W zeszłym roku na naszej stronie pojawił się artykuł analizujący dane zawarte w raporcie Stack Overflow (portal, na którym większość programistów poszukuje informacji na temat branży IT) dotyczący trendów w cyfrowym świecie, pojawiających się na przestrzeni ostatnich lat. Specjalnie dla Was postanowiliśmy porównać tegoroczne dane z wynikami z ubiegłego okresu. Gotowi na przejażdżkę po danych z programistycznego (i nie tylko) świata? Zaczynajmy!

Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest sama liczba respondentów – ankieta z każdym rokiem zwiększa swój zasięg-  tegoroczna ilość uczestników wzrosła prawie półtorakrotnie! W roku poprzednim odnotowano 64 tysiące uczestników, natomiast rok 2018 przyciągnął aż 100 tysięcy pracowników IT z całego świata! Tak duża próba coraz lepiej ukazuje ogólny kierunek rozwoju w branży komputerowej. Podejrzewamy, że wzrost ten może być spowodowany coraz większym zainteresowaniem tematyką programowania. Można to zauważyć również na przykładzie naszego kraju, gdzie duża część ludzi kuszona wysokimi zarobkami i prestiżem pracy stara się zmienić swoją dotychczasową branżę i znaleźć swoje miejsce w programistycznym świecie. Podejrzewamy też, że tendencja wzrostowa utrzyma się – zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów stale rośnie, przewiduje się, że do 2020 roku na całym świecie będzie brakować aż milion osób w tej dziedzinie!

Struktura respondentów nie uległa większej zmianie, nadal na samym początku stawki znajdują się pracownicy ze Stanów Zjednoczonych, którzy stanowią aż 20% ogólnej ilości osób biorących udział w badaniu. Ciekawostką może być także to, że znacząco wzrosła liczba osób z Indii, które brały udział w badaniu. Z 10% w roku 2017 (liczbowo ok. 6,4 tys.) aż do 14% (ok. 14 tys. osób). Podobnie jak w roku poprzednim na kolejnych miejscach ex aequo znalazła się Wielka Brytania oraz Niemcy z wynikiem około 6,5 % (w porównaniu liczbowo do roku poprzedniego 5,1 tys. z 2017 do 6,5 % z roku obecnego), oraz Kanada z wynikiem bliskim 3,5% (2,8 tys. z 2017 do 3,5 tys. z roku 2018. Nasz kraj znajduje się na ósmym miejscu pod względem liczebności respondentów, procentowo wynosiła ona 2,2%.

 

Większość osób wypełniających ankietę (aż 57,9%) zadeklarowało się jako back-end developer. Podobnie zresztą jak w ubiegłych latach na pierwszych trzech miejscach znalazły się najbardziej popularne wśród programistów stanowiska- back-end developer, full-stack developer (48,2%) oraz Front-end developer (37,8%). Warto jednak zauważyć, że podobnie jak w roku poprzednim odpowiadający mieli możliwość zaznaczenia więcej niż jednej opcji – mediana zaznaczonych odpowiedzi wynosiła 2, a najczęstsze kombinacje to back-end, front-end i full-stack developer. Ciekawą kategorią w tabeli jest również uwzględnienie pozycji, które bezpośrednio nie wiążą się z typową pracą programisty- badanie pokazuje, że również Product Managerowie starają się dokładnie zrozumieć, jak wygląda codzienna praca programistów.  W zestawieniu widać wyraźny wzrost (z 3,8% do 7,7%) zaangażowania w ankietę ludzi związanych z uczeniem maszynowym, czyli jednym z najbardziej rozchwytywanych terminów roku 2017.

Większość z programistów biorących udział w ankiecie zadeklarowało się jako osoby traktujące programowanie, jako hobby (aż 80%), przy czym większość nich nie uczestniczy w projektach open source (56,5%). Zdecydowana większość developerów odpowiadających na pytania ma do ośmiu lat doświadczenia (72%), jednak przeważającą grupą w tym przedziale są osoby z doświadczeniem juniorskim (0-2 lat), stanowiące aż 30% ogółu badanych.

 

Wyniki z roku 2018 rzutują całkiem optymistyczne na przyszłość dla osób, które bez studiów starają się o pracę w branży IT – aż 30% z respondentów nie posiadała wykształcenia kierunkowego w porównaniu do 25% z roku poprzedniego.

 

Nie odnotowano dużej zmiany w sposobie nauki na własną rękę wśród ankietowanych. Dalej najpopularniejszą formą nauki pozostaje oficjalna dokumentacja (83%) oraz pytania i odpowiedzi na portalu Stack Overflow (82,7%), zaś na następnych miejscach znajdują się książki (50,2%), inne społeczności dotyczące programowania (50,1%) oraz bezpośrednia pomoc zawarta na stronie wykorzystywanej technologii (48,1%).

Wśród pytań pojawiło się też jedno nowe, które dotyczyło Hackathonów i eventów programistycznych budzących coraz większe zainteresowanie, zarówno wśród firm rekrutujących specjalistów, jak i samych programistów. Pytanie dotyczyło tego, jakie są powody uczestnictwa developerów w takich przedsięwzięciach- największa część respondentów odpowiedziała, iż robią to z czystej przyjemności (76,3%) lub by rozwijać swoje umiejętności (66,1%). Ciekawe jest również to, że tylko jedna piąta uczestników zjawia się tam ze względu na nagrody pieniężne.

