podcasty IT

Podcast to format, który od kilku lat zyskuje coraz większą popularność. Największą zaletą tego typu audycji jest ich łatwość konsumowania – można ich słuchać w aucie, leżąc na łóżku, czy podczas sprzątania. Dziś prezentujemy podcasty IT, których warto słuchać w 2021 roku.

Pierwszy raz o podcastach pisaliśmy na naszym blogu pod koniec 2019 roku. Lista audycji, których warto słuchać, stale się wydłuża — postanowiliśmy zatem zaktualizować wpis o kolejne tytuły, które mogą być źródłem wartościowej wiedzy dla osób związanych z szeroko rozumianą branżą IT.

Wpis podzieliliśmy na 2 części: w pierwszej umieściliśmy podcasty bezpośrednio związane z technologiami i programowaniem. W drugiej te, które są nie są wprost związane z IT, a dotyczą zagadnień biznesowych, psychologicznych.

Podcasty technologiczne

Developer on Fire

Pierwszą propozycją jest anglojęzyczna audycja, której gospodarzem jest Dave Rael. Tagline podcastu brzmi – Inspiring software developers tell their stories -co jest prawdą, bo w każdym odcinku któryś z zaproszonych programistów opowiada o swoich doświadczeniach na temat różnych obszarów programistycznej codzienności.

Link do podcastu

DevSession

Wybierając podcasty IT, których warto słuchać w 2020 roku, nie sposób nie wymienić audycji prowadzonych przez Grzegorza Kotfisa.

Autor podcasta, pasjonat języka .NET – dzieli się swoimi przemyśleniami na temat programowania. Tak jak kilku wyżej opisanych autorów, Grzegorz w podcastach porusza tematy szeroko związane z programowaniem. Oprócz niego, w audycji występują inni deweloperzy, co urozmaica zestaw tematycznych audycji.

Link do podcastu

DevTalk

Pierwsza na liście propozycja kierowana jest do programistów. Programistów różnych języków – w odcinkach podcastu pojawiają się goście na co dzień piszący w różnych językach i działający w różnych obszarach biznesu.

Czy podcast może podobać się komuś oprócz programistów? Może – niektóre odcinki poruszają tematy dotyczące ogólnych zagadnień IT, a że są prowadzone w ciekawy sposób, powinny przypaść do gustu wszystkim entuzjastom nowoczesnych technologii.

Link do podcastu

Full stack Radio

FR to propozycja dla software developerów. W audycjach dominują tematy dotyczące bibliotek Javascript – i ich wszechstronnego zastosowania. Ciekawym elementem audycji są case study, np. Jak stworzyć aplikacje w tydzień? Autorzy podcastu omawiają najczęstsze błędy, które utrudniają terminowe kończenie projektów. Podcast pomaga developerom w szeroko pojmowanym rozwoju.

Full Stack Radio

Just4Fun

Osoby zajmujące się front-endem mogą znaleźć wiele inspiracji słuchając Just4Fun. Sami autorzy przyznają, że podcast skupią się głównie wokół front-endu, ale tak naprawdę wykracza często poza sam front. Tu również pojawia się wiele znanych nazwisk ze świata lokalnego IT.

Link do podcastu

Porozmawiajmy o IT

Autorem podcastu jest Krzysztof Kempiński, który zajmuje się web developmentem, ale tematy, które pojawiają się na podcaście wykraczają daleko poza zagadnienia webowe.

Porozmawiajmy o IT śmiało można polecić każdej osobie, która interesuje się branżą IT i nowoczesnym biznesem. Coś ciekawego dla siebie znajdzie tu zarówno inżynier devops jak i project manager.

Link do podcastu

Retrospektywa.com

Autorem podcastu jest Mateusz Kupilas – autor bloga JavaDevMatt. Kto czytał jego bloga, ten wie, że Mateusz porusza bardzo różne tematy – ciekawe tak dla juniorów, jak i dla doświadczonych programistów.

Podcast tak jak blog, adresowany jest do szerokiego grona osób zajmujących się na co dzień kodem. Jedna z ciekawszych propozycji w polskim internecie.

Link do podcastu

Software engineering Radio

Kolejna propozycja dla software developerów. Autorzy podkreślają, że audycje mają być źródłem wiedzy merytorycznej – nie jak w przypadku wcześniej wspominanych podcastów – audycją, w której luźno rozmawia się na różne tematy związane z kodowaniem.

Podcast ukazuje się co 10 dni, ale regularnie, więc warto go subskrybować. Tematycznie – odcinki stanowią tutorial jakiegoś problemu lub są wywiadem z którymś z popularnych deweloperów.

Link do podcastu

Sprawny programista

Podcast prowadzony przez Tomka Wolińskiego – skierowany jest do programistów na różnym etapie kariery. Ale autor podkreśla, że pomaga wejść do świata IT osobom z zewnątrz. Wiele tematów dotyczy początków koderskiej kariery. Każdy junior powinien tu zajrzeć.

