Rekruterzy w branży IT nie mają lekko. To jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin, w której od dłuższego czasu to firma dostosowuje się do pracownika – a to prawdziwe wyzwanie! Na każdym kroku warto więc zdobywać nowe umiejętności i poszerzać swoją wiedzę, aby jeszcze lepiej pozyskiwać nowych pracowników. Gdzie możemy znaleźć materiały, które wprowadzą nas w branżę i odpowiednie narzędzia? Pomocne mogą okazać się publikacje przybliżające świat technologii (chociaż nie tylko!). Mówi się, żeby nie oceniać książki po okładce. Zatem do dzieła!
Work Rules!: Insights from Inside Google That Will Transform How You. Live and Lead [1,2]
Autor: Laszlo Bock

Laszlo Bock, który przez 10 lat był szefem HR-u w Google ma swój udział w stworzeniu legendarnej już kultury pracy w tej firmie. To w dużej mierze dzięki charakterystycznej strategii zarządzania Google jest jednym z najbardziej pożądanych miejsc pracy na świecie. Gigant z Mountain View za czasów Bocka zdobył tytuł Najlepszej Firmy do Pracy ponad 30 razy na całym świecie i otrzymał ponad 100 nagród jako najlepszy pracodawca. Sam Bock został wyróżniony na tej płaszczyźnie w 2010 roku otrzymując tytuł „Kierownika HR Roku” nadawany przez HR Resourcer Magazine[3]. A o czym geniusz HR-u mówi w swojej książce? Autor porusza niemalże każdy aspekt pracy w HR: od budowy zespołów, po procesy rekrutacyjne, zatrudnienie, wynagrodzenia i codzienne funkcjonowanie organizacji. Bock szczególnie chętnie dzieli się z czytelnikami poradami na temat dobrego zarządzania pracownikami oraz sposobów rekrutacji, które jego zdaniem mają wpływ na efektywność pracy całego zespołu. Według autora do rekrutacji można wykorzystywać media społecznościowe i system poleceń pracowników. A jeśli chcemy kogoś zatrudnić to powinna być to osoba… lepsza od nas. Co więcej – Laszlo opisuje procesy i techniki stosowane przez wewnętrzny zespół rekrutacyjny Google podczas zatrudniania inżynierów – to może szczególnie zainteresować rekruterów.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, nawet w chwilach relaksu – lekturę dodatkowo umilają liczne anegdoty z historii powstawania Google.

Rekrutacja i selekcja oparta na dowodach, czyli 33 zasady skutecznego naboru pracowników [1,4]
Autor: Piotr Prokopowicz

Rodzima publikacja porządkująca wiedzę na temat rekrutacji. Jest to lektura zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych rekruterów. Zawiera informacje na temat procesu rekrutacji i selekcji z punktu widzenia najnowszych badań naukowych. Czytelnik dowie się m.in. jakie są interesujące sposoby na zwiększenie skuteczności i minimalizowania kosztów rekrutacji, a także pozna informacje dotyczące zachowania kandydatów podczas selekcji oraz przykładowe pytania i narzędzia przydatne w testach rekrutacyjnych. Niewątpliwym plusem jest prosty, przystępny język, którego czasem za świecą można szukać w publikacjach tego rodzaju.  Publikacja jest połączeniem badań naukowych z praktyką, podaną w przystępnej i uporządkowanej formie.

 Technology Made Simple for the Technical Recruiter [2]
Autorka: Obi Ogbanufe

Książka napisana pod kątem rekrutacji ściśle w branży IT. Wiedza przekazana w taki sposób, aby bez bólu wprowadzić czytelnika w świat programistów. W publikacji znajdziemy wyjaśnienia dotyczące podstaw informatyki, najpopularniejszych technologii i języków programowania, opisów poszczególnych specjalizacji. Autorka doradza, w jaki sposób formułować i zadawać właściwe pytania tak, aby móc zweryfikować umiejętności kandydata, na których nam zależy. To może być pozycja obowiązkowa dla rekrutera, który stawia pierwsze kroki w branży IT.

