ksiazki-dla-rekruterow-it

Artykuł ten był publikowany na naszym blogu w 2017 roku, jednak duża dynamika sektora IT sprawia, że również pojawiają się nowe książki dla rekruterów IT. Poniżej prezentujemy zaktualizowany spis lektur obowiązkowych dla każdego HR-owca w sektorze nowych technologii.

IT Recruitment proccess that Works

Autorzy: Kate Kandefer, Tom Winter

Książka wydana w 2018 roku przez Devskiller. Stanowi kompleksową propozycję dla osób chcących zgłębić wiedzę na temat specyfiki rekrutacji deweloperów. Autorzy przedstawiają w niej liczne porady na temat organizacji procesu rekrutacyjnego, studia przypadków, a także zamieszczają słownik pojęć IT dla osób nietechnicznych, które współpracują z z ludźmi ze świata nowoczesnych technologii. Autorzy dzielą się również dobrymi praktyakmi na temat temat wyboru najwłaściwszych kandydatów w określonych sytuacjach.

Full Stack Recruiter

autor: Jan Tegze

Szukając dobrej książki dla rekruterów w IT, ta pozycja może być satysfakcjonującym znaleziskiem. Skierowana jest właściwie do wszystkich osób, które interesują się tematyką rekrutacji. W książce znajdzie się całą masę porad opierających się na wieloletnim doświadczeniu w branży jej autora.

Fullstack Recruiter składa się z dwóch części. W pierwszej Jan Tegze zawarł zagadnienia dotyczące sourcingu. Szczegółowo prezentowane są skuteczne sposoby pozyskiwania potencjalnych kandydatów. Tym co wyróżnia książkę na tle podobnych, jest fakt przedstawienia w niej wielu wręcz technicznych praktyk dotyczących poszukiwań kandydatów. Druga część książki koncentruje się na samym procesie rekrutacji. Autor dzieli się dobrymi praktykami na temat optymalizacji działań.

Work Rules!: Insights from Inside Google That Will Transform How You. Live and Lead 1, 2

Autor: Laszlo Bock

Laszlo Bock, który przez 10 lat był szefem HR-u w Google ma swój udział w stworzeniu legendarnej już kultury pracy w tej firmie. To w dużej mierze dzięki charakterystycznej strategii zarządzania Google jest jednym z najbardziej pożądanych miejsc pracy na świecie. Gigant z Mountain View za czasów Bocka zdobył tytuł Najlepszej Firmy do Pracy ponad 30 razy na całym świecie i otrzymał ponad 100 nagród jako najlepszy pracodawca. Sam Bock został wyróżniony na tej płaszczyźnie w 2010 roku otrzymując tytuł „Kierownika HR Roku” nadawany przez HR Resourcer Magazine[3]. A o czym geniusz HR-u mówi w swojej książce? Autor porusza niemalże każdy aspekt pracy w HR: od budowy zespołów, po procesy rekrutacyjne, zatrudnienie, wynagrodzenia i codzienne funkcjonowanie organizacji. Bock szczególnie chętnie dzieli się z czytelnikami poradami na temat dobrego zarządzania pracownikami oraz sposobów rekrutacji, które jego zdaniem mają wpływ na efektywność pracy całego zespołu. Według autora do rekrutacji można wykorzystywać media społecznościowe i system poleceń pracowników. A jeśli chcemy kogoś zatrudnić to powinna być to osoba… lepsza od nas. Co więcej – Laszlo opisuje procesy i techniki stosowane przez wewnętrzny zespół rekrutacyjny Google podczas zatrudniania inżynierów – to może szczególnie zainteresować rekruterów.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, nawet w chwilach relaksu – lekturę dodatkowo umilają liczne anegdoty z historii powstawania Google.

High Velocity Hiring: How to Hire Top Talent in an Instant

Autor: Scott Vintrip

Zachętą do przeczytania książki powinien być autorytet i wieloletnie doświadczenie w branży HR, jakie cechują jej autora. Vintrip na łamach swojej książki wprowadza pojęcie High Velocity Hiring, pod którym kryje się zbiór określonych zasad, mających na celu zmianę myślenia o procesie rekrutacji. Autor książki twierdzi, że nie należy uruchamiać procesu rekrutacji w momencie, gdy pojawia się zapotrzebowanie na dane stanowisko. W miejsce tego podejścia proponuje prowadzenie „ciągłej rekrutacji”, której celem jest zbudowanie bazy kandydatów. W razie nagłej potrzeby zatrudnienia, operowanie najlepszymi osobami z listy, którą udało się stworzyć na przestrzeni miesięcy, lub nawet lat, skraca znacznie czas prowadzenia rekrutacji.

