Apple przygotowuje się do wydania nowego smartfona – tym razem to iPhone 14. Firma planuje pokazać najnowszy telefon podczas swojego eventu 7 września.

W porównaniu do poprzednich premier, tym razem Apple nieco przyspieszyło i chce zorganizować wydarzenie wcześniej niż zazwyczaj. Gotowy sprzęt miałby trafić do sklepów już 16 września, co ma sprawić, że firma zyska więcej czasu na generowanie sprzedaży w ważnych kwartałach.

Sprawdź: Język Rust

Event zostanie zorganizowany w kampusie Apple Park i firma zaprosi na niego wielu dziennikarzy i partnerów. Sama prezentacja odbędzie się jednak również w wersji online – będzie transmitowana na żywo. Apple zyskało w czasie pandemii sporo doświadczenia w organizacji tego typu hybrydowych spotkań. Później, po wydarzeniu, gotowe nagranie będzie oferowane również na stronie producenta.

Bardzo możliwe, że przedstawiciele prasy będą mogli przetestować najnowsze urządzenia Apple’a zaraz po wydarzeniu, podobnie jak miało to miejsce w czerwcu, gdy firma prezentowała nowe MacBooki Air.

iPhone 14. Premiera we wrześniu

Apple zależy, aby „było jak dawniej”, co oznacza, że firma stawia na spotkania na żywo i na miejscu. Ponadto będzie wymagać od swoich pracowników, by ci pracowali w biurze co najmniej trzy dni w tygodniu. Pracodawca narzuca wtorki i czwartki, natomiast trzeci dzień pracownicy mogą sobie ustalić indywidualnie w swoim zespole.

Powrót do normalności zajmie jeszcze nieco czasu, niemniej dużo wskazuje na to, że najbliższa premiera będzie w dużym stopniu przypominać event z 2019 r., kiedy firma prezentowała iPhone’a 11.

Przypomnijmy kilka poprzednich premier iPhone’ów:

  • iPhone 6 – ogłoszony 9 września 2014 r., wydany 19 września
  • iPhone 6S – ogłoszony 9 września 2015 r., wydany 25 września
  • iPhone 7 – ogłoszony 7 września 2016 r., wydany 16 września
  • iPhone 8 – ogłoszony 12 września 2017 r., wydany 22 września
  • iPhone X – ogłoszony 12 września 2017 r., wydany 3 listopada
  • iPhone XS – ogłoszony 12 września 2018 r., wydany 21 września
  • iPhone 11 – ogłoszony 10 września 2019 r., wydany 20 września
  • iPhone 12 – ogłoszony 13 października 2020 r., wydany 23 października
  • iPhone 13 – ogłoszony 14 września 2021 r., wydany 24 września

Przeprowadzenie premiery 7 września daje Apple dodatkowy tydzień sprzedaży w czwartym kwartale fiskalnym spółki. Dzięki temu iPhone 14 będzie mógł znacznie poprawić wynik sprzedażowy producenta.

Zobacz: Co to debugowanie

Warto zauważyć, że Apple jest trochę ofiarą własnego sukcesu. Sprzedaż w firmie wzrosła o 29% w czwartym kwartale 2021 r. – w porównaniu do tego samego okresu w 2020 r. Trudno będzie wypracować podobny wzrost w obecnych czasach i producent zdaje sobie z tego sprawę, niemniej chce podciągnąć wyniki właśnie za sprawą przyspieszonej premiery. Dodajmy, że analitycy prognozują dla Apple sprzedaż rzędu ok. 89 mld dol. za cały 2022 r.

Co poza telefonem?

Wraz z najnowszym smartfonem możemy spodziewać się także premiery nowego Apple Watch. Wskazuje na to choćby aktualizacja iOS 16.0, nad którą firma zakończyła prace w zeszłym tygodniu, jak i planowany na wrzesień system watchOS 9.

W październiku Apple planuje jednak kolejny event i zaprezentuje inne nowości. Czego należy oczekiwać w październiku? Prawdopodobnie nowej wersji iPada Pro (z procesorem M2), a także podstawowego iPada, który zyska chip A14 i port USB-C. Wtedy też pojawi się iPadOS w nowej wersji. Dodatkowo możliwe jest, że doczekamy się także nowych komputerów.

Co zapewni iPhone 14?

Na razie znajdziemy tylko nieoficjalne informacje – Apple nigdy nie podaje szczegółów o nadchodzących produktach. I z tego, co można znaleźć, iPhone 14 raczej nie będzie żadną rewolucją.

Powinniśmy spodziewać się jeszcze cieńszej obudowy, lepszej jakości ekranu i oczywiście lepszego aparatu. Wiele serwisów przekonuje, że iPhone 14 zapewni ekran o odświeżaniu 120 Hz, choć jest szansa, że taka opcja pojawi się tylko w modelach Pro. Wszystko natomiast wskazuje na to, że aktualizacja z wersji 13 na 14 raczej nie będzie wskazana – chyba że ktoś po prostu musi mieć najnowszy model.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.