Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się wpis o czterech stolicach znajdujących się na naszym kontynencie, w których warto spróbować podjąć pracę, jako programista. Był to opis bardzo skrótowy, w którym zapewne nie uwzględniliśmy wszystkich czynników wpływających na atrakcyjność danego miasta, dlatego postanowiliśmy rozszerzyć poprzedni wpis i przybliżyć Wam jeszcze dokładniej konkretne miasta. W naszych opisach będziemy wspierać się wypowiedziami osób, które mieszkają tam od jakiegoś czasu, i są w stanie przekazać nam doświadczenia z pierwszej ręki na temat tego jak się tam żyje i pracuje. Ponadto postaramy się zawrzeć w również informacje na temat możliwości pracy i rozwoju dla pracowników IT. Na pierwszy ogień weźmiemy największe miasto Szwajcarii – Zurych. Zaczynajmy!

Na początku mała ciekawostka – Szwajcaria jest krajem, który oficjalnie nie posiada stolicy. Posiada ona jedynie miasto stołeczne, Berno, które jest stolicą rządu. Nie jest to również największe miasto Szwajcarii, tutaj pierwsze miejsce zajmuje Zurych, który jest też głównym centrum przemysłu IT. Największe miasto Szwajcarii jest jednak całkiem małe jak na Europejskie standardy, jest ponad trzykrotnie mniejsze niż Wrocław, i ponad pięciokrotnie mniejsze niż Warszawa. Gęstość zaludnienia jest tutaj jednak nieco wyższa niż w naszych miastach – wynosi około czterech tysięcy mieszkańców na kilometr kwadratowy, z łączną sumą sięgającą niemal 400 tys. mieszkańców. Warto również wspomnieć, że w rankingu najbogatszych krajów świata zajmuje bardzo wysokie, 11. miejsce z PKB na jednego mieszkańca wynoszącym 60 tys. $ (według raportu za 2017, dostarczonego przez Business Insider).

 

Rys.  1 Mapka przedstawiająca położenie Szwajcarii i Zurychu.

 

Samo miasto, mimo małej ilości mieszkańców jest ogromnym centrum technologicznym – znajduje się tutaj niebywała ilość przedsiębiorstw, które zajmują się branżą IT. Wystarczy spojrzeć na ilość dostępnych wakatów w tym mieście – na portalu glassdoor (jednej z największych witryn, która zajmuje się prezentacją ogłoszeń o pracę) wpisując frazę Computer Programmer w mieście Zurych, otrzymujemy blisko czterysta wyników odpowiadających na to zapytanie. Łatwo więc stwierdzić, że podobnie jak w innych częściach świata, również w największym mieście Szwajcarii pojawia się niedobór specjalistów zajmujących się tworzeniem i utrzymywaniem oprogramowania komputerowego.  Warto również wspomnieć, że znajdują się tutaj siedziby firm światowych gigantów z tej branży, co dodatkowo umożliwia pracę w międzynarodowym środowisku i ciekawe możliwości rozwoju.

Aby nie pozostawać gołosłownym przygotowaliśmy dla Was krótkie zestawienie wybranych (większych) pracodawców znajdujących się w tym mieście.

Pierwszy pracodawca nie wymaga specjalnego wprowadzenia – prawdopodobnie codziennie w swojej pracy i poza nią korzystacie z jego produktu. Chodzi mianowicie o Google, które w największym mieście Szwajcarii posiada zatrudnia ponad 800 osób. O tym jak bardzo Google troszczy się o to, aby dostarczyć swoim pracownikom zabawy i nietypowych warunków pracy krążą już legendy – natomiast już z samej strony dowiadujemy się, że szwajcarskie biuro posiada zakręcaną zjeżdżalnię, swój własny kort do squasha, „jungle lounge” – czyli pokój wypełniony ponad 100-ma roślinami oraz bar wyjęty prosto z filmów z Clintem Eastwoodem, wzorowany na amerykański western z funkcjonującym pianinem. W rankingach ocen pracodawców Google już od paru lat ląduje na pierwszym miejscu, prawdopodobnie właśnie przez to, że w swojej polityce stara się łączyć pracę nad najbardziej zaawansowanymi technologiami na świecie z dobrą zabawą. Biuro w Zurychu doczekało się nawet artykułu na swój temat na stronie BoredPanda (link: https://www.boredpanda.com/the-best-place-to-work-google-and-their-office-in-zurich/), polecam rzucić okiem na te wszystkie zdjęcia, można naprawdę zakochać się w tym miejscu 😉.

