złożonych aplikacji w rekrutacjach, jak i w kontekście najbardziej poszukiwanych języków programowania przez pracodawców. Java Developerzy znaleźli się także na 3 miejscu w rankingu najlepiej opłacanych. Przed nimi byli już tylko Python Developerzy i DevOpsi.

Na jakie wynagrodzenie może zatem liczyć programista Javy?

Widełki dla umowy o pracę (kwoty brutto) wahają się od 6 916 zł (Junior) przez 13 139 zł (Mid) aż do 17 797 zł (Senior). Umowy B2B (kwoty netto) opiewają na: 8 133 zł (Junior), 16 255 zł (Mid) i 21 178 zł (Senior). Jest więc o co walczyć 😉

Wszechstronność języka Java

Java, ze względu na swoją popularność, jest obecnie jak Robert Lewandowski – znajdziesz ją niemal wszędzie. Przede wszystkim Java jest wykorzystywana w:

 • aplikacjach korporacyjnych – najczęściej to właśnie w korporacjach i dużych firmach znajdziesz rozwiązania zbudowane przy użyciu Javy;
 • aplikacjach mobilnych (na telefon). Tu warto zauważyć, że z Javy korzysta najpopularniejszy mobilny system operacyjny świata – Android, więc Java daje tu naprawdę duże pole do popisu;
 • oprogramowaniu desktopowym (komputerowym), a dzięki temu, że to oprogramowanie uruchamia się za sprawą wirtualnej maszyny, możesz bez problemu odpalić je zarówno w środowisku Windowsa, Linuxa, jak i macOS;
 • grach – na przykład w Minecrafcie, a komu creeper nigdy nie wysadził domku, niech pierwszy rzuci kamieniem;
 • hobbystycznym programowaniu! Nawet jeśli nie masz ochoty profesjonalnie zajmować się Javą, to korzystanie z niej na prywatne potrzeby może przynieść wiele radości i satysfakcji.

>> Sprawdź nasze aktualne oferty w obszarze: Java Developer

Jak nauczyć się programowania w Javie?

Wejście do IT wcale nie musi się wiązać z dyplomem politechniki lub kierunków informatycznych. Prawda jest taka, że dziś wystarczą pewne predyspozycje oraz trochę samozaparcia, by zmienić swoją pracę i zająć się programowaniem. Do nauki Javy na pewno potrzebujesz umiejętności logicznego myślenia, analizy i wnioskowania. Jak zatem zapoznać się z Javą?

1. Nauka Javy na YouTube

Możliwości nauki jest wiele. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy możemy dowolnie dobierać formę przyswajania wiedzy. Jednym z pierwszych miejsc, w które kierujemy swoje kroki w poszukiwaniu wiedzy, jest dziś YouTube. Kogo warto oglądać?

2. Programistyczne podcasty

Być może przedzieranie się przez przepastne tomiszcza nie jest dla Ciebie, ale dobrze idzie Ci zapamiętywanie ze słuchu. Z pomocą przychodzą podcasty, których prowadzący odkryją przed Tobą tajniki Javy, czyli jednego z najpopularniejszych języków programowania. Kogo słuchać?

 • Coders Campus Podcast (Spotify)
 • Inside Java (Spotify)
 • Junior Java Ready (Spotify)
 • Java Pub House (Spotify)
 • Bus318 – Business Programming in Java (Apple Podcasts)
 • Java OffHeap Newcast (Spotify)

3. Blogi o języku Java

W Internecie jest mnóstwo doświadczonych Java Developerów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Na początku swojej przygody z programowaniem w Javie warto zajrzeć w kilka zakamarków sieci, w których znajdziesz przyjemne i przydatne informacje z pierwszej ręki na temat tego, jak wejść do świata Javy:

4. Nauka przez darmowe kursy online z Javy

Jeśli jesteś tym typem, który nie chce szukać rozproszonych informacji, za to woli przejść po kolei przez zagadnienia związane z programowaniem w Javie, to możesz skorzystać z darmowych internetowych kursów. Ta opcja będzie wymagać od Ciebie samodyscypliny, konsekwencji i systematyczności. Poniżej znajdziesz kilka miejsc, w których za darmo możesz nauczyć się Javy!
1. Udemy
To chyba najpopularniejsze miejsce, w którym spotykają się nie tylko doświadczeni programiści chcący podnieść swoje kompetencje, ale przede wszystkim Juniorzy i osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z programowaniem. Na Udemy znajdziesz całą gamę kursów, które obejmują zagadnienia z zakresu programowania w Javie.
2. Coursera
Znajdziesz tam mnóstwo tutoriali, których autorami są nauczyciele akademiccy. Korzystanie z platformy jest bezpłatne. Jedyne, co wymaga opłaty, to certyfikaty (nieobowiązkowe).
3. Codecademy
Nauka Javy od podstaw (lub na wyższym poziomie) za darmo. Do dyspozycji masz najróżniejsze zagadnienia z zakresu programowania w Javie. Kod tworzysz w przeglądarce, dzięki czemu nie musisz pobierać i instalować żadnego specjalistycznego oprogramowania. Możesz też od razu sprawdzić, jak idą postępy Twojej nauki!

5. Bootcampy, czyli potężna dawka praktyki

Obok moli książkowych, zapalonych słuchaczy i samouków jest jeszcze piąta grupa osób, które chcą się nauczyć programować. To ci, którym najłatwiej jest przyswajać wiedzę pod okiem doświadczonych mentorów, na co dzień pracujących przy komercyjnych projektach. A pracę z takimi trenerami oferują specjalistyczne szkoły programowania w ramach bootcampów. Bootcampy to kilkumiesięczne, intensywne treningi, napakowane wiedzą i ćwiczeniami praktycznymi.

Do takich szkół należy m.in. infoShare Academy – jedna z najstarszych i największych akademii IT w Polsce. Oferuje intensywne bootcampy z zakresu najpopularniejszych języków programowania i technologii, także bootcamp Java + Spring. W iSA – poza pękającym w szwach programem i nauką pod okiem trenerów – kursanci otrzymują opiekę HR, która obejmuje m.in. możliwość udziału w próbnych rozmowach rekrutacyjnych, linkowanie z potencjalnymi pracodawcami, pomoc w przygotowaniu CV czy podrasowaniu profilu na LinkedInie. Bootcampy są prowadzone na żywo w formie zdalnej, dzięki czemu przyszli developerzy mogą uczyć się z każdego miejsca na świecie.

Znam już Javę… i co dalej?

Bez względu na to, którą drogę nauki wybierzesz, pamiętaj, że programowanie to ciągłe poszerzanie wiedzy. Branża IT zmienia się w takim tempie, że stałe podnoszenie swoich umiejętności jest obowiązkiem, ale nie przykrym – niemal połowa programistów, od Juniorów po Seniorów, wymaga od swojego pracodawcy oferowania możliwości rozwoju. Więc nawet, gdy już posiądziesz podstawy z programowania w Javie, przed Tobą cała masa możliwości doszkalania się i doskonalenia własnych umiejętności. A jako Java Developer z pewnością będziesz zgłębiać m.in. Spring, SQL, NoSQL, Hibernate czy REST oraz wzorce projektowe i dobre praktyki, którymi kierują się developerzy w codziennej pracy.

Autor: Agata Kupracz

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.