Technology made Simple for the technical Recruiter

Autor: Obi Obganaufe

Pozycja warta polecenia wszystkim osobom związanym z rekrutacją IT, ale w szczególności, tym dopiero rozpoczynają pracę w tym obszarze. Lektura książki sprawi, że osoba nietechniczna, będzie w oczach specjalistów IT postrzegana jak rzetelny partner do współpracy. Po przeczytaniu, rekruter będzie w pełni uzbrojony do konfrontacji ze specjalistami z różnych obszarów informatyki – znając słownictwo związane z programowaniem, bazami danych, systemami operacyjnymi. Obganaufe dodatkowo udziela wskazówek. m.in. jakie zadawać pytania kandydatom, jak oceniać umiejętności osób aplikujących o pracę.

Rekrutacja i selekcja oparta na dowodach, czyli 33 zasady skutecznego naboru pracowników 1, 4

Autor: Piotr Prokopowicz

Rodzima publikacja porządkująca wiedzę na temat rekrutacji. Jest to lektura zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych rekruterów. Zawiera informacje na temat procesu rekrutacji i selekcji z punktu widzenia najnowszych badań naukowych. Czytelnik dowie się m.in. jakie są interesujące sposoby na zwiększenie skuteczności i minimalizowania kosztów rekrutacji, a także pozna informacje dotyczące zachowania kandydatów podczas selekcji oraz przykładowe pytania i narzędzia przydatne w testach rekrutacyjnych. Niewątpliwym plusem jest prosty, przystępny język, którego czasem za świecą można szukać w publikacjach tego rodzaju.  Publikacja jest połączeniem badań naukowych z praktyką, podaną w przystępnej i uporządkowanej formie.

Technology Made Simple for the Technical Recruiter 2

Autorka: Obi Ogbanufe

Kolejna książka napisana pod kątem rekrutacji ściśle w branży IT. Wiedza przekazana w taki sposób, aby bez bólu wprowadzić czytelnika w świat programistów. W publikacji znajdziemy wyjaśnienia dotyczące podstaw informatyki, najpopularniejszych technologii i języków programowania, opisów poszczególnych specjalizacji. Autorka doradza, w jaki sposób formułować i zadawać właściwe pytania tak, aby móc zweryfikować umiejętności kandydata, na których nam zależy. To może być pozycja obowiązkowa dla rekrutera, który stawia pierwsze kroki w branży IT.

Smart & gets things done, Programista poszukiwany. Znajdź i zatrudnij najlepszego!2, 5

Autor: Joel Spolsky

Książka napisana lekko, w amerykańskim stylu, autorstwa twórcy m.in. platformy pytań i odpowiedzi dla programistów StackOverflow. Głównym zagadnieniem poruszanym w publikacji jest rekrutacja programistów podana w sposób niezwykle życiowy. Joel Spolsky postanowił podzielić się doświadczeniami w rekrutowaniu pracowników do swojej firmy i doradzić, jak zatrudnić kadrę marzeń. Zdaniem autora należy przede wszystkim postawić na jakość, nie ilość – czyli zatrudnić nawet mniej osób, ale profesjonalistów. Spolsky często podkreśla wartość pracy programistów bardzo dobrych, ponieważ to od ich aktywności zależy sukces firmy w niezwykle konkurencyjnych czasach. Praca eksperta  wyróżnia się ponadprzeciętną jakością. I to właśnie ten aspekt odróżnia go od przeciętnego twórcy kody. Autor odpowiada na kluczowe dla rekrutera pytania m.in.: Gdzie szukać świetnych programistów? Jak czytać aplikacje i prowadzić rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na pracowników technicznych? Jak decydować, któremu z kandydatów złożyć ostateczną ofertę?

Każdy, kto kiedykolwiek zastanawiał się, na co zwracać uwagę podczas przeglądania CV i kto ma problem ze znalezieniem wartościowego programisty, powinien jak najszybciej umieścić tę pozycję na liście „obowiązkowe książki dla rekruterów IT”.

