Artykuł ten aktualizujemy na naszym blogu co roku, jednak duża dynamika sektora IT sprawia, że wciąż pojawiają się nowe publikacje. Wachlarz jest dość szeroki, ale wciąż dużą popularnością cieszą się klasyki. Do naszej listy dopisaliśmy książki polskich autorów, które powinny zagościć w biblioteczce każdego rekrutera. Co czytają Rekruterzy IT? Skąd czerpią wiedzę? Mamy dla Was listę 18 polecanych książek dla rekruterów IT.
1. IT Recruitment proccess that Works
Autorzy: Kate Kandefer, Tom Winter
Książka wydana w 2018 roku przez Devskiller. Stanowi kompleksową propozycję dla osób chcących zgłębić wiedzę na temat specyfiki rekrutacji deweloperów. Autorzy przedstawiają w niej liczne porady na temat organizacji procesu rekrutacyjnego, studia przypadków, a także zamieszczają słownik pojęć IT dla osób nietechnicznych, które współpracują z z ludźmi ze świata nowoczesnych technologii. Autorzy dzielą się również dobrymi praktyakmi na temat temat wyboru najwłaściwszych kandydatów w określonych sytuacjach.
2. How to speak Tech: The Non-Techie’s Guide to Technology Basic in Business
Autor: Vinay Trivedi
Książka obejmuje podstawowe terminy techniczne i technologie związane z tworzeniem strony internetowej lub aplikacji internetowej firmy. Nietechniczni czytelnicy poprawią swoją znajomość technologii cyfrowych. Każdy rozdział to dziesięciominutowa historia startupu technologicznego, który od podstaw buduje swój biznes oparty na sieci Web. Sprzęt internetowy, oprogramowanie użytkowe i procesy biznesowe: założeniem tej książki jest to, że nic z nich nie wykracza poza podstawowe zrozumienie czytelników biznesowych, którzy nie posiadają wiedzy technicznej. Trivedi wyjaśnia wszystko w przystępny sposób. Publikacja nie traktuje o rekrutacji, jednak pozwala Tech Rekruterom (i nie tylko) nauczyć się w prosty sposób myśleć i mówić o skomplikowanych technologiach, a zarazem zagłębić się w funkcjonowanie startupów.
3. Full Stack Recruiter
Autor: Jan Tegze
Szukając dobrej książki dla rekruterów w IT, ta pozycja może być satysfakcjonującym znaleziskiem. Skierowana jest właściwie do wszystkich osób, które interesują się tematyką rekrutacji. W książce znajdzie się całą masę porad opierających się na wieloletnim doświadczeniu w branży jej autora.
Fullstack Recruiter składa się z dwóch części. W pierwszej Jan Tegze zawarł zagadnienia dotyczące sourcingu. Szczegółowo prezentowane są skuteczne sposoby pozyskiwania potencjalnych kandydatów. Tym co wyróżnia książkę na tle podobnych, jest fakt przedstawienia w niej wielu wręcz technicznych praktyk dotyczących poszukiwań kandydatów. Druga część książki koncentruje się na samym procesie rekrutacji. Autor dzieli się dobrymi praktykami na temat optymalizacji działań.
4. Work Rules!: Insights from Inside Google That Will Transform How You. Live and Lead
Autor: Laszlo Bock
Laszlo Bock, który przez 10 lat był szefem HR-u w Google ma swój udział w stworzeniu legendarnej już kultury pracy w tej firmie. Autor porusza niemalże każdy aspekt pracy w HR: od budowy zespołów, po procesy rekrutacyjne, zatrudnienie, wynagrodzenia i codzienne funkcjonowanie organizacji. Według autora do rekrutacji można wykorzystywać media społecznościowe i system poleceń pracowników. A jeśli chcemy kogoś zatrudnić to powinna być to osoba… lepsza od nas. Co więcej – Laszlo opisuje procesy i techniki stosowane przez wewnętrzny zespół rekrutacyjny Google podczas zatrudniania inżynierów – to może szczególnie zainteresować rekruterów. Książkę czyta się bardzo przyjemnie, nawet w chwilach relaksu – lekturę dodatkowo umilają liczne anegdoty z historii powstawania Google.
