Rekrutacja pracowników zdalnych często jest w branży IT jedynym sposobem na pozyskanie upragnionych ekspertów. Wiele też wskazuje na to, że praca zdalna zdobywa coraz więcej zwolenników, zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. Obie strony widzą w tym rozwiązaniu wiele korzyści. Z kolei przed rekruterami kolejne wyzwania: w jaki sposób pozyskiwać pracowników zdalnych i jakimi cechami powinni się oni wyróżniać?

Praca zdalna mile widziana

Praca zdalna kojarzy się z elastycznymi godzinami, brakiem dojazdów do biura, pracą z dowolnego miejsca na świecie… Branża IT wyróżnia się pod tym względem wśród innych sektorów, ponieważ właśnie tu styl pracy zdalnej odpowiada także wielu pracodawcom. Jak wynika z raportu Eurostatu [1], państwa z dużym odsetkiem pracowników zdalnych charakteryzują się wyższą produktywnością przypadającą na jednego pracownika. Dotyczy to np. Luksemburga, Holandii i Austrii. W tych krajach zarówno udział osób często pracujących zdalnie jak i produktywność pracy jest najwyższa spośród krajów europejskich.

Według badania „Praca zdalna – jestem na TAK!”[2] 81% pracujących Polaków chciałoby mieć wpływ na to ile godzin dziennie pracuje. Prawie 60% chciałoby pracować zdalnie. Co więcej – co czwarty badany przyznaje, że mógłby pracować zdalnie już docelowo, przez cały czas, a pozostałym wystarczyłoby przynajmniej kilka dni w tygodniu [2].

Cechy pożądane u pracowników zdalnych

Motywacja i zaangażowanie
Osoba pracująca zdalnie, pozornie nie jest kontrolowana przez pracodawcę. Musi wykazać się o wiele większą motywacją w dotrzymywaniu terminów, ponieważ w domu czeka na nią wiele elementów, które potrafią dekoncentrować. Sprzątanie, kurier, załatwianie spraw prywatnych… Dalej chyba nie musimy już wymieniać. Podczas rozmowy warto zapytać takiego kandydata, czy wcześniej pracował już zdalnie i na czym taka praca polegała. Motywację danej osoby można też sprawdzić podczas całego procesu rekrutacji: zobaczmy czy nie spóźnia się na spotkania, w jaki sposób jest przygotowany do rozmów, czy posiada wiedzę na temat firmy.

Kreatywność
Jeśli pracownik nie może uczestniczyć w firmowych spotkaniach, czy burzy mózgów, to nie ma innego wyjścia – musi wykazać się kreatywnością. Podczas rekrutacji zapytajmy kandydata o projekty, z których jest najbardziej dumny, albo poprośmy o rozwiązanie kilku zadań. Sposób, w jaki kandydat podejdzie do naszego testu i forma, w jakiej zaprezentuje swoje pomysły, może nam dać obraz jego możliwości.

Umiejętność rozwiązywania problemów najczęściej w pojedynkę
Będąc w biurze możemy „podjechać” na krześle do kolegi obok lub poprosić o pomoc naszego mentora. Pracując zdalnie nie mamy takiej możliwości. Owszem, mamy czasem opcję „przegadania” z kimś problemu przez komunikator, ale będąc w innym miejscu to już nie to samo, jak siedzimy obok siebie, przed jednym monitorem. Jeśli chcemy sprawdzić, jak kandydat radzi sobie z rozwiązywaniem problemów w pojedynkę możemy zorganizować jednodniowy Assessment Center. Pozwólmy kandydatowi zmierzyć się z kwestami, z jakimi przyjdzie mu pracować w przyszłości.

Upodobanie do pracy w swoim towarzystwie
Jako pracownicy zdalni raczej nie sprawdzą osoby, które uwielbiają towarzystwo, konsultacje „palących” problemów w większym gronie, firmowe zebranie, lunche, spotkania w kreatywnych pokojach… Dla wielu osób zespołowa atmosfera jest czynnikiem motywującym. My powinniśmy znaleźć osobę, która dobrze się czuje w swoim towarzystwie i której tego rodzaju impulsy nie są potrzebne. Również tutaj dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie Assessment Center – zobaczmy jak kandydat radzi sobie pracując samodzielnie.