Sztuka rekrutowania i zatrzymywania najlepszych ludzi 1, 6, 7

Autorzy: praca zbiorowa

Zatrudnienie utalentowanego pracownika to duży sukces. Ale utrzymanie go na dłużej w firmie stanowi jeszcze większe wyzwanie! Jak przebrnąć przez rozmowę kwalifikacyjną z utalentowanym kandydatem i zaproponować mu stanowisko w firmie? I jak mu pomóc w dalszej karierze i zapobiec wypaleniu zawodowemu? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedzi w lekturze książki. Czytelnik dowie się także m.in. w jaki sposób wygrać wyścig o ekspertów na rynkach wschodzących, z czym wiąże się ryzyko zatrudnienia „gwiazd” oraz jak być dobrym mentorem. Książka jest wartościowym poradnikiem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych rekruterów.

Sztuka zatrudniania najlepszych 8

Autor: Brian Tracy

Brian Tracy, jeden z najpopularniejszych wykładowców w świecie biznesu, jest autorytetem w dziedzinach takich jak: zarządzanie, rekrutacja kadr, zwolnienia i motywacja pracowników. W publikacji autor radzi, jak uzyskać przewagę nad konkurencją zatrudniając najlepszych specjalistów. Brian Tracy, korzystając z wieloletniego doświadczenia w szkoleniu menedżerów w sztuce naboru pracowników, precyzuje 21 najważniejszych, sprawdzonych zasad rekrutacji i zatrzymania personelu w firmie. Autor wyjaśnia podstawy każdej z tych technik i opisuje ćwiczenia praktyczne, które ułatwią wdrożenie poszczególnych zasad. Bardzo konkretna publikacja, która prowadzi punkt po punkcie przez proces rekrutacji najlepszych. Autor wzbogaca książkę o wskazówki i pomysły na to, jak sprawdzić kandydata.

Non Technical Guide Web Technologies 1

Autor: Tommy Chheng

Autor wytłumaczył wszystkie najważniejsze pojęcia, jakie powinni znać wszyscy rekruterzy w branży IT. Publikacja pozwala zrozumieć charakterystyczne, typowo techniczne zagadnienia programistów. Oczywiście nie tak dokładnie, jak rozumieją je oni sami, ale pomaga nieco otworzyć oczy. Książka uwzględnia wytłumaczenie pojęć dotyczących nowych technologii, a dodatkowe informacje w postaci grafik i wykresów przybliżają treści czytelnikowi. Po tej lekturze konwersacje z programistami powinny być łatwiejsze.

7 nawyków skutecznego działania 9

Autor: Stephen R. Covey

Publikacja może i nieco za bardzo psychologiczna, ale równie ważna w całym zestawieniu. Autor przekazuje cenne wskazówki na temat tego, jak uwierzyć we własny potencjał i zwiększyć efekty swoich działań. A należy zacząć od zmiany… siebie, ponieważ każda późniejsza zmiana w otoczeniu zewnętrznym ma swój początek w nas samych. Covey uczy, jak zarządzać życiem i czasem. Tłumaczy różnice pomiędzy czymś pilnym, a ważnym. Wypracowanie tytułowych siedmiu nawyków prowadzi do twórczych zmian, których efektem są lepsze relacje interpersonalne i droga do objęcia przywództwa na różnych szczeblach. Do lektury najlepiej zasiąść zrelaksowanym i ze sporą dawką czasu tylko dla siebie.

Po pierwsze: złam wszelkie zasady 9,10

Autorzy: Curt Coffman, Marcus Buckingham

To książka prezentująca wyniki zakrojonych na olbrzymią skalę badań wykonanych przez Instytut Gallupa. Zdobyła uznanie w środowisku akademickim i wysoką pozycję na wszystkich najważniejszych listach bestsellerów od New York Timesa po Amazon.com. A dlaczego przyda się właśnie rekruterom? Publikacja zawiera fundamentalną wiedzę, którą powinni posiadać ludzie związani z branżą HR. Oferuje czytelnikowi racjonalne, oparte na doświadczeniach opisy pozyskania najbardziej zaangażowanych pracowników i utworzenia świetnie współpracujących ze sobą zespołów. Pokazuje różnice pomiędzy umiejętnościami, wiedzą, a postawą. Uświadamia, jak ważna jest elastyczność, w przeciwieństwie do powielania utartych schematów postępowań. Istotna kwestia, o której mowa w książce to także ankieta Gallupa tzw. G12, która pomaga w monitorowaniu nastrojów i zaangażowania.

