Kiedy warto zmienić pracę? - 7 znaków, które pomijają pracownicy

Kiedy warto zmienić pracę? – 7 znaków, które pomijają pracownicy

Kiedy warto zmienić pracę to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Niektórzy traktują zmianę pracy jako naturalny element rozwoju i chęci zdobycia nowych doświadczeń. Nie boją się zmian, więc nowe środowisko będą postrzegać jak szansę. Niestety dla innych opuszczenie i zamiana obecnego miejsca zatrudnienia na nowe wiąże się z ogromnym stresem. Trudno im określić, kiedy warto zmienić pracę. Często docierają do nich także liczne wątpliwości z tym związane. Nie wiedzą, czy poradzą sobie w nowej firmie, przy nowej kulturze organizacyjnej i z nowym zespołem. Najczęściej jednak wszystkie obawy zostają zdmuchnięte niedługo po zmianie. 

Kiedy warto zmienić pracę? – 7 znaków, które pomijają pracownicy

Pracownicy nie wiedzą, kiedy warto zmienić pracę między innymi z powodu nieustannego porównywania się z innymi. Myślą, że skoro ich kolega ma gorzej i narzeka więcej, może jeszcze powinni wytrzymać w toksycznym i stresującym dla nich środowisku. 

Nie masz czasu dla rodziny i przyjaciół – Często w trakcie pracy i nieustannie przybywających obowiązków nie widać, kiedy zaczynamy zaniedbywać kontakty z rodziną i przyjaciółmi. Ludzie Ci są bardzo ważnym elementem życia i mają wpływ na nasze samopoczucie. Jeżeli od dawna nikt się do Ciebie nie odezwał, z rodziną widzisz się jedynie w święta i zapominasz, ile lat mają jej członkowie, czas zastanowić się, czy praca daje Ci jakąkolwiek wolność. 

Zbyt duży i długotrwały stres – Jeżeli czujesz wewnątrz od dłuższego czasu podwyższony poziom kortyzolu i nie możesz przestać myśleć o pracy, to zły znak. Badania wykazują, że stres na niskim poziomie potrafi wpływać pozytywnie na organizm i motywację. Długotrwały stres natomiast sprawia, że stajemy się mniej efektywni, nasze zdrowie się pogarsza i tracimy jakąkolwiek satysfakcję z pracy. Ryzyko chorób serca także znacznie wzrasta w takich sytuacjach. 

Zmiana pracy – Czy już czas?

Czujesz, że stoisz w miejscu – Możesz zacząć zastanawiać się, kiedy warto zmienić pracę, gdy wydaje Ci się, że stoisz w miejscu. Praca powinna być miejscem, gdzie nie tylko wypełniamy swoje obowiązki, ale mamy okazję nauczyć się czegoś nowego, zdobyć nowe kompetencje. Możliwości rozwoju w strukturach firmy są bardzo ważne, aby pracownik czuł się dobrze i miał motywację do pracy. Jeżeli w Twojej firmie tego nie ma, może to najwyższy czas na nowe wyzwania i wiedzą, która sprawi, że uzyskasz jeszcze większą liczbę kompetencji. 

Nie zauważasz, jak często narzekasz na pracę – Bardzo często nie mamy pojęcia, jak często narzekamy na pracę i obowiązki, które w niej wykonujemy. Jeżeli już któraś osoba kolejno proponuje nam zmianę pracy lub sugeruje rozmowę z przełożonym, coś najwyraźniej jest nie tak. To dla nas znak, że powinniśmy przemyśleć dalszą obecność w danej firmie. 

W pracy powinno czuć się dobrze

Twoja praca Cię nie pasjonuje / nie czujesz się z nią dobrze – Jeżeli czujesz, że obecna praca nie jest dla Ciebie satysfakcjonująca, najwyższy czas przemyśleć zmianę. Często w takich sytuacjach odkładamy decyzję na potem myśląc, że to uczucie minie, a my się przyzwyczaimy. Możemy się sugerować dodatkowo opinią znajomych, którzy też są w podobnej sytuacji. Niestety to bardzo duży błąd, który później odbija się na ogólnej satysfakcji z życia pracownika i jego życiu osobistym. W takiej sytuacji możemy złapać się na racjonalizacji naszej decyzji pozostania w danej firmie. Proces w najgorszych przypadkach może ciągnąć się przez lata, gdy my ciągle będziemy niezadowoleni i nieusatysfakcjonowani.

Znaki, które mówią o tym, kiedy warto zmienić pracę mogą być trudne do zauważenia na pierwszy rzut oka. Szczególnie w natłoku myśli i obowiązków. Warto jednak znaleźć chwilę czasu, aby przemyśleć swoją rolę w obecnej firmie, zbadać swoje zadowolenie z pracy i podjąć decyzję. Możemy zostać w obecnej firmie, gdy wszystko jest dokładnie tak, jak chcemy, aby było. Jeżeli jednak zauważamy podobne czynniki, jak powyżej, powinniśmy przemyśleć zmiany. Życzymy samych dobrych decyzji w kwestii zatrudnienia!

 

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.

Comments (1)

Comments are closed.