5. High Velocity Hiring: How to Hire Top Talent in an Instant
Autor: Scott Vintrip
Zachętą do przeczytania książki powinien być autorytet i wieloletnie doświadczenie w branży HR, jakie cechują jej autora. Vintrip na łamach swojej książki wprowadza pojęcie High Velocity Hiring, pod którym kryje się zbiór określonych zasad. Mają na celu zmianę myślenia o procesie rekrutacji. Autor książki twierdzi, że nie należy uruchamiać procesu rekrutacji w momencie, gdy pojawia się zapotrzebowanie na dane stanowisko. W miejsce tego podejścia proponuje prowadzenie „ciągłej rekrutacji”, której celem jest zbudowanie bazy kandydatów. W razie nagłej potrzeby zatrudnienia, operowanie najlepszymi osobami z listy, którą udało się stworzyć na przestrzeni miesięcy, lub nawet lat, skraca znacznie czas prowadzenia rekrutacji.
6. Technology made Simple for the technical Recruiter
Autor: Obi Obganaufe
Pozycja warta polecenia wszystkim osobom związanym z rekrutacją IT, ale w szczególności, tym dopiero rozpoczynają pracę w tym obszarze. Lektura książki sprawi, że osoba nietechniczna, będzie w oczach specjalistów IT postrzegana jak rzetelny partner do współpracy. Po przeczytaniu, rekruter będzie w pełni uzbrojony do konfrontacji ze specjalistami z różnych obszarów informatyki – znając słownictwo związane z programowaniem, bazami danych, systemami operacyjnymi. Obganaufe dodatkowo udziela wskazówek. m.in. jakie zadawać pytania kandydatom, jak oceniać umiejętności osób aplikujących o pracę. Książka doczekała się już drugiej edycji.
7. Rekrutacja i selekcja oparta na dowodach, czyli 33 zasady skutecznego naboru pracowników
Autor: Piotr Prokopowicz
Rodzima publikacja porządkująca wiedzę na temat rekrutacji. Jest to lektura zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych rekruterów. Zawiera informacje na temat procesu rekrutacji i selekcji z punktu widzenia najnowszych badań naukowych. Czytelnik dowie się m.in. jakie są interesujące sposoby na zwiększenie skuteczności i minimalizowania kosztów rekrutacji, a także pozna informacje dotyczące zachowania kandydatów podczas selekcji oraz przykładowe pytania i narzędzia przydatne w testach rekrutacyjnych. Niewątpliwym plusem jest prosty, przystępny język, którego czasem za świecą można szukać w publikacjach tego rodzaju. Publikacja jest połączeniem badań naukowych z praktyką, podaną w przystępnej i uporządkowanej formie.
8. Social Media Recruitment: How to Successfully Integrate Social Media into Recruitment Strategy
Autor: Andy Headworth
Autor jest założycielem Sirona Consulting, firmy konsultingowej pomagającej zrozumieć i zintegrować media społecznościowe ze strategią rekrutacyjną firmy. Niedawno został uznany przez The Huffington Post za jednego z „Top 100 najbardziej społecznościowych liderów HR na Twitterze.
Książka zwiera dużo praktycznych przykładów, a z drugiej strony stanowi mieszankę teorii, dobrych praktyk i przykładów z życia wziętych. Nie brakuje w niej przemyśleń i trafnych wniosków autora.
