Odpoczynek to jedna z najważniejszych potrzeb naszego organizmu. Jest on szczególnie ważny dla pracowników umysłowych, którzy spędzają godziny przed ekranem komputerów. Programistom nie wystarczą już tylko nowoczesne narzędzia i programy, po to, aby efektywnie pracować. Firmy z sektora IT, toczące bitwy o pracowników doskonale wiedzą, że zrelaksowany pracownik to dobry pracownik! Właśnie dlatego decydują się na utworzenie miejsc, które pozwolą się zrelaksować, a później lepiej wykonywać pracę. Taka forma odskoczni naprawdę pozwala spojrzeć na świat bardziej kreatywnymi oczami!
A jak pokazują badania…

Najwyższą produktywność osiągamy pracując 52 minuty bez przerwy, a następnie pozwalając sobie na 17 minut relaksu[1]. Microsoft doszedł do innych ciekawych wniosków. Według tej firmy, czas w którym przeciętny człowiek jest w stanie mocno skupić swoją uwagę na jednej czynności, spadł z 12 sekund w 2000 roku do około 8 sekund. A to plasuje rasę ludzką o całą sekundę niżej od… złotej rybki. Zmiana dotyczy głównie młodego pokolenia, osób w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat. Zdaniem naukowców, przyczyną takiego stanu rzeczy są najprawdopodobniej smartfony, z których powszechnie korzysta coraz więcej ludzi[2]. Jak to się odnosi do efektywnego spędzania czasu w pracy? Jeśli pracodawcy chcą, żeby pracownik długo i ambitnie wykonywał swoje zadania, powinni zadbać o to, żeby mógł odpowiednio odpocząć i zregenerować siły.

Strefy relaksu magnesem na pracownika

Obecnie profity takie jak wysokie pensje (firmy w branży płacą podobnie), darmowe stołówki i karty na zajęcia sportowe przestają wystarczać. Sposobem na przyciągnięcie i utrzymanie pracownika są więc inne walory, jak np. strefy rekreacji. Udowodniono, że odpowiednio urządzone i zaprojektowane przestrzenie biurowe wpływają na motywację i efektywność pracowników. Innowacyjne aranżacje doceniają szczególnie coraz bardziej elastyczni i wymagający członkowie pokolenia Y. W badaniu przeprowadzonym przez British Council i Savills, 69 proc. ankietowanych wskazało, że w miejscu, gdzie jest „fajny design”, na który składają się m.in. strefy odpoczynku, odnotowuje wzrost własnej efektywności[3]. A pomysłów na zapewnienie pracownikom miejsc odpowiednich do odpoczynku jest naprawdę wiele.  W siedzibie firmy Luxoft znajdują się nie tylko pokoje do relaksu wyposażone w ping-ponga, stoły do bilardu, konsole do gier, piłkarzyki czy wygodne pufy. Pracownicy organizują się w zespoły grające w tenis stołowy, zrzeszone w kilku ligach[4].

Ciekawe udogodnienia proponuje też Allegro. W poznańskiej siedzibie firmy, w Pixelu, osoby szukające spokoju i wyciszenia korzystają z namiotów do medytacji. Więcej prywatności pracownicy mogą odnaleźć także w designerskich, wyciszonych filcem budkach[5]. Jak zapowiadali przedstawiciele firmy Sii, w jej nowym biurze w Gdańsku powstanie siłownia, ścianka wspinaczkowa, pokoje relaksu oraz strefy gier i zabaw ze stołami do bilarda, ping ponga i konsolami do gier, pokój dla karmiących matek, przestrzeń dla dzieci oraz wiele innych atrakcji. Takich jak np. zjeżdżalnia łącząca sąsiadujące piętra[6]. Pozostając nadal w Trójmieście – gdyński Speednet oferuje swoim pracownikom urozmaicenia jak bar z zimnym piwem, whisky i stołem bilardowym. Dodatkowo firma zatrudniła artystę, który na zlecenie każdego pracownika namalował dzieło sztuki umieszczone później w konkretnym pokoju. W Olivia Four (jeden z biurowców w kompleksie Olivia Business Centre) zorganizowano strefę coworkingową o nazwie O4. To przestrzeń wspólnej pracy, wzbogacona o możliwość gry na gitarze, basen z kulkami i ogromną jadalnię. Oprócz wymiany pomysłów, O4 służy także do integracji rezydentów pracujących w budynku[7]. Wszystkie te zabiegi mają jeden cel – pobudzić kreatywność.

Można poczuć się jak na wakacjach

Szczególnie, jeśli jest się pracownikiem Google! Budowa głównej siedziby korporacji o powierzchni 47 tys. metrów kwadratowych, znajdującej się w Mountain View w Kalifornii rozpoczęła się w 1994 r. i trwała trzy lata. Krokiem milowym w rozwoju była decyzja o zakończeniu wynajmu pomieszczeń i wykupieniu całego terenu. Teraz Googleplex to prawdziwy park rozrywki, który dorosłym przypomina najlepsze lata dzieciństwa. W kompleksie znajduje się replika pierwszego prywatnego statku kosmicznego SpaceShipOne, kompletny szkielet tyranozaura, pokoje służące do relaksu, do zabaw, mnóstwo restauracji, dwa małe baseny oraz kilka boisk, w tym do koszykówki i golfa. W austriackiej siedzibie giganta piętra są połączone za pomocą zjeżdżalni, a pokoje rozmów wyglądają jak kokony z dalekiej przyszłości. Odpocząć można też na hamakach[8].