Link do podcastu

Stack Overflow

Pisanie czego dotyczy ten podcast jest zbędne. Tej pozycji nie mogło zabraknąć w zestawieniu „Podcasty IT, których warto słuchać w 2020 roku”. Są tu poruszane ciekawe zagadnienia dotyczące programowania widziane z różnych perspektyw. To co ważne, podcast ukazuje się regularnie co tydzień.

Link do podcastu

Talking Cotlin

Audycje ukazujące się co 2 miesiące adresowane są do pasjonatów języka Kotlin — zagadnienia w nich poruszane nie są zarezerwowane tylko dla osób znających Kotlin. Przeciwnie, mogą coś dla siebie znaleźć tu osoby, które nie mają żadnej wiedzy na temat tego języka, a zwyczajnie wydaje się im on ciekawy. Kto wie, może słuchanie podcastu okaże się początkiem przygody z nowym językiem programowania.

Link do podcastu

Podcasty o biznesie, samorozwoju, przedsiębiorczości

Biznes w IT

To podcast o tworzeniu, rozwijaniu i prowadzeniu biznesu w IT o wielomilionowych przychodach. W audycji Piotra Buckiego – autora podcastu, który swoją drogą rozwinął świetnie działający software house – można posłuchać o tematach związanych pośrednio z IT – takich jak digital marketing czy HR w kontekście informatyki.

Na podcaście wysłuchamy niewielu tematów dotyczących kodowania. Ale warto tu zaglądać w myśl hasła: „nie samym kodem człowiek żyje”.

Link do podcastu

CTO-CTO

Sama nazwa audycji sugeruje, do kogo jest ona kierowana. CTO-CTO to anglojęzyczny podcast, który porusza tematy ważne dla dyrektorów technologicznych  — oczywiście wiedza ta powinna być interesująca dla każdego, kto żyje na styku świata technologii i biznesu.

Wiele inspirujących historii sukcesu osób, które z powodzeniem rozwijają biznes czołowych firm ze świata IT. 

Link do podcastu

Escola Mobile

Biznes masz w kieszeni ! Jest to podcast o biznesie mobile. Autorzy podcastu chcą inspirować, pomagać w zrozumieniu biznesu mobile i dzielić się wiedzą. Zachęcamy do posłuchania każdego, a w szczególności tych, którzy interesuje się wymyślaniem i projektowaniem aplikacji, przez programowanie i sprzedaż.

Link do podcastu

HomoDigital

Przyjmując, że nie każdy specjalista IT ma w małym palcu wiedzę na temat wszystkich otaczających nas technologii, Homo Digital możemy polecić każdemu użytkownikowi internetu.

Jak twierdzą sami autorzy, w swoich audycjach cyklicznie sprawdzają różne technologiczne koncepcje z punktu widzenia konsumentów. Podcast nie ma wysokiej bariery wejścia. Każdy może w łatwo przyswajalny sposób posłuchać o sztucznej inteligencji, chmurze, czy prawie w świecie IT.

Link do podcastu

IT Kwadrans

Ta pozycja mogłaby znaleźć się w obu kategoriach podcastów — zarówno ściśle technicznych, jak i tych pośrednio związanych z IT. Zamysłem autora IT Kwadransu były rozważania na temat IT w szerokim świetle, dlatego w audycji porusza tematy związane ze wszystkimi aspektami informatyki — od ergonomii pracy przy komputerze, po rozważania na temat słuszności istnienia studiów informatycznych.

Link do podcastu

Mała wielka firma

Czasy, gdy informatycy mogli żyć w izolacji od świata zewnętrznego już dawno minęły. Dziś świat IT ze światem biznesu przeplata się na każdym kroku, a to oznacza, że pracownicy techniczni również muszą odznaczać się dobrym orientacją w tematach biznesowych.

Dobrym adresem do czerpania wiedzy na temat rozwoju firmy, skalowania biznesu, czy też budowania marki osobistej, jest podcast Mała Wielka Firma.

Link do podcastu

Menedżer Plus

Autorem audycji jest Mariusza Chrapko — osoba, którą można kojarzyć ze światem metodyk zwinnych. Słuchanie Menadżera Plus możemy dowiedzieć się sporo na temat przywództwa, metodyk zwinnych, pracy zespołowej, a także produktywności i zarządzania zmianą.

Kto powinien tu zajrzeć? Każdy, kto jest zaangażowany w proces zarządzania w firmie.

Link do podcastu

MiroBurn Show

Osoby zainteresowane zagadnieniami biznesowymi, nie mogą ominąć audycji Mirosława Burnejko. Burnejko swoją przygodę z IT rozpoczynał od zagadnień związanych z cloud computingiem, tworząc jedną z pierwszych firm w Polsce oferujących usługi chmurowe. 

