Popularną praktyką w świecie biznesu jest wręczanie upominków klientom w okresie przedświątecznym. Ostatnimi czasy, niektóre firmy zaczynają podważać sens takich praktyk, przenosząc budżet upominkowy na szczytne cele. Bez względu na to, jakie motywy kierują do takich działań, po drugiej stronie znajdują się osoby, które korzystają z oferowanej pomocy.

Osoby odpowiedzialne za marketing w firmach każdego roku stają przed pytaniem – jakie prezenty wysłać do swoich klientów i partnerów biznesowych. W końcu z PR-owego punktu widzenia świąteczne upominki są ważnym elementem, który pozytywnie wpływa na relacje z partnerami, służy budowaniu świadomości marki, jak również jest dowodem wdzięczności i uznania kierowanym pod adresem danej firmy. Okazuje się jednak, że często upominki świąteczne są kompletnym niewypałem, a dla firm obdarowujących oznaczają pieniądze wyrzucane w błoto.

W Polsce rodzi się nowy trend

Nie tak dawno, Artur Jabłoński – CEO agencji Digitalk, we wpisie na facebooku opisał, jak jego firma podczas tegorocznych świąt postanowiła zrezygnować z wysyłania prezentów świątecznych i przekazania zaplanowanych kwot na cele charytatywne. Szef Digitalk zamierza poinformować klientów o tym, że pieniądze, które były przeznaczone na upominki dla nich, zostaną przekazane na pomoc osobom potrzebującym, lub do schronisk dla zwierząt.

Wpis wywołał dużą aprobatę wśród komentujących i spotkał się z wieloma pozytywnymi komentarzami. Jedna z osób napisała, że w jej firmie podobny pomysł nie znalazł akceptacji, ale zastosowano rozwiązanie kompromisowe – skromniejsze prezenty dla klientów, zaś reszta budżetu przeznaczona na cele charytatywne.

Kolejną wartą odnotowania inicjatywą autorstwa firmy Content Solutions, była ubiegłoroczna akcja „Dzielmy się #SharingCaring” w ramach, której pracownicy zrezygnowali z wigilii firmowej a także z obdarowywania klientów prezentami, w zamian przekazując zebrane pieniądze fundacji, która mogła zorganizować wigilię dla samotnych seniorów.

Już w ubiegłym roku firma QuarticOn postanowiła zerwać z tradycją wysyłania upominków do klientów i wsparcia potrzebujących dzięki zaoszczędzonym pieniądzom. Jak twierdzi Maciej Stodolny – szef działu marketingu firmy, efekt akcji sprawił, że w tym roku zostanie ona powtórzona. W swoim wpisie na portalu Linkedin zaleca innym firmom zastosowanie podobnych praktyk u siebie.

Karty podarunkowe na cele charytatywne

Za oceanem rosnącą popularnością cieszą się karty podarunkowe, które firmy przekazują swoim partnerom, umożliwiając im wybór dowolnego celu charytatywnego, na który mają zostać przekazane pieniądze znajdujące się na karcie. Jest kilka globalnych firm, które obsługują charytatywne karty podarunkowe. Do Polski ten model pożytecznego okazywania biznesowej wdzięczności również powoli staje się obecny. Jednym z przykładów firm realizujących obsługę tego typu kart podarunkowych jest firma Globalgiving.

Liczby sprzyjają dobroczynności

Często w kontekście uzasadniania słuszności rezygnacji z prezentów świątecznych na rzecz akcji charytatywnych, przytacza się wyniki badania przeprowadzonego na Harvard Business School. Badanie dowiodło, że przekazywanie premii przysługującej pracownikom jednego z australijskich banków na cele charytatywne, prowadziło do większego zadowolenia i satysfakcji z pracy tychże pracowników.

Podsumowując, oczywistym jest, że żadna firma nie jest organizacją charytatywną i nadrzędnym celem istnienia każdej jest generowanie własnego zysku. Niemniej, w sytuacjach, gdy za sprawą drobnych optymalizacji budżetu firmy  mogą przyczyniać się do poprawy losu innych, nie należy zastanawiać się, czy za ich działaniami stoi chęć budowania wizerunku społecznie odpowiedzialnych marek, czy szczera pomoc. Liczy się efekt końcowy, a w tym wypadku mówimy o pomocy osobom, które tej pomocy potrzebują.

IT-Leaders to największy rekrutacyjny marketplace w Polsce dla branży IT. Platforma IT-Leaders odwraca tradycyjne role Kandydat-Rekruter: Kandydaci tworzą techniczny profil, a firmy aplikują do nich składając im dopasowane oferty.