Jak co roku o tej porze wracamy do Was z kolejną odsłoną zaktualizowanego wykazu najbardziej polecanych książek dla rekruterów IT.

Artykuł ten aktualizujemy na naszym blogu co roku, jednak duża dynamika sektora IT sprawia, że wciąż pojawiają się nowe publikacje. Wachlarz jest dość szeroki, ale wciąż dużą popularnością cieszą się klasyki. Do naszej listy dopisaliśmy książki, które powinny zagościć w biblioteczce każdego rekrutera. Co czytają Rekruterzy IT? Skąd czerpią wiedzę? 

Mamy dla Was listę 24  polecanych książek dla rekruterów IT.

7 nawyków skutecznego działania 

Autor: Stephen R. Covey

Publikacja może i nieco za bardzo psychologiczna, ale równie ważna w całym zestawieniu. Autor przekazuje cenne wskazówki na temat tego, jak uwierzyć we własny potencjał i zwiększyć efekty swoich działań. A należy zacząć od zmiany… siebie, ponieważ każda późniejsza zmiana w otoczeniu zewnętrznym ma swój początek w nas samych. Covey uczy, jak zarządzać życiem i czasem. Tłumaczy różnice pomiędzy czymś pilnym, a ważnym. Wypracowanie tytułowych siedmiu nawyków prowadzi do twórczych zmian, których efektem są lepsze relacje interpersonalne i droga do objęcia przywództwa na różnych szczeblach. Do lektury najlepiej zasiąść zrelaksowanym i ze sporą dawką czasu tylko dla siebie.

Bądź Agile. Zwinnie o HR i Employer Brandingu

Autorzy: Olga Żółkiewicz, Marcin Olszewski, Mateusz Czarnecki

Agile, zwinność – termin, który większości kojarzy się z branżą IT, lecz nie tylko ona go wykorzystuje. Podejście to sprawdza się również w HR-ze oraz employer brandingu. Jak? Dowiecie się tego czytając tą książkę opierającą się na przykładach większych i mniejszych firm. Znajdziecie w niej również wiedzę o przydatnych narzędziach i praktyczne wskazówki.

Candidate Experience

Autor: Maja Gojtowska

W książce można przecztać wiele na temat obszaru, którego potencjał zaczyna być dostrzegany w coraz większej liczbie firm. Mowa o tytułowem Candidate Experience – czyli doświadczeniach, jakie wywołuje u osoby ubiegającej się o pracę, kontakt z daną marką. Książka przedstawia sposoby, dzięki którym można zbudować skuteczne Candidate Experience. Przedstawionajest w niej również analiza praktyk stosowanych przez firmy uznawane za liderów w dziedzinie CE. Z uwagi na fakt, że wciąż niewiele jest źródeł traktujących o doświadczeniach kandydata, książka jest cenną pozycją dla wszystkich osób odpowiadających za projetkowanie strategii HR w firmie.

Employer branding. Marka pracodawcy w praktyce

Autorka: Julita Dąbrowska

Ponieważ świadomość znaczenia marki pracodawcy stale rośnie, pracownik działu HR powinien wiedzieć, co w trawie piszczy i jak prezentuje się jego organizacja na zewnątrz. Kandydaci chcą się utożsamiać z marką, która ceni podobne wartości i ma odpowiednią reputację. Dobrze zbudowany employer branding pozwala więc przyciągnąć najbardziej utalentowanych pracowników. Co składa się na jego elementy? Jak odpowiednio komunikować przekazy, na których nam zależy? Książka porządkuje informacje na temat budowania marki pracodawcy i wskazuje na nowe obszary godne zainteresowania, które odgrywają coraz większą rolę w biznesie i w obszarze HR.

