W branży IT coraz częściej okazuje się, że aby dostać wymarzoną pracę, nie wystarczy sama wiedza techniczna. Szczególnie w momencie, kiedy szukamy pierwszej pracy i nie mamy jeszcze doświadczenia zawodowego – wówczas wręcz kluczowe stają się umiejętności miękkie. Które z nich są najbardziej istotne w pracy programisty i dlaczego?

Dlaczego kompetencje miękkie w pracy programisty są ważne?

Sami programiści często nie zdają sobie sprawy z potęgi tzw. umiejętności miękkich i wciąż spore zaskoczenie budzą u nich nietechniczne pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej. Dlaczego w pracy programistów tak ważne są umiejętności miękkie?

Kiedy przyjrzymy się bliżej ich pracy, dostrzeżemy, że samo efektywne pisanie kodu to dopiero połowa sukcesu. Tak naprawdę kodowanie to w większości firm około 50% – 60% czasu pracy.  Pozostała część poświęcona jest na planowanie projektu, analizę potrzeb użytkowników, spotkania zespołu i inspekcje kodów.

Jakich cech u programistów poszukują pracodawcy?

Zaangażowanie i entuzjazm

Wiele osób skuszonych świetnymi warunkami pracy w IT, zaczyna uczyć się programowania i szybko zniechęca. Tymczasem prawdziwie zaangażowani pasjonaci programowania będą stale uaktualniać swój poziom wiedzy. I właśnie na takie osoby najczęściej stawiają pracodawcy. Zaangażowany pracownik jest od zawsze szczególnie cenny dla pracodawcy. Będzie on motorem napędowym nowych działań w firmie, dołoży starań, aby projekt zakończył się sukcesem, a terminy zostały dotrzymane. Zaangażowany pracownik to taki, który nie będzie miał problemu z odpowiedzią na pytanie, co sprawia mu największą satysfakcję w pracy i  z zapałem opowie o swoim nowym projekcie. Jeżeli więc lubisz to, co robisz, mów o tym śmiało. Podczas rozmowy rekrutacyjnej nie bój się więc zadawać dodatkowych pytań i proponować rozwiązań, bo to właśnie takie zachowania są przejawem zaangażowania i dodatkowo punktują u pracodawców.

Komunikatywność 

Można wysnuć mylne założenie, że klarowne budowanie wypowiedzi jest istotne jedynie w pracy managera, osoby przydzielającej poszczególne zadania i kontaktującej się z klientami. Otóż wcale nie. Komunikatywność to również umiejętność wysłuchania drugiej osoby. Jednym z największych błędów jest łączenie komunikatywności z gadulstwem. I w tym przypadku mniej znaczy więcej. Szczególnie łatwo jest utracić zdolność budowania spójnych wypowiedzi w nowej, stresującej sytuacji, jaką jest rozmowa rekrutacyjna lub spotkanie z Project managerem. Wyobraź sobie, że w Twoim kodzie pojawia się trudny do usunięcia błąd, z którym nie możesz sobie samodzielnie poradzić. Postanawiasz poprosić o pomoc kierownika projektu. Dotychczas, poza rozmową rekrutacyjną nie miałeś jeszcze okazji dłużej z nim rozmawiać. Na co położyć nacisk w takiej sytuacji? Postaraj się dokładnie opisać swój problem. Jeżeli masz wątpliwości, dopytaj, czy wyraziłeś się dość jasno. Być może warto włączyć do rozmowy schematyczny rysunek, który zilustruje problem. Komunikatywność to bardziej rzeczowe przygotowanie do rozmowy niż wyssana z mlekiem matki elokwencja.

Umiejętność pracy w zespole

Czy miałeś kiedyś wątpliwą przyjemność pracować w grupie z osobą, która wszystkie przydzielone jej zadania robiła według swojej koncepcji, nie biorąc pod uwagę grupowo wypracowanych założeń? No właśnie;) Zarówno w większych jak i mniejszych firmach, programowanie to praca zespołowa. Jest to szczególnie istotne w przypadku pracy w zespołach scrumowych, gdzie ważne jest aby skutecznie porozumiewać się podczas planowania sprintu i  codziennego scrumu. Warto też pamiętać, że w projektach IT biorą udział nie tylko osoby z branży IT, ale też inni specjaliści, bez wiedzy technicznej. Umiejętność skutecznej współpracy z osobami bez programistycznej umiejętności często przesądza o powodzeniu lub porażce projektu.

