Jak wyglądał Twój wczorajszy dzień pracy? Wykazałeś się innowacyjnością? Pracowałeś efektywnie? A może po raz kolejny do Twojego kodu wkradł się złośliwy bug, którego wykrycie zajęło Tobie stanowczo zbyt wiele czasu? Jeżeli zauważasz spadek energii do pracy i nieumiejętność generowania nowych, świeżych pomysłów, to czas, żeby przestać zrzucać winę na pogodę i zmienić swoje codzienne nawyki. Jak stać się najbardziej efektywnym programistą w firmie? 

Wyspany znaczy produktywny

Nowy sezon Stranger things? Wieczór ze znajomymi? A może nieubłagany deadline? Co sprawiło, że dziś znowu obudziłeś się niewyspany? Statystyki pokazują, że aż 29,8% polskich pracowników śpi mniej niż 6 godzin. Tymczasem zalecana przez National Sleep Foundation ilość snu to 7-8 godzin na dobę. Badania pokazują, że niewyspany pracownik zachowuje się podobnie jak po wypiciu alkoholu. Ma problemy z pamięcią i koncentracją. Jest rozdrażniony, popełnia większą ilość błędów i wolniej podejmuje decyzje. Dodatkowo, jeżeli śpisz mniej niż sześć godzin na dobę, prawdopodobieństwo, że zachorujesz na infekcję zwiększa się 4-krotnie.

Efektywny wypoczynek = efektywna praca

Czy jesteś jedną z tych osób, które kiedy główkują nad problemem, kompletnie zapominają o tym, co dzieje się obok? Zdarzyło się Tobie tak intensywnie skupić na kodzie, że zatraciłeś poczucie czasu? Badania dowodzą, że wielu programistów podczas swojej pracy osiąga stan flow, tak intensywnie koncentruje się na zadaniu, że wszystko inne przestaje mieć dla nich znaczenie. Flow jest zjawiskiem pozytywnym. Niemniej jednak brak odpoczynku ma bardzo negatywny wpływ na efektywność. Tymczasem aż 46,4% specjalistów pracuje przez wiele godzin nie robiąc sobie żadnych przerw. Czy należysz do tej grupy? Jeżeli tak – czas zmienić nawyki. Fizjolodzy zalecają do robienia sobie przerw w pracy co 60-90 minut. Taki tryb pracy nie tylko oszczędzi Tobie problemów zdrowotnych ze wzrokiem i kręgosłupem, ale i wpłynie na efektywność. Badania na temat związku między wydajnością pracy a czasem poświęconym na odpoczynek i regenerację były prowadzone wielokrotnie. W jednym z nich udowodniono, że istnieje związek między zmęczeniem sędziego a zapadającymi wyrokami. Naukowcy ustalili, że uzyskanie zwolnienia warunkowego na początku dnia wynosiło 65%, a dwie godziny późnej poniżej 10%. Jeśli jednak sędzia odpoczął, zregenerował się, to odsetek udzielonych zwolnień warunkowych ponownie wynosił 65%.

Sitting is the new smoking

Młodzi dorośli nazywani są pokoleniem trzech krzeseł: fotela w domu, krzesła biurowego i fotela samochodowego. Nic więc dziwnego, że ponad połowa aktywnych zawodowo Polaków odczuwa bóle kręgosłupa, karku i szyi. Jak powiedział James Lewin, Sitting is the new smoking. Sposobem na poradzenie sobie z konsekwencjami siedzącego trybu życia, jest przede wszystkim aktywność. Być może warto zrezygnować z codziennego stania w korku na rzecz przejażdżki rowerem. Choć ergonomiczne fotele to już standard, ważne jest nie tylko to, czy pracujemy przy odpowiednim sprzęcie, ale to, czy przyjmujemy właściwą postawę ciała. Siedząc w nieprawidłowy sposób i obciążając dolny odcinek kręgosłupa wywierany na niego nacisk około 150 kilogramów.

Wzrok przede wszystkim

Na co należy jeszcze zwrócić uwagę pracując przy komputerze? Ważne jest odpowiednie, równomiernie rozłożone oświetlenie i właściwa odległość monitora od użytkownika. W przypadku modelu ekranu o przekątnej 24 i 27 cali oraz rozdzielczości od 1080p w górę odległość między oczami użytkownika a urządzeniem powinna być nie mniejsza niż 60 centymetrów. Wraz z odejściem do lamusa ekranów CRT i spopularyzowaniem się technologii LCD nasze oczy mogły nieco odpocząć od całego zestawu uciążliwych cech klasycznych, katodowych monitorów (migotanie, intensywne światło). Warto jednak pamiętać, że również panele LCD nie są doskonałe. Należy świadomie wybierać urządzenia o możliwie najmniejszym wpływie na kondycję oczu. Warto ponadto zainwestować w okulary z antyrefleksem lub nawilżające krople do oczu.

Przez żołądek do programowania

Czy istnieje przepis na dietę idealną dla programisty? Oczywiście, że nie. Każdy organizm w zależności od trybu życiu, ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Mamy jednak kilka wskazówek J Po pierwsze, mniej a częściej. Aż 63% polskich pracowników ma przerwy w posiłkach większe niż 3 godziny. Natomiast, według danych WHO, regularne posiłki podnoszą wydajność aż o 20%. Jakie produkty wybierać? Bez wątpienia programowanie to niemały wysiłek intelektualny. Aby zwiększyć efektywność pracy mózgu należy wybierać produkty bogate w witaminę K (brokuły, natka pietruszki) i C (czarne porzeczki, cytrusy). Zrezygnuj ze smacznych, białych bułeczek na rzecz pełnoziarnistego pieczywa otrębów oraz brązowego ryżu i makaronu (pełnoziarniste produkty poprawiają naszą koncentrację i pamięć). Warto też zaopatrzyć się w tabliczkę gorzkiej czekolady, która nie tylko poprawi Twoją koncentrację, pamięć, czas reakcji, ale i ułatwić rozwiązywanie problemów i poprawia nastrój:)

Załóż różowe okulary

Odpowiednia ilość snu,  odpoczynek i właściwie dobrana dieta to z pewnością ważne czynniki, które zwiększają efektywność w pracy. Jednak bez wiary w to, że  faktycznie potrafisz osiągnąć sukces nie będzie to możliwe. Szczęśliwszych pracowników cechuje o 31% wyższa produktywność (S.Lyubomrsky, L.King, E.Diener, 2005). Warto więc nie tylko przestrzegać zasad zdrowego stylu życia, ale i  zatroszczyć się o swoje samopoczucie. Choć twarde stąpanie po ziemi z pewnością przydaje się w pracy programisty, w problematycznych sytuacjach warto sięgnąć do kieszeni po różowe okulary;)

Jeśli znacie inne, sprawdzone sposoby na  poprawę efektywności w pracy – zostawcie podpowiedzi w komentarzu:)