Employer branding. Praktyczny podręcznik

Autorzy: Edyta Sander, Mateusz Jabłoński

W tej książce nie znajdziecie teorii odnośnie employer brandingu, a konkretne rady, inspiracje i gotowe wdrożenia rozwiązań, dzięki którym będziesz w stanie nie tylko uruchomić działania, ale także dopasować grupę docelową, skuteczność i regularny monitoring wyników. Dzięki tej książce poznasz od podstaw procesy związane z EB- od opracowania strategii, marketingu i content marketingu przez potencjalne współpracę do oceny wyników projektu

Evidence Based HRM 3.0

Autor: Radek Czychajda

W jednej książce zebrana wiedza setek lat doświadczenia naukowców i praktyków – znajduje się w niej ponad 60 komentarzy polskich ekspertów, a także podsumowanie 300 badań naukowych z zakresy rekrutacji, empolyer brandingu i zarządzania talentami.

Zobacz również: Jak stworzyć firmę IT, która przyciągnie i zatrzyma najlepszych programistów?

Full Stack Recruiter

autor: Jan Tegze

Szukając dobrej książki dla rekruterów w IT, ta pozycja może być satysfakcjonującym znaleziskiem. Skierowana jest właściwie do wszystkich osób, które interesują się tematyką rekrutacji. W książce znajdzie się całą masę porad opierających się na wieloletnim doświadczeniu w branży jej autora.

Fullstack Recruiter składa się z dwóch części. W pierwszej Jan Tegze zawarł zagadnienia dotyczące sourcingu. Szczegółowo prezentowane są skuteczne sposoby pozyskiwania potencjalnych kandydatów. Tym co wyróżnia książkę na tle podobnych, jest fakt przedstawienia w niej wielu wręcz technicznych praktyk dotyczących poszukiwań kandydatów. Druga część książki koncentruje się na samym procesie rekrutacji. Autor dzieli się dobrymi praktykami na temat optymalizacji działań.

High Velocity Hiring: How to Hire Top Talent in an Instant

Autor: Scott Vintrip

Zachętą do przeczytania książki powinien być autorytet i wieloletnie doświadczenie w branży HR, jakie cechują jej autora. Vintrip na łamach swojej książki wprowadza pojęcie High Velocity Hiring, pod którym kryje się zbiór określonych zasad, mających na celu zmianę myślenia o procesie rekrutacji. Autor książki twierdzi, że nie należy uruchamiać procesu rekrutacji w momencie, gdy pojawia się zapotrzebowanie na dane stanowisko. W miejsce tego podejścia proponuje prowadzenie „ciągłej rekrutacji”, której celem jest zbudowanie bazy kandydatów. W razie nagłej potrzeby zatrudnienia, operowanie najlepszymi osobami z listy, którą udało się stworzyć na przestrzeni miesięcy, lub nawet lat, skraca znacznie czas prowadzenia rekrutacji.

IT Recruitment proccess that Works

Autorzy: Kate Kandefer, Tom Winter

Książka wydana w 2018 roku przez Devskiller. Stanowi kompleksową propozycję dla osób chcących zgłębić wiedzę na temat specyfiki rekrutacji deweloperów. Autorzy przedstawiają w niej liczne porady na temat organizacji procesu rekrutacyjnego, studia przypadków, a także zamieszczają słownik pojęć IT dla osób nietechnicznych, które współpracują z z ludźmi ze świata nowoczesnych technologii. Autorzy dzielą się również dobrymi praktykami na temat temat wyboru najwłaściwszych kandydatów w określonych sytuacjach.

Liczby w HR. Matematyczne ramy najbardziej ludzkiej części biznesu

Autor: Anna Morawiec-Bartosik

Human resources do tej pory był najbardziej ludzką częścią biznesu, gdzie liczą się tylko ludzie, jednak „współczesny biznes liczbami stoi”. Coraz więcej słyszy się o data-based HR oraz data-driven HR, a dzięki tej książce dowiecie się więcej o analityce zasobami ludzkimi. Co mierzyć i jakimi metodami, wskaże jasne cele analityki personalnej, a także przeprowadzi Cię w podróży przez najważniejsze aspekty liczb w HR.

