„Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz”… a raczej dobre wrażenie 😊 Napisanie pierwszego CV, zwłaszcza do branży IT, która jest bardzo techniczna i konkretna, może sprawić kłopoty nie tylko świeżo upieczonemu absolwentowi, ale nawet doświadczonemu programiście.

W artykule przygotowaliśmy moc przydatnych wskazówek jak wynieść swoje CV na wyższy poziom i podkreślić wszystkie aspekty, ważne z punktu widzenia przyszłego pracodawcy.

Od czego zacząć?

W sieci znajdziesz mnóstwo darmowych, jak i płatnych kreatorów do tworzenia CV. Przy wyborze konkretnego zwróć uwagę, czy sekcje dokumentu mogą być modyfikowane w przyszłości i przez jaki okres korzystanie z konta będzie darmowe. Darmowym programem graficznym do stworzenia wyróżniającego się CV jest np. Canva (w wersji podstawowej całkiem darmowa). Tradycyjny Microsoft Word również da radę. Pamiętaj by nigdy nie wysyłać CV w formie otwartej, tzn doc., ponieważ w zależności od używanej wersji, czcionka może się wysypać lub  mogą wystąpić problemy z konwersją dokumentu. Rekomendowanym formatem jest pdf.

Zobacz również: Rekrutacje IT oczami headhuntera

Dobrze zaplanuj sekcje dokumentu.

Niektóre informacje w CV to absolutny must have. W branży informatycznej są to w szczególności:

  • Doświadczenie zawodowe (jeśli nie masz doświadczenia komercyjnego, wyczerpująco opisz swoją motywację, napisz dlaczego chcesz pracować w branży IT, wskaż na swoje mocne strony, które predysponują Cię do pracy na stanowisku, o które się ubiegasz);
  • Posiadane kompetencje (zarówno twarde, jak i miękkie. Koniecznie związane z branżą)
  • Znajomość technologii (pamiętaj, że branża IT mówi językiem programowania, frameworków i narzędzi). Opisz je dokładnie, od tych, które są najistotniejsze na ubieganym stanowisku, po te drugorzędne, podstawowe w branży lub niewymagane przez pracodawcę;
  • Wykształcenie – bardzo ważne w przypadku Juniora. Jeśli nie masz doświadczenia, wyróżnij ścieżkę edukacyjną. Ukończyłeś uczelnię wyższą z wyróżnieniem bądź zdobyłeś certyfikaty? Koniecznie pochwal się nimi w CV. Dużym błędem jest wpisywanie w CV faktu ukończenia gimnazjum bądź liceum (chyba, że liceum było profilowane, techniczne).
  • Zrealizowane projekty – na studiach często kończą dany przedmiot, jako forma zaliczenia. Opisz projekt, jego założenia oraz to, jaki efekt osiągnąłeś. Jeśli realizowałeś opisywany projekt w większej grupie osób, koniecznie podkreśl swoją rolę;
  • Linki do repozytorium – pokaż warsztat Twojej pracy 😊
  • Sekcje z ulubionymi blogami, książkami z których czerpiesz wiedzę;
  • Inne …? Celowo stawiamy tutaj wielokropek. To Ty wiesz najlepiej czym jeszcze możesz się pochwalić – im bardziej ciekawie, tym lepiej. Często właśnie te „inne” są podwalinami do fajnej rozmowy rekrutacyjnej.

Stwórz mistrzowskie BIO

Jeśli słowo BIO kojarzy Ci się wyłącznie z eko żywnością – wyprowadzamy z błędu 😊 BIO to inaczej nota biograficzna lub innymi słowy kilka zdań o Tobie, które dobrze przemyślane i napisane, mogą nieźle wyróżnić Twoje CV spośród dziesiątek innych.

3 kroki do profesjonalnego BIO:

Krok 1: Biografia powinna zawierać od 150 do 180 znaków. Nie przekraczaj tej liczby.

Krok 2: Dobre przemyślenie treści. Nota powinna przedstawić Cię jako godnego zaufania, zmotywowanego przyszłego pracownika. Nie lukruj – pisz prawdę. Koniecznie w 3. Osobie!

Krok 3: Stworzenie mapy myśli z hasłami, które Ciebie opisują. Możesz posłużyć się następującymi: imię i nazwisko, skończona uczelnia, status na rynku pracy, doświadczenie, a jeśli go nie ma – motywacja do objęcia konkretnego zawodu, kompetencje twarde i miękkie.

Nota BIO przyda Ci się nie tylko na rozmowie rekrutacyjnej, ale też podczas prezentacji, spotkań z pracodawcami na targach kariery, w CV, a z biegiem lat będzie ona rozbudowywana o kolejne doświadczenie.

Uwaga na RODO!