Smart & gets things done, Programista poszukiwany. Znajdź i zatrudnij najlepszego! [2, 5]
Autor: Joel Spolsky

Książka napisana lekko, w amerykańskim stylu, autorstwa twórcy m.in. platformy pytań i odpowiedzi dla programistów StackOverflow. Głównym zagadnieniem poruszanym w publikacji jest rekrutacja programistów podana w sposób niezwykle życiowy. Joel Spolsky postanowił podzielić się doświadczeniami w rekrutowaniu pracowników do swojej firmy i doradzić, jak zatrudnić kadrę marzeń. Zdaniem autora należy przede wszystkim postawić na jakość, nie ilość – czyli zatrudnić nawet mniej osób, ale profesjonalistów. Spolsky często podkreśla wartość pracy programistów bardzo dobrych, ponieważ to od ich aktywności zależy sukces firmy w niezwykle konkurencyjnych czasach. Praca eksperta  wyróżnia się ponadprzeciętną jakością. I to właśnie ten aspekt odróżnia go od przeciętnego twórcy kody. Autor odpowiada na kluczowe dla rekrutera pytania m.in.: Gdzie szukać świetnych programistów? Jak czytać aplikacje i prowadzić rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na pracowników technicznych? Jak decydować, któremu z kandydatów złożyć ostateczną ofertę?

Każdy, kto kiedykolwiek zastanawiał się, na co zwracać uwagę podczas przeglądania CV i kto ma problem ze znalezieniem wartościowego programisty, powinien jak najszybciej przeczytać tę książkę.

Sztuka rekrutowania i zatrzymywania najlepszych ludzi [1, 6,7]
Autorzy: praca zbiorowa

Zatrudnienie utalentowanego pracownika to duży sukces. Ale utrzymanie go na dłużej w firmie stanowi jeszcze większe wyzwanie! Jak przebrnąć przez rozmowę kwalifikacyjną z utalentowanym kandydatem i zaproponować mu stanowisko w firmie? I jak mu pomóc w dalszej karierze i zapobiec wypaleniu zawodowemu? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedzi w lekturze książki. Czytelnik dowie się także m.in. w jaki sposób wygrać wyścig o ekspertów na rynkach wschodzących, z czym wiąże się ryzyko zatrudnienia „gwiazd” oraz jak być dobrym mentorem. Książka jest wartościowym poradnikiem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych rekruterów.

Sztuka zatrudniania najlepszych [8]
Autor: Brian Tracy

Brian Tracy, jeden z najpopularniejszych wykładowców w świecie biznesu, jest autorytetem w dziedzinach takich jak: zarządzanie, rekrutacja kadr, zwolnienia i motywacja pracowników. W publikacji autor radzi, jak uzyskać przewagę nad konkurencją zatrudniając najlepszych specjalistów. Brian Tracy, korzystając z wieloletniego doświadczenia w szkoleniu menedżerów w sztuce naboru pracowników, precyzuje 21 najważniejszych, sprawdzonych zasad rekrutacji i zatrzymania personelu w firmie. Autor wyjaśnia podstawy każdej z tych technik i opisuje ćwiczenia praktyczne, które ułatwią wdrożenie poszczególnych zasad. Bardzo konkretna publikacja, która prowadzi punkt po punkcie przez proces rekrutacji najlepszych. Autor wzbogaca książkę o wskazówki i pomysły na to, jak sprawdzić kandydata.

Non Technical Guide Web Technologies [1]
Autor: Tommy Chheng

Autor wytłumaczył wszystkie najważniejsze pojęcia, jakie powinien znać każdy HR-owiec pracujący w branży IT. Publikacja pozwala zrozumieć charakterystyczne, typowo techniczne zagadnienia programistów. Oczywiście nie tak dokładnie, jak rozumieją je oni sami, ale pomaga nieco otworzyć oczy. Książka uwzględnia wytłumaczenie pojęć dotyczących nowych technologii, a dodatkowe informacje w postaci grafik i wykresów przybliżają treści czytelnikowi. Po tej lekturze konwersacje z programistami powinny być łatwiejsze.

7 nawyków skutecznego działania [9]
Autor: Stephen R. Covey

Publikacja może i nieco za bardzo psychologiczna, ale równie ważna w całym zestawieniu. Autor przekazuje cenne wskazówki na temat tego, jak uwierzyć we własny potencjał i zwiększyć efekty swoich działań. A należy zacząć od zmiany… siebie, ponieważ każda późniejsza zmiana w otoczeniu zewnętrznym ma swój początek w nas samych. Covey uczy, jak zarządzać życiem i czasem. Tłumaczy różnice pomiędzy czymś pilnym, a ważnym. Wypracowanie tytułowych siedmiu nawyków prowadzi do twórczych zmian, których efektem są lepsze relacje interpersonalne i droga do objęcia przywództwa na różnych szczeblach. Do lektury najlepiej zasiąść zrelaksowanym i ze sporą dawką czasu tylko dla siebie.