Obecnie Burnejko koncentruje się na działalności szkoleniowej, jak również rozwija swoje talenty marketingowe. Jego podcasty są pozycją obowiązkową dla wszystkich osób zainteresowanych szeroko pojętym biznesem. 

Link do podcastu

Na podsłuchu

Audycje prowadzone przez twórców portalu Niebezpiecznik.pl. Jak można się domyślić, obszarem tematycznym podcastu est cyberbezpieczeństwo. Zagadnienia przedstawiane są w sposób przystępny dla osób nietechnicznych, dlatego Na podsłuchu jest pozycją wartą uwagi każdej osoby, którą interesuje bezpieczeństwo w internecie. Miło się słucha na tematy ważne dla każdego użytkownika internetu.

Link do podcastu

Nowoczesny lider

Audycja ta może nie być interesująca dla programistów, ale z pewnością każdy manager wyniesie z niej wartościową wiedzę. 

Na stronie podcastu prezentowane są sprawdzone narzędzia i metody, które pomagają managerom stawać się lepszymi liderami. Tematyczny zakres zagadnień tu poruszanych jest szeroki. Sporo na temat employer brandingu, zarządzania, komunikacji i psychologii.

Link do podcastu

Ostra Piła

W chwili odpoczynku od kodowania, programiści słuchając Ostrej Piły, mogą spojrzeć na branżę z różnych perspektyw. Tutaj wszystkiego po trochu: od rekrutacji, przez zarządzanie projektami, kodowanie, po samorozwój.

Ostra Piła to wg nas najlepsze źródło, aby posłuchać o różnych obliczach branży programistycznej. A tak naprawdę nie tylko programistycznej, bo często poruszane są zagadnienia na temat nowoczesnego biznesu.

Link do podcastu

Risky Business

Ostatnia propozycja na liście to podcast o cyberbezpieczeństwie. Każdy, bez względu na specjalizację powinien tu czasem zerknąć. Oprócz tematów typowo dla inżynierów ds. cyberbezpieczeństwa, często są poruszane zagadnienia, które mogą zainteresować każdego, kto jest związany z IT.

Link do podcastu

RunAs Radio

Anglojęzyczna audycja – RunAs Radio jest cotygodniowym podcastem, w którym można posłuchać o dosłownie każdym obszarze IT. Ta różnorodność wynika z bogatego doświadczenia autora podcastu – Richarda Campbella. Jak on sam twierdzi – pracował w każdym dziale IT: od produkcji sprzętu, przez dział sprzedaży, po programowanie. Stąd na podcaście usłyszymy o programowaniu, hardwarze, sztucznej inteligencji, czy Internet of Thing.

Link do podcastu

Technicznie Rzecz Biorąc

To najnowszy podcast dr Macieja Kaweckiego, prezesa Instytutu Lema. W serii podcastów, powstających we współpracy z Komputerswiat.pl, dr Kawecki, udowadnia, że w cyfrowym świecie siłą jest świadomość i wiedza. W audycjach opowiada o rozwiązaniach technologicznych które zaskakują oraz o innowacjach, które rewolucjonizują nasze życie, choć często o tym nie wiemy.

Link do podcastu

Two White Belts

Cykl audycji prowadzony przez Jakuba Jeziornego i Jakuba Filipowskiego. Jak twierdzą sami autorzy, jest to podcast o internecie. Za tym ogólnie brzmiącym hasłem stoi szeroki wachlarz zagadnień — od e-commerce, przez social media, po psychologię. Jest za wcześnie na poważniejszą ocenę tej audycji, z racji na jej stosunkowo krótki czas istnienia. Można się jednak spodziewać, że będzie to ważna pozycja w świecie krajowych podcastów.

Link do podcastu

Z pasją o mocnych stronach

Jak twierdzi Dominik Juszczyk, autor podcastu, pomaga on skutecznie osiągać cele, wykorzystując talenty. Podcast tematycznie dotyka zagadnień związanych z wykorzystywaniem silnych cech swojego charakteru, które przekładają się na skuteczność w biznesie. 

Nauka płynąca z audycji Dominika Juszczyka przyda się każdej osobie uczestniczącej w biznesowej rzeczywistości, bez względu na to, czy jest programistą, testerem, czy też managerem.

Link do podcastu

Lista podcastów mogłaby być znacznie dłuższa, ale skupiliśmy się na tych, które tematycznie obejmują szeroki zakres zagadnień i są źródłem wartościowej wiedzy serwowanej przez ekspertów. Każdy z powyższej listy jest z pewnością wart uwagi.


IT-Leaders to największy rekrutacyjny marketplace w Polsce dla branży IT. Platforma IT-Leaders odwraca tradycyjne role Kandydat-Rekruter: Kandydaci tworzą techniczny profil, a firmy aplikują do nich składając im dopasowane oferty.