Obecnie większość osób traktuje Internet za podstawowe źródło informacji. W sieci można znaleźć mnóstwo różnych poradników, a mimo to, książki nadal stanowią ważne źródło wiedzy. Branża IT jest tak szeroką dziedziną, że warto ją poznawać, wykorzystując różne metody i narzędzia. Na rynku dostępne są także tytuły związane z branżą IT, ale nie stricte z programowaniem – takie, po które można sięgnąć w chwili relaksu.
Poniżej prezentujemy kilkanaście publikacji, których tytuły powtarzają się na forach związanych z branżą IT i mają najwięcej pozytywnych recenzji.
Język C++. Szkoła programowania [1]
Autor: Stephen Prata

Książka napisana prostym językiem, idealna dla początkujących programistów. Niektórzy określają ją jako podstawowe źródło wiedzy na temat języka C++. Czytelnicy dowiedzą się więcej o programowaniu, począwszy od kodu strukturalnego i projektowania wedle metody dekompozycji i analizy, przez klasy, dziedziczenie, szablony i wyjątki, po wskaźniki i semantykę przeniesienia. Dodatkowo autor podejmuje temat podstawowych pojęć i technik programowania. Według wielu internautów jest to książka numer 1 wśród publikacji o C++. Pojawiają się nawet opinie, że jest bardziej zrozumiała niż internetowe tutoriale.

Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty [2]
Autor: Robert C. Martin

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jak stworzyć kod doskonały, jest to dla niego obowiązkowa publikacja. Sięgając po nią, dobrze już mieć podstawową wiedzę w zakresie programowania. Czytelnik dowie się m.in. jak implementować pełną obsługę błędów bez zaśmiecania logiki kodu, jak tworzyć dobre nazwy, obiekty i funkcje, jak tworzyć testy jednostkowe i korzystać z programowania sterowanego testami i w jaki sposób można przekształcać kod zawierający problemy w taki, który będzie efektywny. Jak piszą internauci: pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce uważać siebie za osobę dążącą do bycia profesjonalnym programistą.

Wzorce projektowe. Elementy oprogramowania obiektowego wielokrotnego użytku [3]
Autorzy: Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson, John Vlissides

Autorzy książki, znani w świecie IT jako Banda Czterech, starają się uświadomić czytelnikom znaczenie wzorców projektowych. Prezentują ich katalog, a w nim wzorce konstrukcyjne, strukturalne i operacyjne. Publikacja zawiera studia przypadków, pozwalające poznać metody stosowania wzorców w praktyce. Oprócz tego, autorzy poruszają zagadnienia takie jak np. dziedziczenie klas i interfejsów, zastosowanie mechanizmów powtórnego wykorzystania rozwiązania, określanie implementacji obiektów, obsługa wielu standardów wyglądu i działania. Według czytelników książka jest gotowym zbiorem informacji, których można tygodniami szukać w Internecie, głowiąc się nad tym, czym w praktyce różnią się od siebie poszczególne wzorce projektowe. A tu wszystko jest podane na talerzu.

Agile. Przewodnik po zwinnych metodykach programowania [4]
Autorzy: Andrew Stellman, Jennifer Greene

Agile robi furorę w branży IT. Publikacja przybliża czytelnikom podstawowe wartości i zasady tego podejścia. Następnie pojawia się omówienie popularnych metodyków takich jak : Scrum, XP, Lean, Kanban, czy XP (ang. eXtreme Programming). Autorzy przekazują wiedzę na temat plusów i minusów każdego podejścia oraz obszarów, w których każdy z nich najlepiej się sprawdzi. Aby ułatwić zapamiętywanie i przyswajanie nowych zagadnień, w każdym rozdziale można znaleźć tzw. „Punkty kluczowe” – podsumowanie najważniejszych kwestii. Zdaniem komentujących książka angażuje poprzez ilustracje z nutką humoru oraz zabawne spostrzeżenia.

Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza [5]
Autorzy: Andrew Hunt, David Thomas

Idealna propozycja dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o programowaniu i pracy programistów. Autorzy dzielą się wiedzą na temat tego, w jaki sposób można opanować sprawdzone techniki efektywnego testowania oprogramowania, jakie są najlepsze metody i najczęstsze pułapki w procesie wytwarzania oprogramowania. Czytelnik uzyska wiedzę na temat koncepcji projektowania kontraktowego, uzyskiwania przejrzystości kodu przez stosowanie metadanych i eliminowanie związków fizycznych w systemie. W książce przeważają przykłady w C++ i Javie. Zdaniem autorów dobry programista to taki, który doskonali swój warsztat, jest dociekliwy i dba o to, żeby wprowadzać najnowsze trendy i nowinki do swojej pracy.

