Doświadczeni programiści Java zapewne nie raz dostali od rekruterów „idealnie dopasowaną ofertę dla JavaScript Developera”. W drugą stronę zresztą podobnie. Anegdot rekrutacyjnych na temat mylenia obu pojęć jest jest sporo, tymczasem ten sam przedrostek w nazwie, ale dwa zupełnie różne języki programowania. Mówi się, że “Java is to JavaScript as ham is to hamster”;-)

Zatem jaka jest różnica między Javą a Javascriptem? I który język jest dla kogo?

Przyjrzyjmy się podstawom i znajdźmy odpowiedzi na te pytania:)

W dużym uogólnieniu można powiedzieć, że JavaScript został opracowany w celu uczynienia stron internetowych bardziej funkcjonalnymi i przyjaznymi dla użytkownika (front-end), podczas gdy programy Java działają głównie wewnątrz komputerów (back-end).

Java (czyt. dżawa nie jawa;) )

Java to backendowy język programowania, o którym można śmiało powiedzieć, że stał się podstawą świata oprogramowania. Jest używany we wszystkim, od aplikacji mobilnych po serwery i obsługuje serwisy Facebook, Google i Amazon Web Services. Java jest dojrzałym i stabilnym językiem, a dzięki temu, że pozwala na łatwe skalowanie aplikacji, stał się popularny nie tylko w software house’ach ale w korporacjach, w tym bankowości, finansach. Język ten znajduje powszechne zastosowanie praktycznie w każdego rodzaju oprogramowaniach: od aplikacji mobilnych, gdzie długo był jedynym językiem na Androida (od paru lat współdzieli już tę rolę z Kotlin’em, z którym jest całkowicie interoperacyjny), po gry (choćby słynny Minecraft został napisany w Javie).

Java od blisko 20 lat utrzymuje się w ścisłej czołówce (TOP3 wg rankingu Tiobe) najbardziej popularnych języków programowania i wszystko wskazuje na to, że utrzyma swoją pozycję w kolejnych latach.

Popularność tego języka bierze się również stąd, że większość dużych systemów posiada już gotowe biblioteki w Javie, zatem jeśli Java developer napotka jakiś problem istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda mu się go szybko rozwiązać.

Również zarobki Java Developerów wyglądają bardzo obiecująco – wg naszych najnowszych analiz Juniorzy (z ok 1 rocznym doświadczeniem) mogą liczyć na wynagrodzenie od 8000 – 12000 PLN brutto, Mid developerom proponuje się stawki 12000 – 18000 PLN brutto, podczas, gdy Senior Java developerzy zarabiają 18000 – 25000 PLN brutto, a coraz częściej pojawiają się też oferty na poziomie powyżej 30000 PLN brutto.

Tak naprawdę osoby posiadające jakiekolwiek doświadczenie komercyjne w Javie nie muszą przeglądać ofert na portalach pracy – rekruterzy codziennie wysyłają im zaproszenia czy to poprzez Linkedin czy coraz częściej w platformie IT-Leaders.

Statystyki:

  • popularność wg wskaźnika Tiobe: 3 miejsce (na dzień 1.11.2022)
  • najpopularniejsze frameworki Java: Spring, Hibernate
Rys. 1 Popularność języków programowania wg wskaźnika Tiobe na dzień 1.11.2022

JavaScript (dżawaskrypt;-) )

JavaScript to “must know” jeśli chodzi o programowanie webowe i raczej to się nie zmieni. Indeks TIOBE uznał JavaScript za siódmy najpopularniejszy język programowania, utrzymując się na tym samym poziomie od 2012 roku.

JavaScript to dynamicznie typowany język wysokiego poziomu. Można go wykorzystać na wiele różnych sposobów w tworzeniu stron internetowych. Niektóre z nich obejmują obsługę interaktywności strony, zarządzanie zdarzeniami, walidację formularzy lub budowanie elementów nawigacyjnych.

JavaScript jest bardzo łatwym językiem do rozpoczęcia nauki programowania, zwłaszcza że jest to język wysokiego poziomu, a do pisania kodu wystarczy tylko notatnik oraz przeglądarka – nie ma potrzeby kompilowania kodu. Problematyczne dla początkujących może być jednak fakt, że ten sam kod może działać inaczej w różnych przeglądarkach. Te różnice na szczęście powoli zanikają wraz z rozwojem przeglądarek oraz dzięki dynamicznemu procesowi standaryzacji.

TECH-Profil kandydata na www.it-leaders.pl

Język ten rozwija się i zmienia bardzo szybko, ciągle pojawiają się nowe biblioteki i frameworki.

Za tempem rozwoju JavaScript trudno nadążyć. Najnowsza wersja, ECMAScript 2021, została wydana w czerwcu 2021 roku – zaledwie 2 lata temu! Jest to uniwersalny wybór wśród deweloperów, a często nawet używany w backendowych stosach programistycznych. Zarobki dla JavaScript (JS) Developerów, podobnie jak w całej branży IT, wyglądają imponująco.

Junior JS Developer z rocznym doświadczeniem może liczyć na zarobki od 6000-10000 PLN brutto,

Mid JS Developer (specjalista) może otrzymać 12000 – 16000 pln brutto, podczas gdy zarobki Senior JavaScript developerów kształtują się na poziomie 16000 – 20000 pnl brutto, w wielu przypadkach dochodzą nawet do 25000 pln brutto.

Ponieważ jest to praktycznie jedyny język programowania na front-endzie, specjaliści od tej technologii jeszcze wiele lat nie będą narzekać na oferty pracy:)

Statystyki:

  • popularność wg wskaźnika Tiobe: 7 miejsce (na dzień 1.11.2022)
  • najpopularniejsze frameworki Javascript: React, Angular, Vue, Node;

Wiesz już który język wybrać?

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcesz tworzyć aplikacje webowe, wybierz JavaScript. Jeśli jednak chciałbyś tworzyć aplikacje na Androida, to Java będzie lepsza;-)

Czytaj też -> Skąd te wzrosty stawek u Java Developerów?

—–

IT-Leaders.pl  pierwszy ekosystem rekrutacyjny łączący Specjalistów IT (ponad 21 000!) z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Sprawdź ->