Non Technical Guide Web Technologies 

Autor: Tommy Chheng

Autor wytłumaczył wszystkie najważniejsze pojęcia, jakie powinni znać wszyscy rekruterzy w branży IT. Publikacja pozwala zrozumieć charakterystyczne, typowo techniczne zagadnienia programistów. Oczywiście nie tak dokładnie, jak rozumieją je oni sami, ale pomaga nieco otworzyć oczy. Książka uwzględnia wytłumaczenie pojęć dotyczących nowych technologii, a dodatkowe informacje w postaci grafik i wykresów przybliżają treści czytelnikowi. Po tej lekturze konwersacje z programistami powinny być łatwiejsze.

Po pierwsze: złam wszelkie zasady 

Autorzy: Curt Coffman, Marcus Buckingham

To książka prezentująca wyniki zakrojonych na olbrzymią skalę badań wykonanych przez Instytut Gallupa. Zdobyła uznanie w środowisku akademickim i wysoką pozycję na wszystkich najważniejszych listach bestsellerów od New York Timesa po Amazon.com. A dlaczego przyda się właśnie rekruterom? Publikacja zawiera fundamentalną wiedzę, którą powinni posiadać ludzie związani z branżą HR. Oferuje czytelnikowi racjonalne, oparte na doświadczeniach opisy pozyskania najbardziej zaangażowanych pracowników i utworzenia świetnie współpracujących ze sobą zespołów. Pokazuje różnice pomiędzy umiejętnościami, wiedzą, a postawą. Uświadamia, jak ważna jest elastyczność, w przeciwieństwie do powielania utartych schematów postępowań. Istotna kwestia, o której mowa w książce to także ankieta Gallupa tzw. G12, która pomaga w monitorowaniu nastrojów i zaangażowania.

Rekrutacja i selekcja oparta na dowodach, czyli 33 zasady skutecznego naboru pracowników 

Autor: Piotr Prokopowicz

Rodzima publikacja porządkująca wiedzę na temat rekrutacji. Jest to lektura zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych rekruterów. Zawiera informacje na temat procesu rekrutacji i selekcji z punktu widzenia najnowszych badań naukowych. Czytelnik dowie się m.in. jakie są interesujące sposoby na zwiększenie skuteczności i minimalizowania kosztów rekrutacji, a także pozna informacje dotyczące zachowania kandydatów podczas selekcji oraz przykładowe pytania i narzędzia przydatne w testach rekrutacyjnych. Niewątpliwym plusem jest prosty, przystępny język, którego czasem za świecą można szukać w publikacjach tego rodzaju.  Publikacja jest połączeniem badań naukowych z praktyką, podaną w przystępnej i uporządkowanej formie.

Rekrutacja oparta na kompetencjach. Znajdź i rozwijaj idealnego pracownika

Autor: Agnieszka Ciećwierz

Pracodawca szukając nowego pracownika pragnie znaleźć osobę, która w spełni wszystkie jego oczekiwania – najskuteczniej będzie realizować powierzone jej zadania. Lecz jak taka osobę znaleźć? Autorka książki przedstawia rekrutacje opartą na kompetencjach od innej strony, niż zadawanie zadanie kilku standardowych pytań. Ukazuje jak realnie sprawdzić kompetencje kandydata i cechy charakteru.

Smart & gets things done, Programista poszukiwany. Znajdź i zatrudnij najlepszego!

