O tym, że relacje z otoczeniem zawodowym są ważne, często pracownicy przypominają sobie dopiero w momencie poszukiwania pracy. Jak twierdzą eksperci, dbanie o kontakty zawodowe powinno być procesem ciągłym – tylko wtedy jest skuteczne. Dzisiaj dzielimy się poradami jak budować skuteczny networking w branży IT.

Zanim przejdziemy do meritum, warto najpierw wspomnieć o korzyściach, jakie daje networking. Chodzi m.in. o wyszukiwanie nowych możliwości biznesowych, budowanie marki, ciągły kontakt ze zmieniającym się rynkiem, a także całą grupą doświadczonych specjalistów, którzy mogą okazać się pomocni w trudnej do przewidzenia rzeczywistości biznesowej.

Zacznij od najbliższego otoczenia

Warto pamiętać, że kolega, który pracuje przy biurku obok, zawodowo (a często też prywatnie) ma te same zainteresowania co Ty – zna innych pasjonatów IT poza firmą, chodzi na wydarzenia branżowe, sam też chce poszerzać umiejętności z kimś takim jak Ty. Warto więc zadbać o owocne relacje z osobami, które spotykamy codziennie w pracy – to one tworzą Twój rynek IT w skali mikro.

Pamiętaj o najważniejszym medium biznesowym

Często specjaliści IT nie mają ani czasu, ani ochoty zaglądać na portale takie jak Linkedin, prawda jednak jest taka, że Linkedin jest doskonałym miejscem do budowania swojej bazy kontaktów. Oczywiście, jeśli chodzi o wymianę wiedzy technicznej, bardziej wartościowe będą Stack Overflow, czy GitHub,  jednak z punktu widzenia relacji zawodowych Linkedin ma dużo do zaoferowania. Linkedin może posłużyć jako platforma do pokazywania światu swoich osiągnięć, a także wymiana informacji w czasie rzeczywistym z osobami odgrywającymi strategiczną rolę z punktu widzenia Twojej kariery.

Bierz udział w meetup-ach

Załóżmy, że w pracy nie udało Ci się nawiązać wartościowej relacji z nikim, z kim mógłbyś dzielić swoją pasję do IT. Rozejrzyj się wtedy za organizowanymi w Twojej okolicy meetup-ami. Tego typu spotkania są organizowane przez entuzjastów praktycznie każdej technologii. Znajomości zawierane podczas tego typu eventów mogą być źródłem wartościowej współpracy w przyszłości. Lub po prostu sam meetup może być  miło spędzonym czasem w otoczeniu osób, które mają taką samą pasję jak Ty.

Pokaż się na wydarzeniach branżowych

O ile budowanie sieci kontaktów w warunkach online jest skuteczną metodą, tak można zauważyć, że pod wieloma względami nie dorównuje ono komunikacji w trakcie konferencji, wydarzeń branżowych, prezentacji. Te są doskonałą okazją, aby przedstawić się innym osobom z branży – choćby poprzez klasyczne zagajenie w trakcie wystąpienia, któregoś z  prelegentów.

Weź udział w konkursach

W tym obszarze najbardziej wartościową formą mogą być hackatony, w których uczestnictwo to doskonała okazja do popisania się swoimi technicznymi umiejętnościami. Tutaj pracownik może zbudować swoją markę w oczach uczestników wydarzenia, pokazać się potencjalnym pracodawcom, a także poznać nowe osoby. Często idea hackatonu zakłada, że współpracują ze sobą obce osoby, to również rozwija kompetencje miękkie.

Inicjuj kontakt przy każdej okazji

Załóżmy, że trafiłeś na prezentację błyskotliwego startupu, na której jest wiele osób, z którymi kontakt może wzbogacić Twoją karierę. Warto więc przy takich okazjach samemu zagajać do tych ludzi, trochę w stylu Sherloka’a Holmes’a. Wystarczy coś w stylu: „Tak samo by Pan zoptymalizował ten kod? W ogóle nazywam się tak i tak….”. Wiadomo, osoby o introwertycznym usposobieniu, mogą mieć pewne bariery w poszerzaniu kontaktów w ten sposób. One mogą bazować na metodach online.

Jak można zauważyć, networking w branży IT specjalnie nie różni się od praktyk spotykanych w innych profesjach. Wyraźną różnicą, która przemawia na korzyść sektora nowoczesnych technologii, jest obfitość wydarzeń tematycznych, które odbywają się praktycznie cały rok, w różnych miejscach w kraju.

Dodatkowo, branża IT posiada pewne uprzywilejowanie, jeśli chodzi o zainteresowanie pracownikami technymi . Jak wiadomo są oni rozchwytywani na rynku pracy, jak żadna inna grupa zawodowa. To sprawia, że nawet osoby nie przywiązujące zbytniej wagi do networkingu mogą liczyć na satysfakcjonującą karierę. Ale skoro budowanie sieci zawodowej ułatwia rozwój, to czy nie warto

IT-Leaders to największy rekrutacyjny marketplace w Polsce dla branży IT. Platforma IT-Leaders odwraca tradycyjne role Kandydat-Rekruter: Kandydaci tworzą techniczny profil, a firmy aplikują do nich składając im dopasowane oferty.