darmowy menedżer haseł

Do wiosny 2021 r. tylko dwie firmy oferowały bezpłatne menedżery haseł, które umożliwiały synchronizację danych pomiędzy urządzeniami i – co za tym idzie – korzystanie z aplikacji na więcej niż jednym urządzeniu. To się jednak zmieniło, bo LastPass ograniczył swoją aplikację i na rynku został tylko jeden dobrej klasy, darmowy menedżer haseł. Konkretnie: Bitwarden.

Sprawdź: Java – pytania rekrutacyjne

Obecnie Bitwarden nie ma w zasadzie konkurencji. Jest najlepszy wśród darmowych menedżerów haseł, ale czy to oznacza, że warto go zainstalować? Ta nazwa zdecydowanie nie jest tak znana dla polskich użytkowników, jak LastPass czy 1Password. Czy zatem możemy zaufać, że to dobre rozwiązanie?

Darmowy menedżer haseł

Bitwarden opiera się na kodzie open source i ma przejrzystą podstawę bezpieczeństwa. Sama aplikacja została zaś opracowana z myślą o prostocie, co widać po jej interfejsie. Nie oznacza to jednak, że brakuje jej funkcji. Jak na darmowy menedżer haseł, Bitwarden jest świetnie wyposażony. Jest kompatybilny z wieloma przeglądarkami i ma funkcje, które znajdziemy w płatnych odpowiednikach.

Zacznijmy od przeglądarek. Bitwarden oferuje rozszerzenia dla aplikacji Opera, Firefox, Chrome, a także Microsoft Edge czy Safari. Najnowsza wersja współpracuje też z Brave, Vivaldi i Tor.

bitwarden - chrome, darmowy menedżer haseł

Jeśli zaś chodzi o aplikacje, Bitwarden dostępny jest na macOS, Windows i Linux, a także mobilnie – na Androida czy iOS.

Wersja bezpłatna ma m.in. funkcję dzielenia się danymi, czy też obsługuje uwierzytelnianie 2FA. Tu jednak warto zauważyć, że jeśli chcemy stosować klucz sprzętowy 2FA, będzie potrzebna nam płatna edycja.

Bitwarden na pewno zasługuje na uznanie, bo jest jedną z tych darmowych aplikacji, która nie irytuje przesadnymi ograniczeniami. Często bowiem twórcy oprogramowania oferują bezpłatne wersje swoich narzędzi, ale są one na tyle ograniczone, że i tak jesteśmy zmuszeni do zakupu, jeśli faktycznie chcemy ich używać. Dla przykładu, w przypadku menadżera haseł bardzo ważną funkcją jest synchronizacja danych pomiędzy urządzeniami. Większość użytkowników ma dziś np. laptopa i smartfon, i z obu urządzeń loguje się do przeróżnych usług online. Darmowe aplikacje zwykle nie pozwalają na taką synchronizację, ale nie Bitwarden. Tutaj bez problemu możemy liczyć na taką funkcjonalność – i to za darmo. Nie ma też ograniczenia co do liczby haseł przechowywanych w narzędziu.

Na jakie bezpieczeństwo możesz liczyć?

Kiedy już dodamy do Bitwardena wszystkie hasła, warto zastąpić te słabe lub zduplikowane silnymi i unikalnymi wersjami. Wersja płatna umożliwia wyszukanie takich haseł automatycznie, w wersji darmowej musimy je odnaleźć samodzielnie. Nie jest to jednak duże zmartwienie.

Zobacz: Urlop a kontrakt B2B

Aplikacja może też wygenerować sześć różnych raportów. Konkretnie: ujawnione hasła, ponownie użyte hasła, słabe hasła, niezabezpieczone strony internetowe, nieaktywne 2FA, naruszenie danych. Hasła ujawnione to te, które zostały już gdzieś wykryte/zgłoszone w przypadku znanych naruszeń danych. Ponownie użyte i słabe są zaś hasłami, które zdecydowanie powinniśmy zmienić. Jeśli zaś w menedżerze znajdą się adresy URL, które nie używają szyfrowania SSL/TLS, zostaną uznane za niezabezpieczone. Bitwarden rozpoznaje też takie usługi, które obsługują uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Jeśli wykryje, że sami nie korzystamy z takiego zabezpieczenia, również będzie w stanie o tym poinformować. Wszystkie te rozwiązania powodują, że jesteśmy w stanie tworzyć lepsze hasła i zwiększać poziom bezpieczeństwa.

Podobnie jak inne aplikacje, Bitwarden oferuje generator losowych i silnych haseł. Domyślnie tworzy on hasła zawierające duże i małe litery, a także cyfry – bez znaków specjalnych. Warto jednak zaznaczyć, aby aplikacja korzystała także ze znaków specjalnych. Taki miks sprawia, że hasła są jeszcze silniejsze. Domyślnie ten darmowy menedżer haseł stworzy hasła na 14 znaków, natomiast zalecamy co najmniej 20. Warto więc zmienić ten parametr na 20, natomiast sama aplikacja maksymalnie stworzy hasła na nawet 128 znaków.

Sprawdź: Jak szybko piszesz

Zdecydowanie warto pobrać i korzystać z tej aplikacji, jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na menedżera haseł. Pobierz: bitwarden download.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.