tryb-ciemny

Od lat jesteśmy przyzwyczajeni do jasnego tła i czarnych liter na ekranach naszych urządzeń elektronicznych. Jednak widać wyraźnie, że ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się tryb ciemny, czego dowodem jest rosnąca liczba aplikacji, w których tryb ten można włączyć. Czy faktycznie jest on dla nas lepszy?

Niedawno na naszym facebookowym profilu przeprowadziliśmy ankietę na temat preferencji użytkowników w kwestii wyboru trybu kolorystycznego, w którym najchętniej pracują. Wyniki jednoznacznie wskazują tryb ciemny jako faworyta ankiety.

Najpopularniejsze systemy i aplikacje są już dostępne w trybie ciemnym.

  • Windows 10
  • MacOS Mojave
  • Andorid 10
  • iOS 13
  • Google Chrome
  • Mozilla Firefox
  • Większość edytorów kodu

Pojawia się pytanie, czy tryb ciemny faktycznie jest złotym środkiem na bolączki całych społeczeństw zmęczonych wielogodzinnym wpatrywaniem się w ekrany swoich urządzeń? A może raczej tylko modnym trendem w obszarze projektowania interfejsów?

Czy tryb ciemny jest lepszy dla naszych oczu?

Wyniki badań przeprowadzonych w 2013 roku na niemieckim uniwersytecie Heinrich-Heine-Universität w Düsseldorfie dowiodły, że to ciemne znaki na jasnym tle poprawiają czytelnosć tekstu i zmniejszają męczliwość oczu. W badaniu uczestniczyły zarówno osoby młodsze jak i starsze. Naukowcy argumentowali, że takie postrzeganie kolorów jest poniekąd zgodne z fizjologią oka i zbliżone do bodźców, jakie do niego docierają w życiu codziennym.

Dodatkowo, naukowcy poddali w wątpliwość argument, jakoby tryb ciemny poprawiał kontrast. W rzeczywistości kontrast jest dokładnie taki sam w trybie jasnym i ciemnym.

Wyniki te poddają w wątpliwość hasło, którym Apple niedawno promował wprowadzaną na rynek nową wersję systemu Mojave – easy on the eyes—in every way.

Czy tryb ciemny jest lepszy dla baterii?

Jeśli chodzi o zbawienny wpływ ciemnych schematów kolorystycznych, występuje on tylko w odniesieniu do urządzeń zaopatrzonych w wyświetlacze typu OLED. Wynika to z głównej cechy tej technologii, która działa w taki sposób, że piksele zawierające czarny kolor są automatycznie wyłączane, tym samym nie pobierają energii. Oczywistym jest więc, że czarne tło z białymi literami w przypadku ekranów OLED będzie pochłaniać znacznie mniej energii. Pamiętać jednak należy, że wciąż jeszcze niewiele laptopów posiada monitory oparte o tę technologie.

Chcąc ostatecznie odpowiedzieć na pytanie, czy powinno używać się trybu ciemnego, chyba najwłaściwszą odpowiedzią będzie: „Jeśli chcesz podążać za modą to używaj”. Faktycznie, warto zastanowić się, czy w danej sytuacji tryb ciemny na pewno okaże się pomocny. Jeszcze raz powtórzmy, w prawdziwym życiu częściej obserwujemy elementy ciemne na jasnym tle. Może warto więc postępować zgodnie z naszą naturą i pozostać przy trybie jasnym.

IT-Leaders to największy rekrutacyjny marketplace w Polsce dla branży IT. Platforma IT-Leaders odwraca tradycyjne role Kandydat-Rekruter: Kandydaci tworzą techniczny profil, a firmy aplikują do nich składając im dopasowane oferty.