Po zakupie laptopa często okazuje się – czasami nawet już po kilku miesiącach – że nie zapewnia on wystarczającej ilości miejsca na dane. Komputery są obecnie sprzedawane często z dyskami SSD, które mają od 250 – 500 GB. Jeśli pracujesz z dużymi plikami, ta pojemność może się szybko zapełnić. Co wtedy? Jednym z rozwiązań jest dysk online.

Dyski SSD są o wiele szybsze niż dyski twarde i zapewniają świetny komfort pracy. Jeśli jednak chodzi o cenę/gigabajt, w takim przeliczeniu wypadają gorzej. Producenci laptopów nie chcą natomiast specjalnie windować cen poszczególnych modeli, dlatego zwykle ograniczają się do pojemności ok. 250 GB.

Sprawdź: Jak być pewnym siebie

Jeśli dysk z laptopa okazuje się za mały, mamy jednak kilka opcji do wyboru. Co możemy zrobić?

Dysk online

Pierwsza opcja: przenieść dane do chmury, czyli na dysk online. Mowa tutaj o takich usługach jak OneDrive, Dropbox, czy Google Drive. Na dysk internetowy przeniesiemy w zasadzie dowolne pliki i dokumenty – w ten sposób zwolnimy miejsce na dysku laptopa.

Wart dodać, że rozwiązania takie jak OneDrive czy Dropbox mają specjalne narzędzia do pracy online – odpowiednio Files On-Demand oraz Online-Only. Dzięki nim ciągle widzimy pliki czy dokumenty w Eksploratorze Windows, natomiast są one dostępne online (jeśli chcemy z nich skorzystać, musimy je pobrać). To świetne udogodnienie.

Dysk zewnętrzny

Dysk online to jednak konieczność opłacania abonamentu. Zależnie od wersji, jaką wybierzemy, już po kilku miesiącach może się okazać, że do dostawcy trafił tyle samo pieniędzy, ile kosztuje pojemny dysk zewnętrzny. Ponadto dyski internetowe są polecane tylko wtedy, gdy mamy szybkie i stabilne łącze. W przeciwnym razie może się okazać, że praca z nimi będzie zbyt uciążliwa – będziemy zmuszeni do długiego czekania na pobieranie i wysyłanie danych.

Rozwiązaniem jest wówczas dysk zewnętrzny. Taki dysk, zwykle podłączany przez port USB 3.0, zapewnia wysoką wydajność i działa offline. Wadą rozwiązania jest natomiast to, że sam laptop staje się mniej przenośny. Jeśli bowiem musimy korzystać z dysku zewnętrznego na co dzień i nie służy on za archiwum danych, lecz za typowy dysk do pracy, przenoszenie laptopa będzie bardziej uciążliwe przez konieczność zabierania ze sobą nośnika danych.

Wiele osób korzysta jednak z laptopa jak z komputera stacjonarnego. Pracuje przy biurku, a do komputera ma nawet podłączone dwa monitory. Wówczas dostawienie dysku zewnętrznego nie będzie problemem.

Wymiana dysku na bardziej pojemny

Trzecia opcja to wymiana dysku na bardziej pojemny, jeśli tylko nasz laptop pozwala na rozbudowę tego typu.

Zobacz: Praca zdalna w domu

Dyski SSD, które są przeznaczone do laptopów i mają pojemność 1 TB, kosztują kilkaset złotych (ok. 600 – 800 zł). Tego typu nośnik zapewnia już sporo miejsca na dane i wymiana dysku może zapewnić wiele korzyści. Trzeba tylko pamiętać, że wiąże się z instalacją systemu i oprogramowania, bo wiele laptopów nie ma miejsca na dwa dyski i trzeba pozbyć się tego, na którym pracowaliśmy do tej pory.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.