Prezenty i upominki bezsprzecznie kojarzą się z Mikołajkami i świętami. Tym samym śladem idą również Działy HR, które co roku w okolicach jesieni przeglądają liczne katalogi, buszują po sklepach internetowych lub zasięgają opinii na forach branżowych w poszukiwaniu prezentu idealnego. No właśnie, idealnego, czyli jakiego? Jakie są najlepsze prezenty dla pracowników w branży IT, również według nich samych? Łapcie inspiracje.

Najlepsze prezenty dla pracowników w branży IT nie muszą koniecznie łączyć się z ogromnymi kosztami. Osoby pracujące w zespołach programistycznych zwracają uwagę także na zaangażowanie i kreatywność! Czy muszą być przydatne? Niekoniecznie. Mają za zadanie: ucieszyć, zaskoczyć i wywołać efekt WOW!

Co warto zrobić i jak się za to zabrać?

  • zastanów się jakie osoby masz w zespole i co może ich ucieszyć;
  • przeprowadź krótkie badania (tzw. pulse chceck), najlepiej w niezobowiązującej rozmowie;
  • poszukaj inspiracji w internecie, ale nie kopiuj!;
  • wejdź w buty obdarowanego;
  • last but don’t least: dopasuj upominki do kultury i DNA organizacji.
Skontaktuj się z nami: hello@it-leaders.pl

Najlepsze prezenty rzeczowe dla programistów:

1. Voucher na masaże lub wizytę u fizjoterapeuty

Programiści spędzają przed komputerem zazwyczaj więcej czasu niż standardowe 8 godzin, a o negatywnym wpływie siedzenia na nasz organizm nie musimy chyba mówić. Masaże będą świetnym rozwiązaniem, podobnie jak profilaktyczne wizyty u fizjoterapeuty.

2. Voucher do sklepu z elektroniką

Praktyczne i pewne rozwiązanie. Wszak programiści to gadżeciarze, za Pan brat z nowinkami technologicznymi. Plus za duży wachlarz wyboru sprzętów i gadżetów.

3. Planszówki!

Wielu programistów jest ich ogromnym fanem. Nic dziwnego, świetnie odprężają, bawią i pozwalają się oderwać od komputera. Co wybrać? Poniższe to absolutne pewniaki, najczęściej wymieniane na internetowych forach: Talisman: Magia i Miecz, Gra o Tron, Tajniacy, Szogun

4. Zestaw piw kraftowych

Super alternatywa dla klasycznego wina czy whisky. Postaw na małe, lokalne browary – zrobisz dużo dobrego dla polskiego rozwoju browarnictwa, a Zespół IT na pewno Ci podziękuje! P.s. do piw można dorzucić oryginalny, brandowany kufel lub piwne skarpetki.

załóż konto pracodawcy
5. Voucher na tunel aerodynamiczny

Niezapomniane wrażenia gwarantowane ( i spełnienie odwiecznego marzenia człowieka o lataniu). Na szczęście tuneli aerodynamicznych powstaje w Polsce coraz więcej, dlatego nie powinno być problemu w doborze lokalizacji.

6. Voucher na przejażdżkę sportowym samochodem

Nie lada gratka dla fanów motoryzacji i szybkiej jazdy 🙂 Bugatti? Porsche 911? A może Lamborghini o ogromnej mocy? Kto by nie chciał chociaż raz w życiu w 3 sekundy przyśpieszyć do setki…

7. Voucher na zwiedzanie winnicy/ browaru

Winnice kojarzą się głównie ze słonecznymi regionami Francji, Włoszech lub Hiszpanii. A czy wiecie, że w Polsce możemy pochwalić się pysznym winem i niesamowitymi widokami? Jeśli Twoi pracownicy wolą piwo – proszę bardzo. Zafunduj im zwiedzanie rzemieślniczego browaru. Koniecznie z degustacją! P.s. negocjuj ważność voucherów. Niektóre ważne są nawet rok.

8. Gadżety antystresowe 

Oj tak, programiści je kochają i mają zawsze pod ręką. Możecie wybierać spośród setek modeli, a zdecydowaną większość dowolnie brandować. P.s. zobaczcie na tego Yodę – totalnie skradł nasze serca!

źródło: https://4gift.pl/

A może by tak po prostu… dać premię?

Ostatnio przeprowadzaliśmy na LinkedIN mini-ankietę, pytając jakie upominki na święta najbardziej doceniliby pracownicy. Ankieta zebrała 361 głosów i aż 56% ankietowanych ucieszyłoby się z premii. Dla 29% osób świetnym prezentem byłyby extra wolne dni w okresie świątecznym. Karta podarunkowa i paczka świąteczna ucieszyłaby odpowiednio 8% i 7% respondentów. 

Jeśli premia, to w jakiej wysokości?

Respondenci byli zgodni: premia świąteczna nie powinna być niższa niż 500 zł netto.

Liczby sprzyjają dobroczynności

Często w kontekście uzasadniania słuszności rezygnacji z prezentów świątecznych na rzecz akcji charytatywnych, przytacza się wyniki badania przeprowadzonego na Harvard Business School. Badanie dowiodło, że przekazywanie premii przysługującej pracownikom jednego z australijskich banków na cele charytatywne, prowadziło do większego zadowolenia i satysfakcji z pracy tychże pracowników.

Podsumowanie

Okres świąteczny to doskonała okazja by podziękować pracownikom za cały ubiegły rok, a także wprowadzić nutkę świątecznej atmosfery w teamie. Okazjonalne upominki to także forma budowania kultury organizacyjnej, dzięki czemu możliwe jest podtrzymanie wspólnych idei oraz wizji rozwoju firmy. Ważne, aby prezenty były przemyślane i dopasowane do grupy docelowej. Warto zastanowić się czy kolejny brandowany kubek lub zestaw ze słodyczami jest tym, co naprawdę ucieszy, zaskoczy, a nawet wywoła efekt wow.

Podzielcie się swoimi pomysłami na świąteczne upominki. Jesteśmy ciekawi czym w tym roku zaskoczycie swoje zespoły IT.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.