Po pierwsze: złam wszelkie zasady [9,10]
Autorzy: Curt Coffman, Marcus Buckingham

To książka prezentująca wyniki zakrojonych na olbrzymią skalę badań wykonanych przez Instytut Gallupa. Zdobyła uznanie w środowisku akademickim i wysoką pozycję na wszystkich najważniejszych listach bestsellerów od New York Timesa po Amazon.com. A dlaczego przyda się właśnie rekruterom? Publikacja zawiera fundamentalną wiedzę, którą powinni posiadać ludzie związani z branżą HR. Oferuje czytelnikowi racjonalne, oparte na doświadczeniach opisy pozyskania najbardziej zaangażowanych pracowników i utworzenia świetnie współpracujących ze sobą zespołów. Pokazuje różnice pomiędzy umiejętnościami, wiedzą, a postawą. Uświadamia, jak ważna jest elastyczność, w przeciwieństwie do powielania utartych schematów postępowań. Istotna kwestia, o której mowa w książce to także ankieta Gallupa tzw. G12, która pomaga w monitorowaniu nastrojów i zaangażowania.

Employer branding. Marka pracodawcy w praktyce [11]
Autorka: Julita Dąbrowska

Ponieważ świadomość znaczenia marki pracodawcy stale rośnie, pracownik działu HR powinien wiedzieć, co w trawie piszczy i jak prezentuje się jego organizacja na zewnątrz. Kandydaci chcą się utożsamiać z marką, która ceni podobne wartości i ma odpowiednią reputację. Dobrze zbudowany employer branding pozwala więc przyciągnąć najbardziej utalentowanych pracowników. Co składa się na jego elementy? Jak odpowiednio komunikować przekazy, na których nam zależy? Książka porządkuje informacje na temat budowania marki pracodawcy i wskazuje na nowe obszary godne zainteresowania, które odgrywają coraz większą rolę w biznesie i w obszarze HR.

Jesteś marką. Jak odnieść sukces i pozostać sobą [12]
Autorka: Joanna Malinowska-Parzydło

I na sam koniec: dobrze jest zadbać także o budowanie własnej marki. Publikacja daje wartościowe rady na temat tego, w jaki sposób można wykreować swój wizerunek jako cennego eksperta w danej dziedzinie. Przemyślane działanie pozwoli zyskać miano autorytetu. A tak zdecydowanie łatwiej konstruktywnie komunikować się z innymi. Co więcej – rekruter jest przecież jednym z reprezentantów firmy, bierze więc udział również w budowaniu jej marki. To, jakie wrażenie zrobi na kandydacie może mieć znaczenie w końcowej ocenie organizacji przez potencjalnego pracownika.

[1] blog.nofluffjobs.com/5-ksi%C4%85%C5%BCek-kt%C3%B3re-powinien-zna%C4%87-ka%C5%BCdy-rekruter-it-4282d652b768

[2] ministryoftalent.co.uk/2016/07/20/ksiazki-dla-rekrutera/

[3] businessinsider.com.pl/strategie/google-szef-hr-laszlo-bock-odchodzi-co-doradzal/tr9zcnv

[4] znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,59700,Rekrutacja-i-selekcja-oparta-na-dowodach-33-zasady

[5] helion.pl/ksiazki/zarzadzanie-projektami-informatycznymi-subiektywne-spojrzenie-programisty-joel-spolsky,zaprin.htm

[6] lubimyczytac.pl/ksiazka/247727/sztuka-rekrutowania-i-zatrzymywania-najlepszych-ludzi

[7] ekonomiczna24.osdw.pl/ksiazka/SZTUKA-REKRUTOWANIA-I-ZATRZYMYWANIA-NAJLEPSZYCH-LUDZI,ekonoIN8GNUCH

[8] taniaksiazka.pl/sztuka-zatrudniania-najlepszych-tracy-bian-p-301018.html

[9] erecruiter.pl/blog/5-ksiazek-dla-rekruterow-ktore-warto-przeczytac-latem/

[10] multibook.pl/pl/p/Marcus-Buckingham%2C-Curt-Coffman-Po-pierwsze-zlam-wszelkie-zasady/244

[11] empik.com/employer-branding-marka-pracodawcy-w-praktyce-dabrowska-julita,p1100481609,ksiazka-p

[12] onepress.pl/ksiazki/jestes-marka-jak-odniesc-sukces-i-pozostac-soba-joanna-malinowska-parzydlo,jesmar.htm

 

IT-Leaders.pl – to platforma rekrutacyjna dla sektora IT, która odwraca tradycyjne role: Kandydat – Rekruter. Szybki sposób kojarzenia kandydatów z pracodawcami i z góry znane oczekiwania finansowe sprawiają, że strony nie tracą czasu na rozmowy z niedopasowanymi firmami/ kandydatami.

Wystarczy, że raz założysz konto, określisz oczekiwania finansowe a pracodawcy sami będą do Ciebie aplikować.

Zmieniamy zasady gry. To Ty wybierasz pracodawcę!
www.it-leaders.pl