Bardzo interesująca okazała się również część demograficzna badania, gdzie znajdziecie wiele innych informacji dotyczących respondentów. Jeżeli ciekawi Cię na przykład czy większość z programistów potrafi sobie odmówić posiłku, aby zwiększyć swoją produktywność, lub jaka część z nich budzi się w okolicach południa, powinieneś zajrzeć do wyników ankiety. Polecamy!

W części technologicznej badania respondenci wskazali również jakie technologie są uwielbiane, znienawidzone i wykorzystywane przez nich. Na sam początek zaprezentujemy Wam porównanie najbardziej popularnych technologii z obecnego i poprzedniego roku:

W zestawieniu można było wybrać kilka różnych odpowiedzi. Programista miał w tym pytaniu zaznaczyć technologie wykorzystywane w swojej codziennej pracy. Niezmiennie od poprzedniego roku pierwsze miejsce przypadało językowi JavaScript. Procentowy udział wykorzystujących ten język wśród respondentów wzrósł z 62,5 % do 69,8%, pogłębiając swoją przewagę chociażby nad takimi językami jak Java czy C#. Wyraźnie widać też tendencję wzrostową wśród wszystkich języków programowania- możliwe, że jest to skutek posługiwania się kilkoma technologiami na raz przez programistów.  Warto jest też zwrócić uwagę na pojawienie się w zestawieniu języka Kotlin. Dla wszystkich tych, którzy o nim nie słyszeli – Kotlin został wybrany przez Google, jako oficjalny język programowania aplikacji działających w systemie Android, co może być przyczyną jego rosnącej popularności. Wśród najpopularniejszych frameworków wykorzystywanych podczas produkcji oprogramowania nadal pierwsze miejsce zajmuje Node.js (49,6%) oraz Angular (36,9%) (może to wskazywać na fakt, dlaczego JavaScript dalej jest najpopularniejszą technologią tego roku). Warto też zauważyć, że w zestawieniu pojawił się framework Django (13%), wykorzystujący język o wciąż rosnącej popularności – Python. Kolejną ciekawostką jest obecność na liście frameworku o nazwie Tensorflow, stworzonego przez Google i dotyczącego uczenia maszynowego.

W świecie baz danych dalej niezmiennie królują relacyjne bazy danych, z MySQL na czele (58,7%). Drugie miejsce podobnie jak w tamtym roku przypada SQL Server (41,2 %), natomiast na trzecią pozycję wskoczyła baza PostgreSQL (32,9%), która sukcesywnie zdobywa coraz większą popularność wśród osób związanych z branżą. Rośnie również popularność najbardziej znanej nierelacyjnej bazy danych – MongoDB, zainteresowanie wśród respondentów wzrosło z 16,8% w roku 2017 do aż 25,9% w roku 2018.

Ciekawa zmiana pojawiła się natomiast w najczęściej wybieranej przez programistów platformie. W tym roku w wynikach pierwsze miejsce przypadło Linuxowi (48,3%), który zdetronizował lidera poprzedniego roku, Windowsa.

Wśród najbardziej lubianych technologii po raz trzeci na pierwszym znalazł się Rust z zaskakującym wynikiem 78,9%. Na drugim miejscu znalazł się Kotlin (75,1%), który odnotował duży wzrost w poprzednim roku. Rośnie też ogólna miłość do Pythona (68%), znajdującego się na trzecim miejscu w tym zestawieniu. Visual Basic 6 dalej piastuje tytuł najbardziej nielubianego języka wśród użytkowników Stack Overflow. Aż 89,9% odpowiadających zadeklarowało, iż nie chciałoby kontynuować pracy w tym języku.

 

W ankiecie z roku 2018 pojawił się również kolejny interesujący wątek- o sztucznej inteligencji. Od jakiegoś czasu jest to temat szeroko omawiany nie tylko wśród specjalistów, ale również telewizji i prasy, gdzie debatuje się o zagrożeniach i korzyściach płynących z rozwoju tej dziedziny nauki. Najciekawsze według nas pytania, które Stack Overflow postanowił zadać respondentom znajdują się na poniższej grafice:

 

Jak widać największą obawę wzbudzały głównie dwa wątki – algorytm podejmujący ważne decyzje oraz wytworzenie komputerowej osobliwości. Dla tych którzy nie są zaznajomieni z pojęciem osobliwości – osobliwość to algorytm sztucznej inteligencji, który jest tak zaawansowany, że przewyższa człowieka wielokrotnie w kwestii inteligencji, potrafi ulepszać swoją strukturę, prześcigając procesy myślowe człowieka. Problemy które mogłyby się pojawić po powstaniu tej technologii łatwo sobie wyobrazić, jednakże dla tych z was, którzy nie są w stanie podjąć się tego zadania- polecamy Wam maraton „Terminatora” z Arnoldem Schwarzeneggerem 😊.

Jak widać w powyższym tekście, raport Stack Overflow ponownie dostarcza nam ogromnej ilości informacji na temat osób pracujących w IT. Polecamy do niego zajrzeć w wolnej chwili, ponieważ oprócz informacji na tematy mocno technologiczne, znajdziecie tam również ciekawe informacje na tematy „luźno” związane z programowaniem. Jest to ogromna kopalnia wiedzy na temat deweloperów, a taką wiedzę warto chociaż raz do roku uaktualnić – chociażby po to, aby mieć o czym porozmawiać z kolegami w pracy i zobaczyć jak dużo nas łączy z developerską bracią na całym świecie.