Pamiętaj o dodaniu klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych – bez niej rekruter nie może otworzyć Twojego CV. Obowiązującą treść bez trudu znajdziesz w internecie. Dodaj ją na każdej stronie dokumentu.

Buziaczek.fm, kwiatuszek.com.pl czyli kilka słów o profesjonalizmie

Rozumiemy, że taka domena była fajna w momencie jej zakładania – zapewne jeszcze w czasach podstawówki 😊 Aplikujesz do wymarzonej firmy, a ciągle używasz maila: jasiek.kowalski2020@buziaczek.fm? – możesz zapomnieć o potraktowaniu Cię „na serio” w procesie rekrutacji. Twój mail może wzbudzić co najwyżej lekki uśmiech rekrutera. Zadbaj o to, aby Twój adres mailowy był profesjonalny na ile to możliwe – najlepiej imię i nazwisko. To pierwszy krok ku budowaniu swojej marki osobistej.

Nie traktuj CV jak pisma do urzędu…

… chyba, że do niego aplikujesz i obowiązują sztywne reguły. Firmy z branży IT to zazwyczaj bardzo otwarte organizacje, które doceniają kreatywność i pomysł na siebie. Zadbaj o estetykę, sprawdź kilka razy literówki, znaki interpunkcyjne i … ortografię! Unikaj ciemnego tła. Może i wygląda interesująco, ale przy próbie wydrukowania CV przez osobę dokonującą selekcji aplikacji, może być nieczytelne. Używaj punktorów lub infografik, pogrubiaj co ważniejsze informacje, aby Twoje osiągnięcia były czytelne, a rekruter bez trudu odnalazł to, czego szuka.

CV ze zdjęciem czy bez?

W Polsce zdjęcie w CV jest nadal mile widziane, chociaż nie obowiązkowe. Dodając sympatyczną fotkę możesz zwiększyć swoje szanse w procesie. Rekruter od razu wie z kim rozmawia, a Ty skracasz dystans, jeszcze przed pierwszym spotkaniem. Niestety w tym obszarze łatwo o gafę. Nie wstawiaj zdjęcia z wakacji z palmami w tle, selfie również nie będzie dobrym pomysłem. Wizyta u fotografa nie jest konieczna – poproś znajomego o zrobienie Ci kilku fotek – na jasnym tle, dobrej jakości. Po lekkim przycięciu będzie gotowe do wstawienia do Twojego dokumentu.

Maksymalnie dwie strony!

Przy pisaniu CV łatwo się zagalopować (tak, nawet jeśli nie masz doświadczenia komercyjnego – wtedy zazwyczaj występuje tendencja do wpisywania rzeczy mało istotnych). Trzymaj się limitu maksymalnie 2 stron. Twierdzenie, że CV powinno być na jedną stronę, również jest mitem – trudno sobie wyobrazić, aby osoba z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zmieściła swoje doświadczenie na jednej stronie A4, prawda

Referencje w CV? Dlaczego nie!

Poproś o rekomendację swojego profesora, opiekuna stażu lub przełożonego w dorywczej pracy o wystawienie pisemnych referencji oraz zgodę na podanie kontaktu do siebie – telefonicznego lub mailowego. Następnie wyciągnij krótki cytat z ich wypowiedzi i umieść w CV. Takie referencje sa nieszablonowe, a w przypadku braku doświadczenia mogą okazać się na wagę złota. 

Zobacz również: Rekrutacje IT jak randki w Tinderze. 

 Ms Windows, prawo jazdy kat B

Wpisuje je do CV praktycznie każdy, ale czy warto? Przede wszystkim zadaj sobie pytanie czy na tym zależy pracodawcy i czy firma wymieniła te umiejętności w ogłoszeniu. Poszukaj raczej umiejętności dopasowanych do branży, wyróżniających Cię na tle innych Kandydatów.

Poświęć więcej uwagi swoim zainteresowaniom – doszlifuj je i wskaż analogię do branży. Aplikujesz na stanowisko Junior Developera? Napisz, że interesujesz się technologiami, śledzisz nowinki ze świata nauki, nowych technologii, etc.

Podsumowanie

W dobie wszechpanującego perfekcjonizmu bardzo często zapominamy o tym, aby BYĆ SOBĄ i opisać SIEBIE – nie wyidealizowany, oczekiwany obraz Pracownika, do którego każdy dąży, ale powszechnie wiadomo, że taki nie istnieje. Zawsze warto mieć jakieś obszary do rozwoju, zdobywania nowych kompetencji – przyszły Pracodawca na pewno to rozumie (inaczej nie szukałby osób na stanowiska Juniorskie).

Myśl pozytywnie i ruszaj do przodu!

W IT-leaders bardzo lubimy dzielić się wiedzą 😊 Przygotowaliśmy dla Ciebie ten artykuł abyś i Ty mógł podzielić się nim dalej – śmiało „szeruj” w swoich social mediach.