W Moskwie ulubione pomieszczenie personelu to sala „Chatka na kurzej nóżce”. Wszyscy uwielbiają też automat do robienia waty cukrowej[8]. Biuro Google w Zurychu wyposażone jest w zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, w pokojach są olbrzymie poduszki, hamaki i inne oryginalne siedziska. Pracownicy mają także dostęp do pomieszczeń medytacyjnych z widokiem na olbrzymie akwarium. Z przywilejów korzystają też dzieci personelu – czas spędzają w fantazyjnie zaprojektowanych przedszkolach[9].

Na polskim podwórku również jest ciekawie – pracownicy warszawskiego oddziału Google mają wiele udogodnień oprócz pięknego widoku na centrum stolicy, który mogą podziwiać siedząc na tarasie. W biurze znajduje się siłownia dostępna dla wszystkich pracowników, kącik z prawdziwą paralotnią, najprawdziwszym Fiatem 126p, którego podziwia znany, ale nieco mniej realny miłośnik motoryzacji Tom Hanks… Co jeszcze? Hamaki, pokój gier wyposażony w kilka konsoli, fotel do grania w wyścigówki, elektroniczne pianino, tenis stołowy. W bibliotece oprócz książek znalazło się miejsce dla planszówek i fotelu masującego. I teraz prawdziwy hit – nap room, czyli pokój przeznaczony do drzemki! Jest tam umieszczone nawet urządzenie wyświetlające nieboskłon, aby można było jeszcze łatwiej zasnąć[10]. No cóż… Chyba są powody do zazdrości.

A co jeśli nie ma się tyle szczęścia?

A relaks w pracy można ograniczyć tylko do spaceru po korytarzu, albo wyjścia na balkon? No cóż… Jest kilka sposobów, żeby przetrwać nawet w takich warunkach, ale pewnie na krótką metę, bo rynek pracy szybko „weryfikuje” braki. Psycholodzy radzą, żeby zacząć od… sprzątania swojego biura. Po to, żeby czymś się zająć, a dodatkowo bałagan bywa stresujący. Jeśli jesteśmy czyścioszkami i nieład na biurku nam nie straszny, pozostają inne rozwiązania. Po każdej godzinie pracy dobrze jest zrobić sobie chociaż 3 minuty przerwy i przeznaczyć je na ćwiczenia rozciągające – na chwilę odejść od biurka, pokręcić głową i zrobić kilka przysiadów. Współpracownicy na początku mogą się nieco dziwnie patrzeć, ale później zapewne dołączą. Działanie odprężające mają także ćwiczenia oddechowe – czasem kilka głębszych wdechów czyni cuda. Przydać się także mogą piłeczki antystresowe, patrzenie w dal i… zjedzenie czekolady.

Jakie korzyści przynosi strefa relaksu całej firmie? – podsumowanie
 • Większa wydajność pracowników.
 • Świetny sposób na budowanie dobrego wizerunku pracodawcy na zewnątrz organizacji.
 • Lepsze relacje na linii pracownicy – pracodawca, a do tego lojalni pracownicy.
 • Większa motywacja do pracy.
 • Integracja z innymi pracownikami.
 • Nabranie chęci i sił do pracy.
 • Większa kreatywność i nowe pomysły.
 • Zmiana otoczenia.
 • Ciekawa alternatywa dla innych form spędzania przerw.
 • Możliwość odpoczynku i wyciszenia się dla osób, które tego potrzebują.
 • Możliwość odpoczynku bez konieczności opuszczania murów firmy.
 • Mimo tego, że pracownicy mniej pracują, w rzeczywistości wszystko to przekłada się na większe zyski!

 

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.

 

[1] Badania przeprowadzone przez Draugiem Group w 2014 r.,

innpoland.pl/120343,wracasz-z-wakacji-zmeczony-nie-tylko-ty-jesli-chcesz-zachowac-zdrowie-zadbaj-teraz-o-relaks-w-pracy

[2] spidersweb.pl/2015/05/badania-microsoft-atencja.html

[3] innpoland.pl/120343,wracasz-z-wakacji-zmeczony-nie-tylko-ty-jesli-chcesz-zachowac-zdrowie-zadbaj-teraz-o-relaks-w-pracy

[4] natemat.pl/164807,relax-room-tu-sie-pracuje-poznaj-srodowisko-polskich-programistow

[5] kariera.pracuj.pl/porady/stad-nie-chce-sie-wychodzic-czyli-chilloutowe-miejsca-pracy/

[6] sii.pl/aktualnosci/najnowsze/w-slad-za-google-sii-w-gdansku-tworzy-kreatywne-biuro-ze-zjezdzalnia/

[7] praca.trojmiasto.pl/Strefy-relaksu-w-trojmiejskich-biurach-n106874.html

[8] forsal.pl/artykuly/507694,scianka-pilkarzyki-pokoj-zen-tak-wygladaja-najlepsze-biura-swiata.html

[9] finanse.wp.pl/kat,18453,strona,2,title,Rozrywka-w-firmie-Relaks-czy-demotywacja,wid,13373514,wiadomosc.html?ticaid=118e04

[10]spidersweb.pl/2017/03/google-biuro-warszawa.html