Chęć uczenia się i otwartość na zmianę

W dobie nowoczesnych technologii chęć uczenia się i otwartość na zmiany to bezkompromisowo must have każdej aktywnej zawodowo osoby. Umiejętność przyswajania nowej wiedzy to już utarty frazes, który często bezrefleksyjnie wklepujemy w CV. Utrudnienia pojawiają się dopiero wtedy, kiedy rekruter dopytuje o konkretne przykłady sytuacji, w których wykazaliśmy się umiejętnością szybkiej nauki. Warto przygotować sobie na taką okoliczność kilka przykładów konkretnych sytuacji. Pamiętaj, że historia o nocy poświęconej na naukę dzień przed egzaminem nie jest dobrą odpowiedzią. To tak jakbyś wprost chwalił się rekruterowi brakiem systematyczności i odkładaniem ważnych spraw na ostatni moment. Jak prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie? Opowiedz, ile czasu zajęło Tobie opanowanie konkretnych umiejętności technicznych. Jeżeli uczestniczyłeś w intensywnym kursie nauki programowania lub kilkudniowym szkoleniu, opisz jaką wiedzę i umiejętności dzięki niemu przyswoiłeś. Pochwal się swoimi największymi sukcesami, z pewnością zapunktujesz u rekrutera.

Kreatywność

O kreatywności mówi się ostatnio bardzo dużo. Jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe publikacje, tworzone są liczne programy warsztatowe i treningi. Czy bycie kreatywnym jest faktycznie konieczne? Niewątpliwie tak, szczególnie w pracy programisty. Kreatywny specjalista potrafi wyjść poza schematy, przy rozwiązywaniu problemu poszukuje nowych rozwiązań, nie powiela utartych sposobów działań, a wdraża usprawnienia. Wynikiem jest nowa jakość i proste rozwiązania skomplikowanych problemów. Kreatywność okazuje się szczególnie istotna w pracy front-end developerów, którzy zajmują się tą stroną witryny internetowej, którą widzi jej użytkownik. Praca na tym stanowisku wymaga nie tylko dobrej znajomości technologii webowych, ale i zdolności twórczych, które pozwolą na stworzenie unikalnej i interesującej strony internetowej. Jak rozwijać w sobie kreatywność? Twórcze myślenie to nie tylko umiejętność konstruowania, ale również rozkładania rzeczy na prostsze. Stoisz przed karkołomnym zadaniem? Rozłóż je na mniejsze i prostsze cele. Od godziny zastanawiasz się jaki błąd popełniłeś pisząc kod? Stanowczo odłóż pracę na bok i udaj się na spacer po biurze. Naukowcy potwierdzili, że chodzenie zwiększa naszą kreatywność nawet o 60%!

Wytrwałość i umiejętność przyjmowania krytyki

Wytrwałość rozumiana jako konsekwentne dążenie do celu to jedna z kluczowych cech człowieka sukcesu. Bardzo dobrze obrazują to słowa znanego wynalazcy, Thomasa Edisona: Nie poniosłem porażki. Odkryłem po prostu 10 tysięcy sposobów, które się nie sprawdzają. Jeżeli zdecydowałeś się na pracę w wymagającej branży IT, musisz być tym bardziej przygotowany, że nieraz popełnisz błąd i zostaniesz skrytykowany. W tej pracy nie ma taryfy ulgowej dla początkujących. Ważne jest, żeby konstruktywnie przyjmować krytykę i  umieć wyciągać wnioski z popełnianych błędów. Jak nauczyć się wytrwałości? Ważne jest wyznaczanie sobie realnych celów. Jeżeli często nie realizujesz założonych zadań, zastanów się, czy po prostu nie jest ich zbyt wiele. Taki błąd popełniają osoby, które z dnia na dzień zakładają, że od jutra wszystko się zmieni, zaczną ćwiczyć, rzucą palenie i będą regularnie uczyły się języka obcego.

Idealny pracownik?

Aby zaadoptować się w nowym środowisku pracy i zbudować nić porozumienia z nowymi współpracownikami, niezbędne są określone umiejętności społeczne. I to właśnie na nie coraz większy nacisk kładą pracodawcy poszukując pracowników, którzy potrafią wyróżnić się na tle przyrastającej konkurencji wchodzących na rynek pracy

Czy zgadzacie się, że sama wiedza techniczna nie wystarczy, aby odnieść sukces w tej branży? Jakich cech u programistów według Was poszukują pracodawcy?