Symfonia C++ Standard. Programowanie w języku C++ orientowane obiektowo [6]
Autor: Jerzy Grębosz

Książka raczej dla osób, które stawiają swoje pierwsze kroki z językiem C++. W prostym stylu wprowadza w świat programowania obiektowo orientowanego. Trudniejsze zagadnienia są wytłumaczone na rzeczywistych przykładach. Zakres materiału poruszanego przez autora jest bardzo szeroki i z tego powodu najnowsze wydanie książki jest podzielone na dwa tomy. Czytelnik wzbogaci swoją wiedzę o zagadnienia związane z m.in. operatorami, instrukcjami sterującymi, typami danych, wskaźnikami, przeładowaniem funkcji i operatorów. Według wielu opinii książka jest bardzo przystępna, ponieważ nie jest napisana językiem stricte technologicznym, zagadnienia są opisane krok po kroku i występuje wiele praktycznych przykładów.

C#. Rusz głową! [7]
Autorzy: Jennifer Greene, Andrew Stellman

Publikacja dedykowana głównie osobom, które chciałyby poszerzyć i uporządkować swoją wiedzę na temat C#. Najnowsze wydanie książki zostało poszerzone o dodatkowy projekt na platformę Windows Phone. Propozycja charakteryzuje się przejrzystym językiem z dużą ilością przykładów. Niektóre z poruszanych zagadnień to: elementy programowania obiektowego, operacje na plikach, praca z wieloma wątkami, możliwości języka LINQ oraz potencjał platformy .NET. Internauci chwalą życiowe rozwiązania przedstawione w publikacji oraz ilustrowane treści, które ułatwiają zapamiętywanie złożonych teorii.

Zrozumieć programowanie [8]
Autor: Gynvael Coldwind

Czytelnicy mogą dowiedzieć się więcej o: różnicach pomiędzy językami programowania, operacjach na danych tekstowych, binarnych, plikach, strumieniach, czy pakietach danych. W książce przedstawione są podejścia do rozwiązań i dla Windows-a, i dla Linux-a. Chociaż publikacja jest polecana początkującym i średniozaawansowanym programistom, to pojawia się wiele opinii, że niektóre zagadnienia w niej poruszane mogą być dla nich niezrozumiałe i sprawić trudności.

Zarządzanie projektami informatycznymi. Subiektywne spojrzenie programisty [9]
Autor: Joel Spolsky

Idealna propozycja dla osób, które muszą szybko poznać skuteczne techniki kierowania pracą zespołu programistów. Specjaliści IT pracują inaczej niż przedstawiciele innych zawodów, więc koordynowanie ich pracy wymaga innego podejścia. W tym przypadku niekoniecznie sprawdzą się sposoby zarządzania zaczerpnięte z innych branż. Z pomocą przychodzi Joel Spolsky. Czytając jego zbiór zasad czytelnik dowie się, jak powołać efektywny zespół, stworzyć realny haromonogram i pisać przydatne specyfikacje. Autor pisze również, dlaczego tak ważne jest testowanie kodu podczas każdego z etapów pracy i dzieli się wiedzą na temat tworzenia oprogramowania. Metody koordynowania projektów IT opisane w tej książce są skuteczne i łatwe do wprowadzenia. Internauci są pod wrażeniem celności wskazówek i uwag autora i piszą, że książka jest doskonała pod względem merytorycznym.

Wyrażenia regularne. Leksykon kieszonkowy [10]
Autor: Tony Stubblebine

Wyrażenia regularne umożliwiają analizę i modyfikowanie tekstu przez dopasowywanie wzorców. Są przydatne podczas sprawdzania wartości zmiennych, zmianie formatu, przeprowadzaniu złożonych operacji wyszukiwania oraz weryfikowaniu poprawności danych tekstowych. Publikacja jest pomocna dla osób piszących programy przetwarzające teksty. Autor porusza kwestie takie jak np.: składnia wyrażeń regularnych, procesy, w których są wykorzystywane, narzędzia obsługi wyrażeń w języku Ruby oraz na serwerze WWW Apache, obiekty i funkcje wyrażeń regularnych w języku Pyton, obiekty i metody do obsługi wyrażeń regularnych w języku JavaScript. Po lekturze tego tytułu czytelnik nie tylko zdobędzie rzetelną wiedzę, ale także poszerzy umiejętności praktyczne. Według komentujących to doskonały punkt startowy do użycia wyrażeń po dłuższej przerwie – od razu wiadomo co robić albo przynajmniej czego dokładnie szukać.

