bezpieczenstwo-przegladarek-internetowych

Przeglądarka internetowa stała się oknem na świat prawie każdego. Niestety przez to okno mogą do nas zaglądać osoby niepożądane. Mało tego, osoby niepożądane przez to okno mogą wejść do naszego komputera. Bezpieczeństwo przeglądarek internetowych powinno być jednym z priorytetów obecności każdego użytkownika w sieci.

Poniższy ranking popularności, mniej więcej pokrywa się ze spotykanymi zestawieniami na temat bezpieczeństwa przeglądarek. Oczywiście, uwzględnia on najpopularniejsze przeglądarki, pomijając takie, jak np. Tor Browser, która pod względem popularności przegrywa rywalizację.

najpopularniejsze-przegladarki-2019
źródło: Statcounter – Browser Market Share Worldwide

Pod koniec września Niemiecka Agencja ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego opublikowała wyniki audytu bezpieczeństwa kilku najpopularniejszych przeglądarek. Jak wynika z przeprowadzonych badań, jedyną przeglądarka, która spełniła wszystkie kryteria w obszarze bezpieczeństwa była Mozilla Firefox.

Google Chrome

Dużą zaletą przeglądarki od Google, są częste i automatyczne aktualizację do najnowszej wersji. Dzięki temu, użytkownicy w obliczu luk w bezpieczeństwie przeglądarki mogą być w miarę spokojni – Deweloperzy od Google pewnie zaraz sobie z eksploitem poradzą i wprowadzą aktualizację przeglądarki.

Chrome zaczął bardzo sugestywnie ostrzegać przed stronami korzystającymi z nieszyfrowanych połączeń. Gdy wejdzie się na witrynę, która nie posiada certyfikatu SSL i komunikuje się za pomocą http, naszym oczom ukazuje się jaskrawa czerwona strona z ostrzeżeniem na temat potencjalnego ryzyka. Przez to, że Chrome jest zintegrowany z kontem Google, w wielu miejscach można stosować dwuskładnikowe uwierzytelnianie.

Minusem w przypadku Chrome może być bogata oferta rozszerzeń dostarczanych do aplikacji, które w założeniu mają usprawniać korzystanie z przeglądarki, ale często są one niewystarczająco weryfikowane, przez co zdarza się, że na liście dostępnych wtyczek, pojawiają się takie, które mogą wstrzykiwać złośliwy kod przez przeglądarkę. Warto się zastanowić przed instalacją kolejnych ułatwień od Google.

Mozilla Firefox

Jeśli ktoś ma dosyć monopolu Google, nie powinien się dłużej zastanawiać, tylko wymienić swoje okno na świat i zacząć korzystać z Firefox-a.  Głównym argumentem, który przemawia za Firefox-em jest fakt, że Mozilla, która stoi za jego rozwojem, jest organizacją non-profit. Za jej istnieniem nie stoi interes ekonomiczny żadnej korporacji. Odróżnia ją to od Google, którego model biznesowy w dużym stopniu bazuje na handlu danymi użytkowników.

Co więcej, Firefox jest oprogramowaniem typu open-source, więc cały kod przeglądarki jest powszechnie dostępny, nie ma więc ryzyka, że ktoś wprowadzi do niego kod, który będzie działał przeciwko użytkownikowi.

Warto na zwrócić uwagę na ofertę Mozilli, która stworzyła specjalną wersję przeglądarki oferowaną programistom webowym. Jest tam wiele ułatwień, które w Chrome-ie trzeba dodatkowo instalować.

Safari

Safari występuje tylko na Mac-u, ale zaledwie 50% użytkowników OS X-a korzysta z Safari.

Przeglądarka umożliwia względnie bezpieczne surfowanie po Internecie za sprawą takich udogodnień, jak : uniemożliwianie ładowania podejrzanych stron i wyświetlaniu komunikatów na temat potencjalnych zagrożeń.

Przydatna funkcjonalnością w przypadku przeglądarki dla OS X, jest wbudowany manager haseł. Hasła są przechowywane w iCloud-zie, a konkretnie w pętli kluczy, więc nie ma potrzeby zapamiętywania skomplikowanych łańcuchów znaków.

Wszystkie połączenia w Safari wykorzystują mechanizm piaskownicy. Dzięki temu rozwiązaniu, złośliwy kod, który ominie zabezpieczenia przeglądarki, nie jest w stanie wyrządzić żadnych szkód na komputerze użytkownika.

Opera

Opera jest obecnie częściowo własnością chińskiego konsorcjum Qihoo 360 i jak można przeczytać w polityce prywatności, przeglądarka gromadzi informacje, które są danymi osobowymi.

Pomijając powyższy fakt, jeśli chodzi o same funkcjonalności zwiększające bezpieczeństwo, są one na przyzwoitym poziomie, choć daleko im do Chrome-a, czy Firefox-a. Przeglądarka dostarcza darmowego VPN-a, jdnak darmowe opcje jeżeli chodzi o VPN, nie są najlepszym wyborem. W Operze występuję manager haseł, jako rozszerzenie do przeglądarki.

Podsumowując temat bezpieczeństwa przeglądarek, obecnie twórcy każdej przeglądarki starają się nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością cyfrową i robią wszystko by zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa.

Niemniej, warto pamiętać o wynikach audytu Niemieckiego urzędu, który jednoznacznie wskazał Firefox jako najbezpieczniejszą przeglądarkę.

IT-Leaders to największy rekrutacyjny marketplace w Polsce dla branży IT. Platforma IT-Leaders odwraca tradycyjne role Kandydat-Rekruter: Kandydaci tworzą techniczny profil, a firmy aplikują do nich składając im dopasowane oferty.