Autor: Joel Spolsky

Książka napisana lekko, w amerykańskim stylu, autorstwa twórcy m.in. platformy pytań i odpowiedzi dla programistów StackOverflow. Głównym zagadnieniem poruszanym w publikacji jest rekrutacja programistów podana w sposób niezwykle życiowy. Joel Spolsky postanowił podzielić się doświadczeniami w rekrutowaniu pracowników do swojej firmy i doradzić, jak zatrudnić kadrę marzeń. Zdaniem autora należy przede wszystkim postawić na jakość, nie ilość – czyli zatrudnić nawet mniej osób, ale profesjonalistów. Spolsky często podkreśla wartość pracy programistów bardzo dobrych, ponieważ to od ich aktywności zależy sukces firmy w niezwykle konkurencyjnych czasach. Praca eksperta  wyróżnia się ponadprzeciętną jakością. I to właśnie ten aspekt odróżnia go od przeciętnego twórcy kody. Autor odpowiada na kluczowe dla rekrutera pytania m.in.: Gdzie szukać świetnych programistów? Jak czytać aplikacje i prowadzić rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na pracowników technicznych? Jak decydować, któremu z kandydatów złożyć ostateczną ofertę?

Każdy, kto kiedykolwiek zastanawiał się, na co zwracać uwagę podczas przeglądania CV i kto ma problem ze znalezieniem wartościowego programisty, powinien jak najszybciej umieścić tę pozycję na liście „obowiązkowe książki dla rekruterów IT”.

Super source me

Autorzy: Karolina Latus, Kasia Tang

Podręcznik dla rekruterów z zadaniami i ćwiczeniami, który wspomoże Cię przy stawianiu pierwszych kroków sourcingu, jak i pozwoli uporządkować wiedzę, którą już posiadasz. Dzięki niej samodzielnie zapoznasz się z teorią i praktyką wyszukiwania kandydatów w sieci. Zawiera w sobie podstawy wyszukiwania, techniki oraz procesy sourcingowe, a także rozdziały poświęcone organizacji pracy, pomiarów rezultatów i najczęstsze błędy popełniane podczas wyszukiwania.

Zobacz również: Cienie i blaski mentoringu

Sztuka rekrutowania i zatrzymywania najlepszych ludzi 

Autorzy: praca zbiorowa

Zatrudnienie utalentowanego pracownika to duży sukces. Ale utrzymanie go na dłużej w firmie stanowi jeszcze większe wyzwanie! Jak przebrnąć przez rozmowę kwalifikacyjną z utalentowanym kandydatem i zaproponować mu stanowisko w firmie? I jak mu pomóc w dalszej karierze i zapobiec wypaleniu zawodowemu? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedzi w lekturze książki. Czytelnik dowie się także m.in. w jaki sposób wygrać wyścig o ekspertów na rynkach wschodzących, z czym wiąże się ryzyko zatrudnienia „gwiazd” oraz jak być dobrym mentorem. Książka jest wartościowym poradnikiem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych rekruterów.

Sztuka zatrudniania najlepszych 8

Autor: Brian Tracy

Brian Tracy, jeden z najpopularniejszych wykładowców w świecie biznesu, jest autorytetem w dziedzinach takich jak: zarządzanie, rekrutacja kadr, zwolnienia i motywacja pracowników. W publikacji autor radzi, jak uzyskać przewagę nad konkurencją zatrudniając najlepszych specjalistów. Brian Tracy, korzystając z wieloletniego doświadczenia w szkoleniu menedżerów w sztuce naboru pracowników, precyzuje 21 najważniejszych, sprawdzonych zasad rekrutacji i zatrzymania personelu w firmie. Autor wyjaśnia podstawy każdej z tych technik i opisuje ćwiczenia praktyczne, które ułatwią wdrożenie poszczególnych zasad. Bardzo konkretna publikacja, która prowadzi punkt po punkcie przez proces rekrutacji najlepszych. Autor wzbogaca książkę o wskazówki i pomysły na to, jak sprawdzić kandydata.