 

Rys.  2 Takie zdjęcie znajdujemy na stronie Google Zurich. Kto z Was chciałby się przejechać taką zjeżdżalnią? 🙂

Kolejnym wielkim graczem na rynku IT, który wybrał Zurych na swoją siedzibę jest Oracle. (W Szwajcarii Oracle jest zlokalizowane poza Zurychem również w Baden). Biuro w Zurychu zajmuje się rozwojem oraz badaniami (R&D). Ze strony firmy możemy się dowiedzieć, że badania w tym biurze dotyczą przetwarzania baz danych oraz dynamicznej kompilacji. Wśród ofert pracy Oracle posiada również staże dla najbardziej zdolnych studentów. Dzięki pracy w tak prężnym środowisku światowego giganta, uczestnicy staży z pewnością mają zapewniony dynamiczny start na rynku pracy.

Następna w kolejności jest znanay na całym świecie IBM, który swoje biuro w Szwajcarii posiada od 1956 roku. IBM od dawna jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm na całym świecie – wystarczy tylko spojrzeć na ich stronę, aby zobaczyć, że zajmują się najnowszymi trendami w technologiach informacyjnych. Podejmując tam pracę masz szansę pracować nad takimi zagadnieniami jak chociażby Cloud Computing, technologie typu Blockchain, zagadnienia z dziedziny bezpieczeństwa czy uczenie maszynowe. Oprócz dziedzin ściśle związanych z IT specjaliści z innych dziedzin też znajdą tu coś dla siebie – instytut badawczy IBM zajmuje się również innymi dziedzinami nauki, m.in.: technologiami kwantowymi, integracją inteligentnych systemów czy nawet robotyką. Międzynarodowe środowisko oraz ogromna korporacja z pewnością czynią z tej firmy doskonałe miejsce pracy dla żądnych rozwoju specjalistów.

Osoby zainteresowane branżą finansowa również powinny być zadowolone, wszak Szwajcaria znana jest ze swoich banków i świadczonych przez nie usług. Swoją główną siedzibę ma w Zurychu Credit Suisse, szwajcarskie przedsiębiorstwo finansowe i drugi największy bank tego kraju. Credit Suisse to międzynarodowa korporacja zatrudniająca blisko 46 tys. pracowników na całym świecie. Bank ten zajmuje się czterema głównymi filarami instytucji finansowych – bankowością detaliczną, korporacyjną, inwestycyjną oraz zarządzającą aktywami.banner - otrzymaj pracę marzeń

W bankach zawsze potrzebne jest solidne zaplecze IT, zatem specjaliści są praktycznie zawsze potrzebni. Dodatkowym atutem branży finansowej są też wysokie płace – programiści w sektorach bankowych są jednymi z lepiej opłacanych pracowników w swojej profesji. Kolejnym plusem może być stabilność zatrudnienia oraz to, że Credit Suisse posiada swoje filie w Polsce, dzięki czemu możemy starać się zdobyć niezbędne doświadczenie w naszym kraju i mieć ułatwioną drogę do stanowiska w Szwajcarii. Warto jednak wspomnieć o minusach – branża bankowa wśród pracowników IT wciąż jeszcze jest postrzegana, jako skostniała i mało innowacyjna. Od kiedy banki zaczynają stawiać na coraz większą innowacyjność w kontaktach z klientem, można powiedzieć, że ich wizerunek z roku na rok ulega poprawie.

Kolejnym gigantem ze sfery finansowej jest bank UBS, największy gracz na rynku banków w Szwajcarii. UBS, podobnie jak Credit Suisse zajmuje się praktycznie wszystkimi dziedzinami finansowymi – od bankowości prywatnej do zarządzania aktywami. Zatrudniają blisko 60 tys. osób na całym świecie, przez co kariera tam może nas porwać bardzo szybko w międzynarodowe środowisko (pod warunkiem, że interesuje nas również praca na szczeblu zarządczym). UBS oferuje pracę nie tylko w dziedzinie wytwarzania oprogramowania – oprócz tego pracę znajdą tam przede wszystkim specjaliści z dziedziny przetwarzania i analizowania danych.

 

Rys.  3 Biuro UBS w Zurychu.

Następny w kolejności jest lokalny główny gracz z dziedziny telekomunikacji – Swisscom. Jest on głównym dostawcą usług telekomunikacyjnych w kraju, a jego właścicielem jest państwo Szwajcarskie. Firma ta inwestuje w takie dziedziny jak praca w chmurze, usługi bazodanowe, rozwiązania z zakresu internetu rzeczy (IoT), rozwiązania mobilne dla biznesu lub dla takich instytucji jak policja, straż pożarna oraz służba medyczna. Specjaliści od analizy danych oraz wytwarzania oprogramowania bez problemu znajdą tu coś dla siebie. Swisscom oferuje stabilne zatrudnienie oraz spore możliwości rozwoju, czyli coś, co na pewno interesuje wszystkich pracowników z sektora komputerowego.

