Niektórzy jeszcze nie doceniają zawodu QA, czyli Quality Assurance. Tymczasem dobry inżynier jakości jest bardzo ważną osobą w firmie, która może znacznie przyśpieszyć jej rozwój. O kulisach swojej pracy opowiada Piotr z firmy NonStop z Krakowa.

Dlaczego w ogóle zdecydowałeś się na zostanie QA i wejście do branży IT?

Zawszę ciągnęło mnie do IT, ale początkowo poszedłem w innym kierunku. Jakiś czas temu postanowiłem jednak zmienić branżę. Byłem zmęczony powtarzaniem ciągle tych samych zadań i brakiem możliwości rozwoju. Miałem poczucie zatrzymania się w czasie lub kręcenia w kółko. Poza tym warunki finansowe były dużo gorsze. Podejście do pracowników też pozostawiało wiele do życzenia.

To, co zdecydowanie wyróżnia branżę IT to fakt, że docenia się tu skalę i jakość osobistych dokonań. Bardzo ważne jest dla mnie też, że hierarchia służbowa zależy przede wszystkim od wiedzy i umiejętności.

Jak wygląda Twój typowy dzień w pracy?

Zaczynam od kawy. Potem sprawdzam, czy w którymś z moich projektów pojawiły się nowe zgłoszenia, którymi muszę się natychmiast zająć. I na tym kończy się typowość dnia pracy. Każdy dzień jest inny, różnorodność zadań jest bardzo duża. Zależnie od potrzeb przygotowuję i wykonuję testy, piszę testy automatyczne, zarządzam zgłoszeniami, piszę dokumentacje projektów, przygotowuję i przeprowadzam demonstracje. Miejsca w wywiadzie by nie starczyło, żeby wszystko wymienić. To chyba najlepsza rzecz w pracy jako QA w NonStop.

Co cię najbardziej zaskoczyło w NonStop pierwszego dnia pracy?

Najbardziej zdumiony byłem tym, że wszyscy wyglądali tak, jakby byli bardzo zadowoleni z tego, że przyszli do pracy. To był duży kontrast wobec atmosfery zrzędzenia, której dane mi było doświadczyć w innych miejscach. Relacje w obrębie całego zespołu, wliczając przełożonych, są partnerskie, żeby nie powiedzieć – rodzinne.

Czy poleciłbyś pracę jako QA w swojej firmie ?

Tak. Jest tu duże pole do rozwoju w różnych kierunkach. Gładko przebiega proces wdrażania nowych pracowników. Już po tygodniu człowiek czuje się jakby był częścią ekipy od zawsze. Relacje są luźne, ale kiedy trzeba wszyscy zachowują się profesjonalnie. Dobrze działa to, że – z jednej strony – każdy ma wyznaczoną działkę i za nią jest odpowiedzialny, ale dba też o to, żeby projekt się powiódł jako całość. Zmotywowanym ludziom taka organizacja powinna przypaść do gustu.

Z czego jesteś najbardziej dumny? Które zadania podobały ci się najbardziej?

Najbardziej jestem zadowolony z tych obowiązków, które wymagały łączenia bardzo różnych umiejętności. Takie interdyscyplinarne zadania są najbardziej kształcące i zwyczajnie – ciekawe.

Z czego jestem dumny? Chyba z faktu, że udało mi się zostać całkiem produktywnym członkiem zespołu zaledwie kilka dni po pojawieniu się w firmie. Sporo osób mi zaufało i okazało się, że poradziłem sobie z naprawdę wymagającymi zadaniami, pomimo bardzo krótkiego stażu. Mam nadzieję, że dalej będzie tylko lepiej.

Jakie cechy są najbardziej przydatne w pracy jako QA?

Standardowo wymienia się cierpliwość, dokładność i komunikatywność. Pod tym mogę się podpisać. Od siebie dodałbym jeszcze umiejętność ustalania priorytetów i wybierania odpowiednich rozwiązań na podstawie wielu zmiennych. No i w naszym zespole konieczne jest poczucie humoru.

Co sprawia Ci największą trudność ?

Ilość narzędzi przydatnych w testowaniu i zarządzaniu zgłoszeniami jest bardzo duża. Wyzwaniem jest wybór odpowiednich i nauka korzystania z nich. Dla mnie problemem jest również brak pewnych podstaw teoretycznych, związanych głównie z infrastrukturą aplikacji webowych. Chociaż tutaj zawsze mogę liczyć na pomoc bardziej doświadczonych kolegów.

Jak oceniasz wysokość wynagrodzenia w Twoim zawodzie?

Mówi się, że testerzy są niedowartościowani w branży IT, ale u nas nie da się tego odczuć. Zarówno wynagrodzenie, jak i podejście do wartości mojej pracy jest na bardzo dobrym poziomie.

W jaki sposób chciałbyś się rozwijać w przyszłości?

Planuję poszerzać swoje umiejętności testerskie, szczególnie w stronę zarządzania testami i zgłoszeniami w projekcie.

Dziękujemy za rozmowę.
logo_bitmap_800px

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.