Młodzi ludzie opowiadają sobie nawzajem ile zarabiają. Porównanie zarobków tego typu ma ułatwić późniejsze starania o podwyżkę.

Napięty rynek pracy i rosnąca inflacja doprowadzają do pewnej zmiany. Temat płac, który zwykle był pomijany, staje się coraz częstszym powodem do dyskusji. Zwłaszcza młodzi ludzie otwarcie dzielą się tym, ile zarabiają – zarówno w biurach, jak i mediach społecznościowych.

Sprawdź: Mid developer

Rynek pracy jest najbardziej napięty od dziesięcioleci, a inflacja motywuje, by poprosić o podwyżkę. Pracownicy stawiają więc na transparentność i porównanie zarobków.

Zgodnie z badaniem YouGov dla Bankrate, przeprowadzonym wśród 2449 dorosłych, prawie 42% pracowników z pokolenia Z i 40% millenialsów podzieliło się informacjami o wynagrodzeniu ze współpracownikiem lub „kontaktem zawodowym”. To znacznie więcej niż w przypadku pokolenia X (31%) i baby boomers (19%).

Porównanie zarobków ma duże znaczenie

W sieci łatwo znajdziemy historie o tym, kto ile zarabia – i na jakim stanowisku. Jeśli okazuje się, że kolega czy koleżanka ma znacznie więcej, a robi w zasadzie to samo – udajemy się po podwyżkę.

Weźmy przykład, który przytacza Bloomberg: „Hannah Goodbar, 25 lat, pracuje w firmie reklamowej w Chicago. Jej koleżanka niedawno awansowała i zaoferowano jej 10 tys. dolarów (w skali roku) więcej za tę samą rolę, jaką Goodbar pełni od zeszłego roku. Goodbar i jej współpracownicy czekali na podobne podwyżki, ale nic się nie zmieniło. Dział HR poinformował, że ich wynagrodzenia zostaną wzięte pod uwagę dopiero na koniec roku, w trakcie ewaluacji pracy. Uznali więc, że pójdą szukać innego zajęcia i nie będą czekać. Minął miesiąc i Goodbar poinformowała pracodawcę, że ma atrakcyjną ofertę z innej firmy. W ciągu kilku dni otrzymała propozycję podwyżki o 20 tys. dol. w skali roku. Przyjęła ją i dzięki temu jej pensja wzrosła o 29%”.

Goodbar chciała 10 tys. dol. więcej, ale firma kazała jej czekać do końca roku na ewentualne podwyżki. Kiedy przyznała, że ma lepszą ofertę i chce odejść, nagle okazało się, że nie musi już czekać na ewaluację do końca roku. A w dodatku podwyżka wynosiła o wiele więcej, niż początkowo chciała specjalistka.

Zobacz: React czy Angular

Według LinkedIn Workforce Confidence Index pracownicy są obecnie bardziej pewni siebie niż kiedykolwiek, jeśli chodzi o podwyżki. To nie powinno dziwić – inflacja i drożyzna sprawiają, że często po prostu nie mają wyjścia. Raty kredytów znacznie wzrosły, w zasadzie wszystko jest droższe. Ludzie, chcąc zachować dotychczasowy standard życia, muszą często prosić o podwyżkę. Najpierw jednak – przynajmniej wśród młodych pracowników – pojawia się wspomniane porównanie zarobków.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.