W zestawieniu podaliśmy zaledwie sześć, z wielu firm znajdujących się w tym mieście. Poza wymienionymi znajdują się tam jeszcze takie firmy jak Disney Research, oferujący pracę nie tylko dla programistów, ale również dla grafików i animatorów, PwC, czyli międzynarodową firmę świadczącą usługi księgowe oraz audytorskie, Deloitte, które jest globalną spółką zajmującą się usługami doradczymi i wiele innych mniejszych oraz większych firm, które generują zapotrzebowanie na programistów. Jeżeli do tego ogromnego zapotrzebowania na specjalistów dodamy również bardzo wysokie płace (dla przypomnienia – mediana wynosi blisko 93 tys. CHF), to uzyskujemy przepis na ciekawe miejsce do pracy również poza granicami naszego kraju. Wysokie koszty życia są tutaj rekompensowane wysokim standardem wszystkich świadczonych usług – Zurych został sklasyfikowany przez ranking Mercer na drugim miejscu (zaraz po Wiedniu) w jakości życia na świecie. Ponadto wysokie koszty życia nie przekładają się tutaj na dobra takie jak telefony czy samochody – nawet po przeliczeniu na inne waluty ceny są mocno zbliżone, bądź niższe niż w większości krajów Europejskich.

Rys.  4 Ranking jakości życia wdg Mercer.

 

„Do kosztów życia przede wszystkim należy wliczyć czynsz, który w przypadku jednej osoby i kawalerki wynosi około 1100 – 1300  CHF, w zależności od lokalizacji i standardu mieszkania” – mówi Karolina, która żyje w tym mieście od kilku lat (prywatnie moja dobra znajoma). „Jest też możliwe, aby znaleźć kawalerkę nawet w cenie 800 CHF, ale w praktyce jest to bardzo trudne, ze względu na dużą ilość chętnych. Aby móc wynająć takie mieszkanie musisz zarabiać minimum czterokrotność jego ceny. Wydatki na jedzenie jestem w stanie zamknąć w okolicach 800 CHF, w zależności od częstotliwości wychodzenia i jedzenia poza domem. Żyjąc bardzo oszczędnie jesteś jednak w stanie zbliżyć się nawet do kwoty 600 CHF. Transport publiczny, w zależności od miejsca zamieszkania, wynosi średni od 80-125 CHF. Opłatą obowiązkową jest tutaj również ubezpieczenie zdrowotne, które w zależności od Twoich zarobków może wynosić od 300 do 400 CHF – w zamian dostajemy opiekę medyczną na bardzo wysokim poziomie, zdecydowanie odbiegającym od Polskich realiów”. 

Zarobki idą tu też w parze z wysokim poziomem usług i ogólnie poziomu życia. „Jakość świadczonych usług jest moim zdaniem bardzo dobra. Od publicznego transportu, który jest bardzo pewny i punktualny, przez wszystkie możliwe urzędy, które również działają jak w (szwajcraskim ;-)) zegarku. Tak samo jest ze służbą zdrowia, jest niesamowicie dobrze zorganizowana. Brak kolejek do specjalistów, kiedy potrzebujesz skorzystać z jego usług to zapisujesz się i idziesz. Kasa chorych jest sprywatyzowana (ale obowiązkowa) i mimo, iż pojawiają się różnice w jakości świadczonych usług pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi, to podstawa świadczeń jest porównywalna.”

Nic dodać nic ująć, można by rzec, że Szwajcaria, a szczególnie Zurych, to kraina nie tylko serem i alpami płynąca;-) Mamy nadzieję, że ten tekst przybliżył Wam trochę perspektywy zawodowe i „życiowe” związane z mieszkaniem i pracą w Zurychu. W następnych artykułach postaramy się przedstawić jak to wygląda w innych europejskich miastach, dlatego piszcie do nas na adres e-mail marek.makuch@it-leaders.pl, o których z nich chcielibyście jeszcze przeczytać. Do zobaczenia w kolejnych artykułach! *

Marek Makuch

ps. Aktualnie prowadzimy rozmowy z pierwszymi (bardzo ciekawymi) firmami ze Szwajcarii i mamy nadzieję powitać je wkrótce wśród pracodawców naszego serwisu:)

 

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.