Technology Made Simple for the Technical Recruiter 

Autorka: Obi Ogbanufe

Kolejna książka napisana pod kątem rekrutacji ściśle w branży IT. Wiedza przekazana w taki sposób, aby bez bólu wprowadzić czytelnika w świat programistów. W publikacji znajdziemy wyjaśnienia dotyczące podstaw informatyki, najpopularniejszych technologii i języków programowania, opisów poszczególnych specjalizacji. Autorka doradza, w jaki sposób formułować i zadawać właściwe pytania tak, aby móc zweryfikować umiejętności kandydata, na których nam zależy. To może być pozycja obowiązkowa dla rekrutera, który stawia pierwsze kroki w branży IT.

The Rogot-Proof Recruiter: A Survival Guide for Recruitment and Sourcing Professionals

Autor: Katrina Collier (ang.)

Jest to drugie wydanie książki, która ukazuje jak stosować podejście human-first, pomoże utrzymać uwagę kandydata, a także zawiera istotne wskazówki dotyczące pokonywania przeszkód. Ukazuje także jak skutecznie współpracować z menadżerami zatrudniającymi. To wydanie obejmuje również wpływ pandemii COVID-19 na rekrutacje oraz pokazuje jak wykorzystanie unikalnych cech ludzki w połączeniu z technologią może wzmocnić doświadczenia kandydata i matkę pracodawcy. Zawiera również w sobie wskazówki ekspertów i praktyczne porady.

Work Rules!: Insights from Inside Google That Will Transform How You. Live and Lead 

Autor: Laszlo Bock

Laszlo Bock, który przez 10 lat był szefem HR-u w Google ma swój udział w stworzeniu legendarnej już kultury pracy w tej firmie. To w dużej mierze dzięki charakterystycznej strategii zarządzania Google jest jednym z najbardziej pożądanych miejsc pracy na świecie. Gigant z Mountain View za czasów Bocka zdobył tytuł Najlepszej Firmy do Pracy ponad 30 razy na całym świecie i otrzymał ponad 100 nagród jako najlepszy pracodawca. Sam Bock został wyróżniony na tej płaszczyźnie w 2010 roku otrzymując tytuł „Kierownika HR Roku” nadawany przez HR Resourcer Magazine. A o czym geniusz HR-u mówi w swojej książce? Autor porusza niemalże każdy aspekt pracy w HR: od budowy zespołów, po procesy rekrutacyjne, zatrudnienie, wynagrodzenia i codzienne funkcjonowanie organizacji. Bock szczególnie chętnie dzieli się z czytelnikami poradami na temat dobrego zarządzania pracownikami oraz sposobów rekrutacji, które jego zdaniem mają wpływ na efektywność pracy całego zespołu. Według autora do rekrutacji można wykorzystywać media społecznościowe i system poleceń pracowników. A jeśli chcemy kogoś zatrudnić to powinna być to osoba… lepsza od nas. Co więcej – Laszlo opisuje procesy i techniki stosowane przez wewnętrzny zespół rekrutacyjny Google podczas zatrudniania inżynierów – to może szczególnie zainteresować rekruterów.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, nawet w chwilach relaksu – lekturę dodatkowo umilają liczne anegdoty z historii powstawania Google

Zarządzanie różnorodnością w biznesie

Autorzy: Diversity Hub

Nie jest to podręcznik, lecz materiał, który ma inspirować i pokazywać konkretne rozwiązania oparte o doświadczenia biznesu. Porusza takie tematy jak wiek, balans płci, LGBTI, zdrowia psychicznego, niepełnosprawności, zaangażowania menadżerów, nieświadomych uprzedzeń. Książka ta jest swoistego rodzaju poradnikiem, jak współpracować z ludźmi.

Mamy nadzieję, że nasza lista 24 polecanych książek dla rekruterów IT będzie dla Was inspiracją i wybierzecie z niej to, czego potrzebujecie. Jak zaznaczaliśmy na początku, IT jest niezwykle dynamiczną dziedziną, dlatego też stale pojawiają się nowe książki dla rekruterów IT. Z pewnością w przyszłym roku, wpis ten będzie wymagał kolejnej aktualizacji.