O rynku pracy w branży IT oraz o minionym wydarzeniu Dzień Kariery Kobiet w IT rozmawiamy z Joanną Pruszyńską-Witkowską, współzałożycielką CodersTrust Polska.

Barbara Kowalewska, IT-Leaders: Dzień Kariery Kobiety w IT to wydarzenie, które zachęca kobiety do przebranżowienia i zainteresowania się pracą w IT i technologiach. Jak to jest, że nadal brakuje tam kobiet?

Joanna Pruszyńska-Witkowska, Co-Founder Coderstrust: Jak mieliśmy okazję dowiedzieć się już na wstępie naszego wydarzenia, statystyki mówią jasno: w najlepszym wypadku ok. 20% specjalistów w IT to kobiety. Dlaczego tak mało pań wybiera tę ścieżkę zawodową? Okazuje się, że jest kilka powodów. Jeszcze do lat 80. proporcje w branży były mniej więcej wyrównane, ale wejście komputerów osobistych zmieniło sytuację. Uważane za zabawkę typową dla chłopców, komputery lądowały głównie w ich pokojach, przez co młodzi mężczyźni mieli już zazwyczaj nie tylko komputerowe hobby, ale też pierwsze umiejętności w programowaniu. Łatwiej było im dostać się na studia, a w trakcie nauki rozwijać się i szybciej osiągać sukcesy. Można powiedzieć, że od tego czasu widzimy w branży rosnącą przewagę mężczyzn. Mając na uwadze procesy technologiczne, zmiany na rynku pracy, w tym cyfryzację, robotyzację i ogromne zapotrzebowanie na specjalistów IT, pora zwrócić uwagę kobiet na te zawody i tę dynamiczną, przyszłościową branżę.

Podobno wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Jak Państwo oceniacie, które punkty programu były najbardziej atrakcyjne dla uczestniczek?

Mieliśmy wielu naprawdę wspaniałych gości z firm i organizacji, które mocno wspierają kobiety w realizowaniu ambicji zawodowych. W panelach eksperckich zaprezentowały się kobiety, które w technologiach pracują od lat i znakomicie odnajdują się na wysokich stanowiskach w globalnych firmach, m.in. Credit Suisse, PwC, Citi, eService, Google. Mieliśmy także mentorki oraz kobiety, które niedawno weszły do branży IT i chciały podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami. Speed mentoring to był właśnie moment na zadanie im praktycznych pytań, zapytanie o wrażenia i pierwsze dni w nowej pracy i branży. Na stoiskach rekrutacyjnych czekali natomiast pracodawcy, którzy chętnie odpowiadali na pytania i zbierali CV. Przy stanowisku AXA czekał sam szef działu IT, który chętnie rozmawiał o różnych aspektach pracy w branży. Mieliśmy dyrektorki HR mówiące o ważnych przemianach rynku pracy i konieczności dokształcania się. Mieliśmy wspaniałą, energiczną Anię Jakubowski, dziś dyrektor generalną AVON, która opowiadała m.in. o lifelong learning i tym, jak zmienia się świat, a z nim nasze życie, w tym praca. Naprawdę trudno powiedzieć, które chwile w ciągu dnia były najbardziej interesujące. Dla nas każdy moment był fantastyczny. Była świetna energia, a sala, pomimo upalnej soboty, pozostawała pełna aż do późnych godzin popołudniowych. Może również dlatego, że mieliśmy zapewnioną opiekę nad dziećmi dzięki KIDS&Co., a w korytarzach krążyło wielu wspierających mężów i ojców, którzy umilali najmłodszym te długie godziny. Piękny obrazek, dużo mówiący również o przemianach społecznych.

Gratuluję tak bogatego programu i dobrego odbioru wydarzenia. Podsumowując: co trzeba zrobić, by znaleźć się w IT? Proszę wskazać trzy najważniejsze rady.

Na pewno podjąć kilka ważnych decyzji i być konsekwentnym. Dziś można zacząć naukę nowego zawodu w niemal dowolnym momencie i w ciągu kilku miesięcy zmienić branżę. By zostać programistką czy testerką nie trzeba iść na kilkuletnie studia. W naszej szkole uczymy np. Javy, Frontendu, można zostać UX Designerem, testerem manualnym lub automatycznym. Wszystko to w trybie nauki online z mentorem, bo wiemy, że wiele osób ma pracę i inne zobowiązania i potrzebuje elastycznej formy kształcenia. Poza tym potrzeba na pewno odwagi i wiary w siebie. Podkreślały to nasze ekspertki, liderki, właściwie wszystkie badania na to wskazują. Kobietom potrzeba więcej motywacji i mniej samokrytycyzmu. Trzecia sprawa to przyjęcie postawy gotowości na zmiany i zdobywanie stale nowej wiedzy. Lifelong learning, „kształcenie ustawiczne” to jedna z najbardziej aktualnych postaw, to styl życia. Świat rozwija się w takim tempie, że zawód, a już z pewnością swój profesjonalny tytuł, zmieniać będziemy co najmniej kilka razy. Wchodzą nowe technologie, a część zawodów znika. Proszę spojrzeć na usługi – ile stanowisk dotychczas wymagających pracy człowieka przejmują maszyny? To są fundamentalne przemiany światowe i wielkie wyzwania. Dzięki temu, że branża IT rozwija się błyskawicznie i wymaga tak wielu specjalistów, jest tu potencjał do rozwoju zawodowego, szansa znalezienia stabilnej, dobrze płatnej pracy. Dlatego właśnie wejście do IT to jeden z najbardziej uzasadnionych, odpowiedzialnych i trafnych wyborów, nie tylko dla kobiet.

IT-Leaders.pl – to platforma rekrutacyjna dla sektora IT, która odwraca tradycyjne role: Kandydat – Rekruter. Szybki sposób kojarzenia kandydatów z pracodawcami i z góry znane oczekiwania finansowe sprawiają, że strony nie tracą czasu na rozmowy z niedopasowanymi firmami czy kandydatami.

Wystarczy, że raz założysz konto, określisz oczekiwania finansowe a pracodawcy sami będą do Ciebie aplikować.

ZMIENIAMY ZASADY GRY. TO TY WYBIERASZ PRACODAWCĘ!
www.it-leaders.pl