Candidate Experience

Autor: Maja Gojtowska

W książce można przecztać wiele na temat obszaru, którego potencjał zaczyna być dostrzegany w coraz większej liczbie firm. Mowa o tytułowem Candidate Experience – czyli doświadczeniach, jakie wywołuje u osoby ubiegającej się o pracę, kontakt z daną marką. Książka przedstawia sposoby, dzięki którym można zbudować skuteczne Candidate Experience. Przedstawionajest w niej również analiza praktyk stosowanych przez firmy uznawane za liderów w dziedzinie CE. Z uwagi na fakt, że wciąż niewiele jest źródeł traktujących o doświadczeniach kandydata, książka jest cenną pozycją dla wszystkich osób odpowiadających za projetkowanie strategii HR w firmie.

Employer branding. Marka pracodawcy w praktyce11

Autorka: Julita Dąbrowska

Ponieważ świadomość znaczenia marki pracodawcy stale rośnie, pracownik działu HR powinien wiedzieć, co w trawie piszczy i jak prezentuje się jego organizacja na zewnątrz. Kandydaci chcą się utożsamiać z marką, która ceni podobne wartości i ma odpowiednią reputację. Dobrze zbudowany employer branding pozwala więc przyciągnąć najbardziej utalentowanych pracowników. Co składa się na jego elementy? Jak odpowiednio komunikować przekazy, na których nam zależy? Książka porządkuje informacje na temat budowania marki pracodawcy i wskazuje na nowe obszary godne zainteresowania, które odgrywają coraz większą rolę w biznesie i w obszarze HR.

Jak na początku zostało to zaznaczone, IT jest niewykle dynamiczną dziedziną, dlatego też stale pojawiają się nowe książki dla rekruterów IT. Z pewnością w przyszłym roku, wpis ten będzie wymagał kolejnej aktualizaci.

IT-Leaders to największy rekrutacyjny marketplace w Polsce dla branży IT. Platforma IT-Leaders odwraca tradycyjne role Kandydat-Rekruter: Kandydaci tworzą techniczny profil, a firmy aplikują do nich składając im dopasowane oferty.

[1] blog.nofluffjobs.com/5-ksi%C4%85%C5%BCek-kt%C3%B3re-powinien-zna%C4%87-ka%C5%BCdy-rekruter-it-4282d652b768
[2] ministryoftalent.co.uk/2016/07/20/ksiazki-dla-rekrutera/
[3] businessinsider.com.pl/strategie/google-szef-hr-laszlo-bock-odchodzi-co-doradzal/tr9zcnv
[4] znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,59700,Rekrutacja-i-selekcja-oparta-na-dowodach-33-zasady
[5] helion.pl/ksiazki/zarzadzanie-projektami-informatycznymi-subiektywne-spojrzenie-programisty-joel-spolsky,zaprin.htm
[6] lubimyczytac.pl/ksiazka/247727/sztuka-rekrutowania-i-zatrzymywania-najlepszych-ludzi
[7] ekonomiczna24.osdw.pl/ksiazka/SZTUKA-REKRUTOWANIA-I-ZATRZYMYWANIA-NAJLEPSZYCH-LUDZI,ekonoIN8GNUCH
[8] taniaksiazka.pl/sztuka-zatrudniania-najlepszych-tracy-bian-p-301018.html
[9] erecruiter.pl/blog/5-ksiazek-dla-rekruterow-ktore-warto-przeczytac-latem/
[10] multibook.pl/pl/p/Marcus-Buckingham%2C-Curt-Coffman-Po-pierwsze-zlam-wszelkie-zasady/244
[11] empik.com/employer-branding-marka-pracodawcy-w-praktyce-dabrowska-julita,p1100481609,ksiazka-p
[12] onepress.pl/ksiazki/jestes-marka-jak-odniesc-sukces-i-pozostac-soba-joanna-malinowska-parzydlo,jesmar.htm