Ekspercka wiedza w określonej dziedzinie, czy też wszechstronność specjalizacji? Mówi się, że jeśli jest się specjalistą od wszystkiego, to tak naprawdę od niczego. Ile w tym prawdy w przypadku branży IT?
Początki wcale nie muszą być trudne

Droga wydaje się prosta już na samym początku. Nie można od razu umieć wszystkiego, trzeba działać metodą małych kroków. Wybór jest więc oczywisty – należy poświęcić czas na przegląd własnych umiejętności, doświadczenia, pasji i związać się bliżej z określoną specjalizacją. Jeśli ktoś już w tym momencie czuje przyspieszone bicie serca, proszę się uspokoić – nie jest to wybór na całe życie i nie wiążę tak, jak małżeństwo. 😉

Branża IT rozwija się dynamicznie, tworząc wiele różnych profesji –  nuda nikomu nie grozi. W przyszłości można będzie dokonać przecież zmian. Kontrole wersji, C#, programowanie gier, programowe webowe, aplikacje mobilne, .NET, Java – warto wybrać jedną rzecz i zostać w niej ekspertem[1]! W ten sposób oczywiste jest, że niektóre oferty pracy będą odrzucone na samym początku. Na szczęście jest druga strona medalu – ta korzystniejsza. Z konkretną specjalizacją trafia się do miejsca, gdzie talent i umiejętności mogą zostać wykorzystane na najwyższym możliwym poziomie. A to wszystko wiążę się z prestiżem i większymi zarobkami.

Jak wybrać odpowiednią specjalizację?

Jak przy wyborze pracy – najlepiej kierować się własnym rozumem oraz profitami finansowymi. Plus tym, co jest w danym momencie modne i rozwija się. Jeśli chodzi o nowości, to warto zwrócić uwagę, jakie tematy pojawiają się na konferencjach, forach internetowych, gdzie jest najmniej specjalistów, a najwięcej ofert pracy? Wyobraźmy sobie sytuację, że jesteśmy świadkami powstania nowego języka programowania i zaczynamy iść w tym kierunku. Znamy każdy szczegół, etap rozwoju, modyfikacje… Kto nas w tym dogoni za rok czy dwa? Kto będzie w stanie nadrobić naszą wiedzę i doświadczenie? No właśnie. To jedna z możliwych dróg. Można też sobie popróbować i sprawdzić, co sprawia nam frajdę i jest ciekawe. W pracy programisty głód wiedzy jest ogromnie ważny i pomaga w późniejszym czasie walczyć z problemem jakim jest wypalenie zawodowe.

Na samym początku warto również odpowiedzieć sobie na kilka pytań: Czy chcesz pracować ze stronami internetowymi? Czy interesuje Cię tworzenie aplikacji na telefony lub gry? I później pojawiają się kolejne pytania do każdego rodzaju kategorii np. aplikacje mobilne – na jaki system operacyjny? Otwiera się cały wachlarz wyzwań i możliwości.

Zostanie ekspertem to proces, który trwa lata. Jeśli więc ktoś już na samym początku poczuje, że kierunek, w którym zmierza nie do końca jest zgodny z jego wyobrażeniami, jest to dobry moment, żeby zmienić decyzję [1]. Wiedzy nikt nam nie zabierze i to czego już się nauczyliśmy na pewno przyda się w przyszłości.

Specjalizacje przyszłości

Od kilku lat wśród języków programowania prym wiodą JavaScript, C#, PHP, Python, C++, C, Java, Kotlin czy Ruby. Większość programistów pracuje w organizacjach, które zajmują się produktami Software. Ale tak naprawdę wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w obecnych czasach ludzi z dziedzin IT brakuje dosłownie wszędzie. Zaczynając od sektora bankowości, po branżę internetową, consultingową, medyczną, spożywczą, edukacyjną… Specjalizacją, w którą warto zainwestować jest Big Data. Według Hala Variana, głównego ekonomisty Google, badacz Big Data jest „najbardziej pożądaną profesją dziesięciolecia”. Potwierdzeniem jego słów mogą być wyniki ankiety serwisu Glassdoor „25 Best Jobs in America” – jest to aktualnie najbardziej poszukiwany w USA zawód. A prognozy IDC mówią, że globalny rynek Big Data, który dziś wyceniany jest na 130 mld dol., w 2020 roku przekroczy próg 203 mld dol[2].

W cenie jest także specjalizacja z cyberbezpieczeństwa, która pojawia się na każdej liście najbardziej pożądanych umiejętności w branży IT. Wartość rynku związanego z bezpieczeństwem IT wzrosła w 2014 r. w Polsce o 8% i przekroczyła 300 mln USD. Trend rosnący ma się utrzymać co najmniej do 2019 roku. Według szacunków wojsko w naszym kraju potrzebuje co roku ok. 50 specjalistów od cyberbezpieczeństwa, wliczając w to profesjonalistów od kryptografii oraz organizacji i bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych[3]. Również specjalizacja w zakresie Internet of Things jest ciekawym rozwiązaniem. Gartner szacuje, że do 2020 r. do sieci będzie podłączonych 20 mld urządzeń, a rynek Internetu Rzeczy będzie wart 3 bln dol. Coraz większe zapotrzebowanie będzie zatem na architektów Internetu Rzeczy, specjalistów ds. beaconów, inżynierów do analityki czy UX designerów[4].