Brak bezpośredniego kontaktu z przełożonym to nie problem
Wielu pracowników nie wyobraża sobie pracy bez skonsultowania projektów z przełożonym, najlepiej od razu, jak tylko w ich głowie pojawi się wątpliwość. Osoba pracująca zdalnie musi być nastawiona na to, że kontakt z managerem może być utrudniony, a odpowiedź na „pilną” kwestię otrzyma np. dopiero następnego dnia. Zapytajmy wprost, czy kandydat wcześniej kontaktował się ze swoim szefem np. wyłącznie poprzez maile i czy taka forma jest dla niego do przyjęcia.

Mniejsza decyzyjność nie jest demotywująca
Pracując nad danym projektem w firmie mamy większą możliwość wpływu na jego poszczególne elementy. Możemy też na bieżąco włączać się w dyskusje, jeśli uznamy, że coś powinno być wykonane w inny sposób. Pracownik zdalny musi być przygotowany na to, że jego głos może zostać niezauważony w terminie, a nawet pominięty.

Poszerzanie wiedzy we własnym zakresie
Opuszczenie szkolenia, ważnego kursu, konferencji branżowej… Pracownik zdalny powinien być nastawiony na doskonalenie swoich umiejętności we własnym zakresie np. biorąc udział w kursach online, czytając książki, czy też sprawdzając swoje umiejętności w grywalizacji. Dobrze też od czasu do czasu spotkać się z innymi programistami, żeby być na bieżąco z nowinkami z branży i wiedzieć co aktualnie „w trawie piszczy”.

I na koniec: doświadczenie w pracy zdalnej
Podczas rozmowy rekrutacyjnej warto zapytać, czy kandydat już wcześniej pracował zdalnie. Często pracownicy nie do końca wiedzą, z czym wiąże się taka forma zatrudnienia. A praca zdalna nie jest dla każdego.
W tym miejscu zapraszamy do naszego artykułu na temat plusów i minusów pracy zdalnej. Znajdziecie tam również narzędzia, które pozwolą zorganizować pracę na odległość: TUTAJ.

Pomocne narzędzia rekrutacyjne

W rekrutacji pracowników zdalnych świetnie sprawdza się nasza platforma IT-Leaders. Dzięki precyzyjnemu dopasowaniu oferty pracy do profilu kandydata, mamy pewność, że propozycja spełnia wymagania zarówno jednej, jak i drugiej strony. Co więcej – w ten sposób możemy dotrzeć także do osób, które są zarejestrowane na platformie, ale aktualnie nie poszukują pracy. Jeśli nasza oferta okaże się kusząca, istnieje spora szansa, że kandydat się nią zainteresuje.

Innymi narzędziami, z których możemy skorzystać są wideorozmowy, portale społecznościowe, profile kandydatów w serwisach branżowych, grupy programistyczne, czy też gry, które pozwalają pracodawcom wyłaniać najlepsze talenty np. Code Fights.

A jakie Wy macie sposoby na rekrutację pracowników zdalnych? Zachęcamy do podzielenia się swoimi opiniami w komentarzach.

źródła:

[1] rynekpracy.pl/informacje-prasowe/popularnosc-pracy-zdalnej-w-polsce

[2] Badanie „Praca zdalna – jestem na TAK” opracowanie przez Instytut Kantar Public na zlecenie startupu Crossover. hrstandard.pl/2017/10/05/praca-zdalna-jestem-na-tak/

IT-Leaders.pl – to platforma rekrutacyjna dla sektora IT, która odwraca tradycyjne role: Kandydat – Rekruter. Szybki sposób kojarzenia kandydatów z pracodawcami i z góry znane oczekiwania finansowe sprawiają, że strony nie tracą czasu na rozmowy z niedopasowanymi firmami czy kandydatami.
Wystarczy, że raz założysz konto, określisz oczekiwania finansowe a pracodawcy sami będą do Ciebie aplikować.
Zmieniamy zasady gry. To Ty wybierasz pracodawcę!
www.it-leaders.pl