Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna to coś, co powinien zrozumieć zarówno pracodawca, jak i pracownik. Różnice są bowiem spore i bardzo ważne.

A zatem: motywacja wewnętrzna pochodzi z wnętrza danej osoby, a zewnętrzna – z czynników zewnętrznych. Tymi czynnikami mogą być nagrody lub kary. Najlepiej stworzyć takie miejsce pracy, które sprzyja motywacji wewnętrznej – i takich osób warto też szukać podczas zatrudniania. Osoby motywowane wewnętrznie są bardziej skłonne do produktywności, a także częściej są zadowolone ze swojej pracy. Nie oznacza to jednak, że zewnętrzne motywatory nie mają racji bytu. Wręcz przeciwnie, mogą być bardzo przydatne w niektórych sytuacajch.

Co dokładnie motywuje pracowników?

Jeśli próbujemy zachęcać osobę motywowaną wewnętrznie poprzez czynniki zewnętrzne, w większości przypadków stracimy czas i pieniądze. Sama osoba może zaś stracić zainteresowanie i nawet odejść z pracy. To dlatego zrozumienie motywacji wewnętrznej i zewnętrznej jest tak ważne.

Motywacja zewnętrzna

Pochodzi ze świata zewnętrznego. Motywatorami są zazwyczaj rzeczy namacalne, a miejscu pracy to najczęściej po prostu pieniądze. Podwyższona pensja, premie, ale też awans powiązany z lepszym stanowiskiem (wyższy status społeczny) czy samochód służbowy. Wszelkie nagrody zewnętrzne możemy traktować jako motywatory za dobrze wykonaną pracę.

Sprawdź: Test na szybkie pisanie

Jeśli ktoś jest motywowany zewnętrznie to de facto zazwyczaj robi coś po to, aby otrzymać potem nagrodę. Takie osoby to zwykle specjaliści, którzy mają duże doświadczenie – nie potrzebują już kolejnych pochwał, że wykonali dobrą robotę. Dla nich ważniejsza jest gotówka i to ona zapewnia im poczucie satysfakcji. „Chcesz dobrych wyników? No to zapłać” – głosi ich motto.

Zewnętrzne motywatory mają jednak pewną dużą wadę. Zwykle są krótkotrwałe. Pracownik ma ochotę do realizacji projektu, który jest rozłożony na trzy miesiące, bo chce na koniec otrzymać premię finansową. Po tym okresie motywacja spada – i wraca znowu, gdy pojawia się nagroda. Kiedy polegamy na motywacji zewnętrznej, warto wiedzieć, że tak to zwykle wygląda, a nagrody powinniśmy przewidywać co miesiąc lub maksymalnie co kwartał. W przeciwnym razie pracownikowi może się skończyć cierpliwość. Albo w ogóle nie podejmie się wyzwania.

Motywacja wewnętrzna

Motywatory wewnętrzne mają charakter przede wszystkim psychologiczny. Zwykle chodzi tutaj o poczucie satysfakcji z pracy, a źródła motywacji mogą być różne: chęć zadowolenia menedżera, doskonalenie danej umiejętności, wywieranie realnego wpływu na misję firmy czy wyznaczane przez nią cele itp.

Pracownik motywowany wewnętrznie często ceni szkolenia i poszerzanie kompetencji. Ma pragnienie czy głód wiedzy, a także dużą chęć do samodoskonalenia. Dodatkowo osoby tego rodzaju bardzo cenią autonomię. Wiedzą, co robią i jak to robić, dlatego zależy im, aby mogły się wykazać i zrobić konkretne rzeczy samodzielnie. Dla nich autonomia to gwarancja zaangażowania. W przeciwnym razie będą się tylko irytować, że muszą pisać jakieś raporty czy odbywać niepotrzebnie dużo (ich zdaniem) spotkań. Bardzo cenią też elastyczność, np. możliwość wykonywania pracy zdalnie.

Zobacz: Framework

Jeśli ktoś jest motywowany wewnętrznie, często poszukuje też większej odpowiedzialności i nie boi się jej przyjmować. Zależy mu na budowaniu zaufania i wykonywania pracy na odpowiednim poziomie, ale – uwaga – po swojemu. Zdecydowanie należy ograniczyć mikrozarządzanie i kontrolę, jeśli chcemy, aby taka osoba rozkwitła w naszej organizacji.

Wyzwaniem dla pracodawców jest jednak zapewnianie odpowiednich celów. Osoby motywowane wewnętrznie chcą robić coś, co ma sens. Chcą wiedzieć, że ich wysiłki mają wpływ na klientów, menedżerów czy współpracowników. Dla nich misja i cele firmy, w której pracują, mają ogromne znaczenie.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.