A na koniec nieco bardziej relaksacyjne propozycje na wieczór
Steve Jobs [11]
Autor: Walter Isaacson

Jedyna biografia niezwykłego twórcy firmy Apple napisana przy jego współpracy. Oparta na ponad czterdziestu rozmowach z Jobsem, a także na wywiadach z ponad setką osób z jego otoczenia. Pasjonująca historia człowieka, który nie bał się porażek, doceniał sukcesy i żył pełnią życia. Jego pomysły i sposób myślenia wykraczający poza schematy pozwoliły na wprowadzenie rewolucji w branżach takich jak: komputery osobiste, filmy animowane, muzykę, telefony, tablety i publikacje cyfrowe. Czytelnicy oceniają tę książkę jako opowieść o człowieku, który wraz z ilością przeczytanych stron staje się kimś bliskim, postacią z krwi i kości oraz geniuszem swojego pokolenia.

Czy jesteś wystarczająco bystry żeby pracować w Google? [12]
Autor: Poundstone William

Publikacja prezentuje oryginalne podejście w procesach rekrutacyjnych i przedstawia zaskakujące pytania i zadania, na jakie może trafić kandydat podczas rozmów o pracę. Uświadamia, jak obecnie ważna jest kreatywność i niestandardowe podejście do rozwiązywania problemów. Według czytelników książka jest przydatną lekturą, ponieważ należy wziąć pod uwagę nieustannie zmieniający się rynek i to, że coraz więcej firm korzysta z podejścia Google do zatrudniania pracowników.

Inspiracje można także czerpać m.in. z bloga Billa Gatesa, który co roku publikuje listę ulubionych książek: gatesnotes.com/About-Bill-Gates/Best-Books-2016

A jakie są Wasze ulubione książki? Zachęcamy do podzielenia się z nami swoją opinią w komentarzach!

 

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.

[1] http://helion.pl/ksiazki/jezyk-c-szkola-programowania-wydanie-vi-stephen-prata,cppri6.htm

[2] http://helion.pl/ksiazki/czysty-kod-podrecznik-dobrego-programisty-robert-c-martin,czykov.htm

[3] http://helion.pl/ksiazki/wzorce-projektowe-elementy-oprogramowania-obiektowego-wielokrotnego-uzytku-erich-gamma-richard-helm-ralph-johnson-john-vli,wzoelv.htm

[4] http://helion.pl/ksiazki/agile-przewodnik-po-zwinnych-metodykach-programowania-andrew-stellman-jennifer-greene,agilpz.htm

[5] http://helion.pl/ksiazki/pragmatyczny-programista-od-czeladnika-do-mistrza-andrew-hunt-david-thomas,pragpv.htm

[6] http://helion.pl/ksiazki/symfonia-c-standard-programowanie-w-jezyku-c-orientowane-obiektowo-tom-i-i-ii-jerzy-grebosz,a_006w.htm

[7] http://helion.pl/ksiazki/c-rusz-glowa-wydanie-iii-jennifer-greene-andrew-stellman,cshru3.htm

[8] https://ksiegarnia.pwn.pl/Zrozumiec-programowanie,688790689,p.html

[9] http://helion.pl/ksiazki/zarzadzanie-projektami-informatycznymi-subiektywne-spojrzenie-programisty-joel-spolsky,zaprin.htm

[10] http://helion.pl/ksiazki/wyrazenia-regularne-leksykon-kieszonkowy-wydanie-ii-tony-stubblebine,wyrlk2.htm

[11] http://www.insignis.pl/ksiazki/steve-jobs/

[12] http://lubimyczytac.pl/ksiazka/173189/czy-jestes-wystarczajaco-bystry-zeby-pracowac-w-google

Comments (2)

  1. Maria

    Ciekawy tekst, faktycznie kilka z tych książek to publikacje, bez których kiedyś nie poszłabym „dalej”. Szczególnie polecam Język C++ Stephena Prata. Czytałam też książkę o Jobsie – warto, żeby zajrzeli do niej nawet ci, którzy nie za bardzo go lubią, bo niewątpliwie miał wpływ na świat, w jakim obecnie żyjemy.

  2. Niedawno wyszła książka autora biografii Jobsa pt. „Innowatorzy”, zawierająca praktycznie całą historię rozwoju komputerów, Internetu i programowania. Dobra pozycja.

Comments are closed.