Na brak zajęcia nie będą narzekać również konsultanci SAP. Według informacji firmy zajmującej się badaniami – Allied Market Research – globalny rynek rozwiązań SAP ma rosnąć w tempie przekraczającym 7 proc. rocznie i do 2020 r. osiągnąć wartość blisko 42 mld dol. Od ekspertów SAP oprócz znajomości technologii internetowych i języków programowania wymaga się również odpowiedniego podejścia do procesów biznesowych[5]. Warto zainteresować się także rynkiem wirtualnych rzeczywistości. Tractica, firma badająca interakcje człowieka z technologią, szacuje, że osiągnie on w 2020 roku wartość 21 mld dolarów. Technologie VR mają bardzo szerokie możliwości użytkowe – sięgają po nie przeróżne branże, takie jak rozrywka, filmy 360, marketing, finanse i bankowość, marki odzieżowe[6]. Osoby, które chciałyby zajmować się dziedziną wirtualnej rzeczywistości powinny znać języki programowania lub projektowania bądź też mieć kompetencje przy modelowaniu 3D.

Co dalej?

Wyrobienie sobie nazwiska w określonej dziedzinie to podstawa. To jednak nie wystarczy, żeby być naprawdę rozchwytywanym w branży. Ekspert powinien „być na czasie” i orientować się, co w trawie piszczy. Oprogramowanie, o którym wszyscy mówią, spektakularny cyberatak na stronę rządową, szkolenie, w którym warto uczestniczyć, wydarzenie zrzeszające wszystkie mądre głowy – trzeba wiedzieć jak branża się rozwija i jakich nowych umiejętności potrzebuje rynek. W przeciwnym razie łatwo zostać w tyle. Dobrze jest też w miarę upływu czasu i zwiększania kwalifikacji, zainwestować w chociażby początkową wiedzę z zakresu HTML-a, czy JavaScript – to wszystko może się przydać nawet w projektach, przy których na początku pomyślelibyśmy, że zrobimy je z zamkniętymi oczami.

Inne ważne zagadnienie to proces rekrutacji. Ciężko jest zaistnieć na rynku pracy jako osoba, która potrafi tworzyć w technologiach, które mocno od siebie odbiegają. Całkiem prawdopodobne, że rekruter dobrze znający branżę, który dostałby takie CV zacząłby się zastanawiać, czy te kompetencje nie są rozwinięte tylko powierzchownie. Merytoryczne CV zawsze wygra z uniwersalnym i stworzonym po to, żeby dostać pracę „gdziekolwiek”. Odpowiednim narzędziem, pomagającym w stworzeniu  technicznego profilu jest IT-Leaders.pl. Platforma jest łatwa w obsłudze i intuicyjna, dzięki czemu w szybki i prosty sposób można stworzyć merytoryczny profil. Stanowi to również dobre rozwiązanie dla Pracodawców, którzy dzięki platformie mają możliwość wyszukiwania kandydatów np. po określonym stopniu znajomości danej technologii.

I na koniec: ruszaj na podbój świata!

A świat naprawdę potrzebuje ludzi, którzy są w czymś dobrzy i swoją pasją potrafią zarażać innych. W tym momencie warto wspomnieć o procesie, jakim jest „pozycjonowanie eksperta”. To wszelkie działania, które mają na celu „zapisanie” konkretnej osoby w świadomości dużej grupy odbiorców. I co więcej – zapisanie tej osoby jako eksperta  w danej dziedzinie. Konferencje, szkolenia, wzięcie udziału w konkursie, lub też jego organizacja, udział w targach branżowych, współpraca ze znaną firmą… Dobrym rozwiązaniem jest też inwestycja w działania pr-owe, czyli np. założenie bloga, udzielenie wywiadu do specjalistycznego pisma, wywiadu w radiu, czy też wypowiedzi do programu telewizyjnego. Należy pamiętać, że w przypadku mediów ogólnych, wystąpienie nie musi dotyczyć zagadnień związanych ściśle z IT. Może to być komentarz odnośnie bieżących wydarzeń np. wycieku danych. Możliwości jest wiele, a każda z nich otwiera nowe drogi, kontakty i zlecenia.

 

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.

 

 

[1] youtube.com/watch?v=6U16gQ4sobg

[2] gazetapraca.pl/gazetapraca/7,120733,21265163,5-zawodow-z-branzy-it-na-ktore-bedzie-zapotrzebowanie-w-2017.html

[3] computerworld.pl/news/404248/Przyszlosciowe-specjalizacje-IT.html

[4] gazetapraca.pl/gazetapraca/7,120733,21265163,5-zawodow-z-branzy-it-na-ktore-bedzie-zapotrzebowanie-w-2017.html

[5] gazetapraca.pl/gazetapraca/7,120733,21265163,5-zawodow-z-branzy-it-na-ktore-bedzie-zapotrzebowanie-w-2017.html

[6] gazetapraca.pl/gazetapraca/7,120733,21265163,5-zawodow-z-branzy-it-na-ktore-bedzie-zapotrzebowanie-w-2017.html