Jesteś w biurze i utknąłeś w rutynie. Twoja praca jest nudna i wykonujesz ją od lat – a może nawet dekad. Problem polega na tym, że Twoje umiejętności są tak wyspecjalizowane, że trudno sobie wyobrazić, by powstało z nich coś nowego. A gdyby istniał sposób na wyjście z tej rutyny? Gdybyś mógł wykorzystać swoją kreatywność w inny sposób niż tylko tworząc rzeczy dla siebie? A gdyby istniały techniki lub sztuczki, które pomogłyby zwiększyć Twoją kreatywność tak, że bez względu na to, ile czasu upłynęło od czasu studiów lub ukończenia szkoły średniej, nadal mógłbyś iść do przodu z nowymi pomysłami i spostrzeżeniami? Cóż, dzięki nauce (i odrobinie kreatywnego myślenia) istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc zwiększyć kreatywność w pracy, kiedy wszystko staje się nudne.

Zmień swoje środowisko

  • Zmień sposób pracy lub po prostu zmień sposób, w jaki używasz swojego miejsca pracy. Jeśli przez większość dnia siedzisz przy biurku, spróbuj wstać i przejść się, aby zaczerpnąć świeżego powietrza i poćwiczyć pomiędzy zadaniami. Możesz również spróbować użyć różnych rodzajów mebli, które zachęcają do różnych rodzajów myślenia (na przykład: duże biurka do porządkowania informacji; małe stoliki z krzesłami do burzy mózgów).
  • Stwórz w domu spersonalizowaną „przestrzeń do myślenia”, do której ludzie będą mogli się udać, gdy będą potrzebowali czasu na skupienie się bez rozpraszania uwagi – na przykład tworząc w swoich pokojach oddzielne strefy przeznaczone do różnych czynności, takich jak czytanie (bez telewizji), wykonywanie pracy administracyjnej (bez rozmów telefonicznych) lub relaks z członkami rodziny po obiedzie.

Wystawiaj się na nowe doświadczenia

Ekspozycja na nowe doświadczenia. Jako pracownik, będziesz pracować z wieloma ludźmi i radzić sobie z wieloma różnymi sytuacjami. Ważne jest, aby wykorzystać każdą dostępną okazję do ekspozycji – obejmuje to takie rzeczy jak podróże, czytanie książek i artykułów na nowe tematy, udział w zajęciach lub warsztatach na nowy temat oraz rozmowy z ludźmi, którzy mają inne doświadczenia i perspektywy niż twoje.

Innowacje – skąd się biorą?

Obejmij zasadę pięciu osób

Zasada pięciu to technika generowania pomysłów. Wykorzystuje ona zasadę, że kiedy próbujesz rozwiązać jakiś problem lub wymyślić pomysł, spróbuj wymyślić pięć różnych rozwiązań jednocześnie.

Powodem, dla którego to działa jest to, że zmusza Cię do myślenia o swoich pomysłach w więcej niż jeden sposób przed wybraniem. Jeśli pozwolimy naszym umysłom błądzić i rozważać tylko jedną możliwość na raz, możemy łatwo wpaść w wizję tunelową. Oznacza to, że jeśli w naszej głowie jest już jakiś pomysł, który nie podoba nam się tak bardzo jak inna opcja (ponieważ wydaje się mniej nowatorski lub ekscytujący), to trudniej będzie nam odrzucić stare myśli tylko dlatego, że nie są już na tyle istotne, aby nie pasowały do jakiejś kategorii.

Ustal liczbę kreatywności

Ważne jest, aby ustalić limit liczby pomysłów, które chcesz wygenerować. Jeśli Twoim celem jest wymyślenie 10 nowych pomysłów dziennie, to nie szkodzi, jeśli w niektóre dni wpadnie Ci tylko 1 lub 2. W rzeczywistości, to może być bardziej realistyczne niż ustawienie wysokiego celu, ponieważ jeśli jesteś w stanie zrobić to konsekwentnie, to pomoże zwiększyć swoją kreatywność w pracy i zwiększyć ogólną produktywność.

„Kradnij jak artysta”

  • Nie bój się kopiować i używaj pomysłów innych ludzi jako inspiracji.
  • Nie martw się o bycie oryginalnym, po prostu upewnij się, że twoja praca jest dobra.

Zapisuj pomysły i zachowaj je na później

Zapisuj swoje pomysły, nieważne jak głupie się wydają.

Kiedy masz jakiś pomysł, zapisz go na papierze lub w notatniku. Następnie zapisz go na później, gdy będziesz musiał ponownie pomyśleć o tym pomyśle. Możesz również zapisać swoje myśli w telefonie lub tablecie. Tak aby kiedy natchnienie uderzy być gotowy, aby ponownie stać się kreatywnym, wszystko było pod ręką!

Rób regularne przerwy

Jeśli martwisz się o robienie zbyt wielu przerw, nie martw się. Badania pokazują, że jeśli robisz 15-minutową przerwę co godzinę w ciągu dnia, może to faktycznie pomóc w poprawieniu produktywności i kreatywności.

Kiedy ciężko pracujemy przez cały dzień, prawdopodobnie staniemy się zmęczeni i zestresowani. Regularne przerwy dają naszemu mózgowi czas na odpoczynek i naładowanie, dzięki czemu będzie gotowy, gdy wrócimy ze świeżą energią! Pomaga nam to uniknąć wypalenia zawodowego (które jest złe dla każdego). Także poprawić wydajność w dłuższej perspektywie, utrzymując nas skupionych na tym, co ważne w tych cennych chwilach między zadaniami.

Na przykład: jeśli ktoś zapyta mnie, jaka była moja ulubiona część pracy w [nazwa firmy] w ciągu ostatniego roku, mogę powiedzieć „Darmowa kawa”, ponieważ była to jedna rzecz, która sprawiała, że czułem się szczęśliwy przychodząc do pracy każdego dnia – nawet jeśli teraz nie wydaje się to zbyt wiele w porównaniu z innymi rzeczami.”

Czy chcesz być bardziej kreatywny w pracy? Te pięć taktyk może Ci pomóc.

Kreatywność to umiejętność i możesz nauczyć się być bardziej kreatywnym w pracy. Istnieje kilka prostych strategii, które możesz wykorzystać, aby zwiększyć swoją kreatywność w pracy:

  • Poświęć czas na krytyczne myślenie. Zastanów się, jaki jest twój cel i jak go osiągniesz, używając umiejętności krytycznego myślenia (jak kwestionowanie założeń). Pomoże ci to podejmować lepsze decyzje, co prowadzi nas do następnego punktu…
  • Rozwiązuj problemy w sposób kreatywny, zamiast próbować rozwiązywać je skutecznie lub szybko. Kluczowym słowem jest tutaj „rozwiązać”, a nie „rozwiązać” lub „naprawić”. Spróbuj wymyślić nowe rozwiązania, zamiast po prostu robić coś, co działa po raz kolejny, ponieważ zawsze działało wcześniej!

Wypalenie zawodowe

Wnioski

Następnym razem, gdy natkniesz się na kreatywny pomysł, nie czekaj na uderzenie inspiracji. Zamiast tego podejmij wysiłek, aby rozwinąć swoją kreatywność, korzystając z tych pięciu wskazówek (i może jeszcze kilku innych). Zdziwisz się, o ile łatwiej jest myśleć nieszablonowo, gdy w Twoich żyłach płynie zdrowa dawka kreatywności!