Poczta e-mail wciąż jest głównym wektorem cyberataków – czytamy w CISO Benchmark Study 2019. Tak, pracownicy najprawdopodobniej klikają w podejrzane linki i odwiedzają zainfekowane strony. Przez ostatnie trzy lata niewiele się w tej kwestii zmieniło, prawnie 60% osób daje się oszukać cyberprzestępcom. Niby mówi się o tym coraz więcej, zwłaszcza że atakujący nierzadko mistrzowsko podszywają się pod zaufane instytucje, a jednak wiedza ta odbija się jak przysłowiowy groch o ścianę.

Co robić? Złożyć broń?

Niekoniecznie.

Jeśli chcesz bronić siebie, swój biznes, podaruj tarczę swoim współpracownikom, wyposaż ich w wiedzę. Edukacja nic nie kosztuje, a ma zdecydowanie większy wpływ na ochronę Twojej firmy przed cyberatakami, aniżeli najlepszy firewall lub program antywirusowy.

Interaktywny quiz z nagrodami

Czyli nauka przez zabawę!:) Z danych portalu specfile.pl dobrze sprawdza się np. zweryfikowanie wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa w Internecie u swoich współpracowników poprzez zaproszenie ich do… udziału w quizie.

Taki quiz ma kilka zastosowań:

Po pierwsze – pracownicy poznają potencjalne zagrożenia. W przyszłości – jeśli znajdą się w podobnej sytuacji – z pewnością zastanowią się dwa razy, zanim klikną w jakiś podejrzany link, lub pominą ważne aktualizacje.

Po drugie – dowiesz się, które zagadnienia dotyczące cyberbezpieczeństwa wymagają rozwinięcia i doprecyzowania w Twojej firmie.

Po trzecie – to również dobry sposób na szybką integrację. Dla specjalnego efektu można też dorzucić drobną nagrodę dla najlepszych (link do quizu: https://testbezpieczenstwa.specfile.pl/quiz )

Darmowy audyt bezpieczeństwa

Phishing, czyli próba wyłudzenia wrażliwych danych, uzyskania dostępu do Twojego komputera lub zainfekowania go udaje się cyberprzestępcom częściej niż myślisz. Ponad 90% ataków wykonywanych jest właśnie prze e-mail. Przestępcy używają coraz bardziej wyrafinowanych metod, by Twój pracownik dał się nabrać na ten stary trik: kliknął w podany w wiadomości link.

Obecnie można już jednak sprawdzić podatność na cyberataki zlecając bezpłatny audyt bezpieczeństwa. Wystarczy, że wskaże się emaile współpracowników i można otrzymać raport z audytu, który powie Tobie czy Twoja firma jest bezpieczna. Ponieważ cały ten proceder ma za zadanie edukować, dobrze jest wyróżnić osoby, które są odporne na pokusy klikania. To dobry sposób, by rozpocząć z pracownikami rozmowę o tym zjawisku i socjotechnikach stosowanych przez cyberprzestępców. Taki audyt , można np. darmowo wykonać tutaj : https://testbezpieczenstwa.specfile.pl/

Szkolenia nie zawsze są płatne

Możliwości jest coraz więcej: webinaria, kursy czy szkolenia.

Nie musisz się obawiać, że wydasz na edukację pracowników majątek, ponieważ wiele takich spotkań jest bezpłatnych. Szczególnie warto przejrzeć ofertę ośrodków dydaktyczno-szkoleniowych przy Urzędzie w Twoim mieście.