Innowacyjność jest jednym z najważniejszych aspektów branży IT. Jest też jednym z najmniej rozumianych. W tym artykule omówię skąd się biorą innowacje i co sprawia, że są one cenne dla organizacji.

Słowo innowacja pochodzi od łacińskiego zwrotu „innovare”, który oznacza odnowienie lub zmianę.

Innowacja to proces, w którym pomysł zostaje przełożony na towar lub usługę, za którą klienci zapłacą.

Innowacja może być stosowana we wszystkich rodzajach branż, nie tylko w technologii. Do najbardziej oczywistych przykładów należą:

 • Wynalezienie koła (przez człowieka) doprowadziło do rozwoju automobili. Ta innowacja na zawsze zmieniła transport i otworzyła nowe rynki dla firm na całym świecie!
 • Wynalazek elektryczności doprowadził do powstania świateł elektrycznych w domach na całym świecie. Ta innowacja na zawsze zmieniła oświetlenie i otworzyła nowe możliwości w biznesie produktów oświetleniowych!

Skąd się biorą innowacje?

Innowacja to proces, a nie tylko wydarzenie. To sposób myślenia, pracy i życia.

Innowacja polega na tworzeniu czegoś nowego, czego wcześniej nie było – nie chodzi więc tylko o to, aby stworzyć coś nowego, ale także, aby było to lepsze od tego, co było wcześniej dostępne lub akceptowane przez społeczeństwo.

Łatwo jest myśleć, że innowacja ma miejsce tylko wtedy, gdy samemu robi się coś nowego (jak np. wynalezienie koła). Ale tak naprawdę wystarczy rozejrzeć się po domach lub miejscach pracy znajomych – oni stale wprowadzają ulepszenia do rzeczy, które już posiadają!

Zobacz również: 5 korków do sukcesu z Unit8

Innowacje poprzez badania i rozwój

Innowacja to proces tworzenia nowej wiedzy. Można ją zastosować w każdej dziedzinie nauki, także w biznesie i marketingu. Na przykład:

 • Firma może chcieć stworzyć nowy produkt lub usługę, która zaspokoi potrzeby jej klientów lepiej niż robią to istniejące produkty lub usługi. Aby to zrobić, muszą prowadzić badania nad tym, czego naprawdę chcą ich klienci i jak mogą to zapewnić przy użyciu własnych zasobów.
 • Innym przykładem może być sytuacja, w której przedsiębiorca ma pomysł na nową restaurację, ale nie ma jeszcze pieniędzy. Może zdecydować, że zamiast tego po prostu zacząć od małego. Oferując jedzenie z jego domowej kuchni podczas specjalnych wydarzeń, takich jak święta może dorobić się!

Innowacyjność poprzez akwizycję

W kontekście biznesowym, przejęcie jest strategicznym posunięciem mającym na celu wprowadzenie w życie nowych pomysłów i produktów. Jest to szczególnie prawdziwe w świecie technologii, gdzie firmy często nie mają innego wyboru, jak tylko przejmować inne firmy, aby pozostać konkurencyjnymi.

Innowacja poprzez przejęcie może pochodzić z wielu różnych źródeł, w tym:

 • Tworzenie nowych technologii (np. smartfonów)
 • Przejęcie startupów, które opracowały innowacyjne technologie (np. Uber)
 • Przejęcie uznanych marek z dużymi bazami klientów i lojalnych fanów (np. Coca-Cola).

Innowacje poprzez twórczą destrukcję.

Jest taki termin na to zjawisko: „kreatywna destrukcja”. Został on ukuty przez ekonomistę Josepha Schumpetera, który zasugerował, że innowacje mogą prowadzić do zniszczenia istniejących modeli biznesowych. Innymi słowy, nowe pomysły i możliwości powstają w wyniku zniszczenia starych.

Kreatywna destrukcja jest kluczowym elementem kapitalizmu. Wprowadza nowe pomysły i możliwości – a także pozwala istniejącym firmom na dostosowanie się w miarę rozwoju lub upadku. Jak wie każdy uczeń, który kiedykolwiek czytał „Bogactwo narodów” Adama Smitha (1776): ” jedną z rzeczy, których się od niego uczymy, jest to, że konkurencja prowadzi do wyższej jakości towarów po niższych cenach„. Dlatego innowacja oznacza lepsze produkty po niższych cenach! Ten szczęśliwy stan przyniesie korzyści konsumentom bez względu na branżę, w której działają. Jeśli chcesz tańszych ubrań lub elektroniki, powinieneś zrobić zakupy online. W sieci dostępnych jest o wiele więcej opcji niż dziesięć lat temu (lub nawet pięć lat temu).

Zobacz również: Dlaczego firmy z 10-letnim kodem mają problem z rekrutacjami?

Przykładowe innowacje w branży IT w ostatnich latach (2000-2020)

 • Internet.
 • Smartfony.
 • Chmury obliczeniowe i magazynowe, które umożliwiają dostęp do informacji z dowolnego miejsca w dowolnym czasie.
 • IoT (Internet of Things) – Gdzie komputery są podłączone do czujników, które mogą być wykorzystywane do monitorowania temperatury lub poziomu wilgotności w budynkach. Na przykład – a następnie wysyłanie danych z powrotem w trybie online, dzięki czemu można zobaczyć, jak sprawy się mają. Technologia ta doprowadziła również do powstania nowych typów urządzeń noszonych, takich jak smartwatche i trackery fitness. Urządzenia te wysyłają powiadomienia, gdy wyczują zmianę rytmu serca lub wzrost temperatury ciała podczas sesji ćwiczeń.

Zobacz również: 5G – poznaj trzy świetne zastosowania

Innowacja to proces, w którym pomysł lub wynalazek zostaje przełożony na dobro lub usługę, za które klienci zapłacą.

Innowacja to proces, w którym pomysł zostaje przekształcony w towar lub usługę, która tworzy wartość, za którą klienci zapłacą. Nie chodzi tylko o wymyślenie kolejnej wspaniałej rzeczy, ale także o upewnienie się, że działa ona i jest wykorzystywana przez ludzi.

Podróż do innowacji zaczyna się od pomysłu – nowego produktu, usługi lub modelu biznesowego. Od tego momentu musisz dowiedzieć się, jak wprowadzić go w życie. Może to obejmować wszystko, od tworzenia prototypów swojej koncepcji w celu sprawdzenia jej wykonalności (i dowiedzenia się, czy rzeczywiście działa). Zatrudniania pracowników, którzy mogą pomóc w marketingu/sprzedaży, gdy już ustalisz, ile kopii potrzebujesz. Aż po zatrudnianie prawników, aby mogli chronić to, co w przeciwnym razie byłoby tylko twoje, dopóki wszyscy inni też się nie połapią!

Wnioski

Kluczowym wnioskiem z tego artykułu jest to, że istnieje wiele sposobów na wprowadzenie innowacji i znalezienie nowych sposobów robienia rzeczy. Innowacja może pochodzić z badań i rozwoju, przejęcia lub twórczej destrukcji. W dzisiejszym świecie znacznie więcej osób patrzy na innowacje jako na sposób tworzenia wartości dla swojej firmy lub klientów.