Konkurencyjność w dzisiejszych czasach stoi na wysokim poziomie. Skuteczne działania reklamowe stały się więc obiektem prawdziwego pożądania wśród wielu polskich przedsiębiorców. W ostatnich latach ogromną popularnością może pochwalić się pozycjonowanie stron internetowych w Google. Wspinaczka po drabinie rankingowej największej wyszukiwarki na świecie nie byłaby możliwa bez nieocenionej pomocy specjalistów SEO. Planujesz kształcić się w tym kierunku? Zobacz, na jakie miesięczne zarobki może liczyć ekspert zajmujący się poprawą widoczności portalu w sieci.

Twoje wynagrodzenie uzależnione jest od wielu czynników. Poznaj najważniejsze z nich

Jak w każdej branży, tak również i w marketingu szacowane miesięczne pobory uzależnione są od wielu czynników. Najważniejszym pozostaje oczywiście okres stażu pracy. Doświadczenie to w tej chwili najcenniejsza waluta na rodzimym rynku pracy. Osoba, która zaczyna przygodę z reklamą w sieci z pewnością będzie mniej wyceniana od specjalisty SEO posiadającego atrakcyjny życiorys. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia rodzaju zatrudnienia. W przypadku takiego stanowiska rzadkością jest podpisywanie umowy o zlecenie. Najpowszechniejszym modelem współpracy jest więc umowa o pracę lub kontrakt B2B. Ta druga opcja pozwala zmaksymalizować wynagrodzenie, jednak wymaga od eksperta SEO posiadania własnej działalności gospodarczej. Do podstawowych czynników bezpośrednio wpływających na wysokość pensji można zaliczyć również lokalizację. Nie od dziś wiadomo, że pobory oferowane przez największe miasta w kraju są nieosiągalne dla zdecydowanie mniejszych miejscowości. Niemalże identyczną zależność zauważysz w przypadku wielkości firmy – mniejsze przedsiębiorstwa siłą rzeczy nie mogą zaproponować wynagrodzenia oferowanego przez gigantyczne, często międzynarodowe korporacje. Taki pracodawca niezwykle często dysponuje bogatym pakietem świadczeń pozapłacowych, czyli np. ubezpieczeniem. Wielu właścicieli agencji marketingowych podczas rekrutacji i ustalania wysokości poborów bierze pod uwagę również indywidualne umiejętności specjalistyczne. Co powinien potrafić specjalista SEO, aby móc liczyć na comiesięczną pensję zbliżoną do maksymalnych widełek? Mile widziana jest biegła obsługa programów, takich jak Google AdWords czy chociażby Google Analytics oraz umiejętność poprawnego obsługiwania szeregu narzędzi przydatnych podczas pozycjonowania stron internetowych. Dobry ekspert SEO powinien znać na wylot również XHTML/HTML i CSS.

Specjalista SEO nie może narzekać na zarobki. Zobacz, ile można zgarnąć na takim stanowisku

Od wielu lat marketing w Polsce jest bardzo dobrze płatną branżą, która przyciąga uwagę ogromnej ilości osób poszukujących stałego zatrudnienia. Doświadczony ekspert SEO może liczyć na pensję oscylującą w granicach 6700-7000 złotych brutto, co zauważalnie przekracza średnią krajową. W przypadku piastowania stanowiska młodszego specjalisty SEO kwota ta jest o połowę mniejsza. Co ważne, statystycznie 12% fachowców od pozycjonowania stron internetowych pobiera dodatkową premię uznaniową, która może znacząco podnieść wysokość miesięcznej pensji. Jako ciekawostkę należy wymienić fakt, że aż 86% polskich specjalistów SEO stanowią mężczyźni, a dokładnie taki sam współczynnik procentowy charakteryzuje osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę.

Gdzie szukać pracy jako specjalista SEO? W takim rankingu prowadzą największe miejscowości!

O tym, że wielkość miasta ma wpływ na wysokość zarobków specjalisty SEO wspominaliśmy już na początku artykułu. Zastanawiasz się, w jakim regionie Polski eksperci od pozycjonowania stron są najszczodrzej wynagradzani? Wszelkie statystyki oraz badania jasno wskazują, że Warszawa jest miejscowością, która płaci najwięcej za usługę wykonywaną przez specjalistę SEO. Z podobnymi stawkami można spotkać się również we Wrocławiu, Gliwicach oraz Gdańsku. Wśród województw króluje pomorskie oraz małopolskie. Zapotrzebowanie na tego typu stanowiskach rośnie z miesiąca na miesiąc, więc warto bacznie obserwować ogłoszenia o pracę w wyżej wymienionych regionach.

Autor: Artykuł napisany przez Specjalistę SEO z firmy AFTERWEB (https://afterweb.pl/)