9. Smart & gets things done, Programista poszukiwany. Znajdź i zatrudnij najlepszego!
Autor: Joel Spolsky
Książka napisana lekko, w amerykańskim stylu, autorstwa twórcy m.in. platformy pytań i odpowiedzi dla programistów StackOverflow. Głównym zagadnieniem poruszanym w publikacji jest rekrutacja programistów podana w sposób niezwykle życiowy. Joel Spolsky postanowił podzielić się doświadczeniami w rekrutowaniu pracowników do swojej firmy i doradzić, jak zatrudnić kadrę marzeń. Zdaniem autora należy przede wszystkim postawić na jakość, nie ilość – czyli zatrudnić nawet mniej osób, ale profesjonalistów. Spolsky często podkreśla wartość pracy programistów bardzo dobrych, ponieważ to od ich aktywności zależy sukces firmy w niezwykle konkurencyjnych czasach. Praca eksperta wyróżnia się ponadprzeciętną jakością. I to właśnie ten aspekt odróżnia go od przeciętnego twórcy kody. Autor odpowiada na kluczowe dla rekrutera pytania m.in.: Gdzie szukać świetnych programistów? Jak czytać aplikacje i prowadzić rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na pracowników technicznych? Jak decydować, któremu z kandydatów złożyć ostateczną ofertę?
Każdy, kto kiedykolwiek zastanawiał się, na co zwracać uwagę podczas przeglądania CV i kto ma problem ze znalezieniem wartościowego programisty, powinien jak najszybciej umieścić tę pozycję na liście „obowiązkowe książki dla rekruterów IT”.
10. Sztuka rekrutowania i zatrzymywania najlepszych ludzi
Autorzy: praca zbiorowa
Zatrudnienie utalentowanego pracownika to duży sukces. Ale utrzymanie go na dłużej w firmie stanowi jeszcze większe wyzwanie! Jak przebrnąć przez rozmowę kwalifikacyjną z utalentowanym kandydatem i zaproponować mu stanowisko w firmie? I jak mu pomóc w dalszej karierze i zapobiec wypaleniu zawodowemu? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedzi w lekturze książki. Czytelnik dowie się także m.in. w jaki sposób wygrać wyścig o ekspertów na rynkach wschodzących, z czym wiąże się ryzyko zatrudnienia „gwiazd” oraz jak być dobrym mentorem. Książka jest wartościowym poradnikiem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych rekruterów.
11. Sztuka zatrudniania najlepszych
Autor: Brian Tracy
Brian Tracy, jeden z najpopularniejszych wykładowców w świecie biznesu, jest autorytetem w dziedzinach takich jak: zarządzanie, rekrutacja kadr, zwolnienia i motywacja pracowników. W publikacji autor radzi, jak uzyskać przewagę nad konkurencją zatrudniając najlepszych specjalistów. Brian Tracy, korzystając z wieloletniego doświadczenia w szkoleniu menedżerów w sztuce naboru pracowników, precyzuje 21 najważniejszych, sprawdzonych zasad rekrutacji i zatrzymania personelu w firmie. Autor wyjaśnia podstawy każdej z tych technik i opisuje ćwiczenia praktyczne, które ułatwią wdrożenie poszczególnych zasad. Bardzo konkretna publikacja, która prowadzi punkt po punkcie przez proces rekrutacji najlepszych. Autor wzbogaca książkę o wskazówki i pomysły na to, jak sprawdzić kandydata.
12. Non Technical Guide Web Technologies
Autor: Tommy Chheng
Autor wytłumaczył wszystkie najważniejsze pojęcia, jakie powinni znać wszyscy rekruterzy w branży IT. Publikacja pozwala zrozumieć charakterystyczne, typowo techniczne zagadnienia programistów. Oczywiście nie tak dokładnie, jak rozumieją je oni sami, ale pomaga nieco otworzyć oczy. Książka uwzględnia wytłumaczenie pojęć dotyczących nowych technologii, a dodatkowe informacje w postaci grafik i wykresów przybliżają treści czytelnikowi. Po tej lekturze konwersacje z programistami powinny być łatwiejsze.
13. 7 nawyków skutecznego działania
Autor: Stephen R. Covey
Publikacja może i nieco za bardzo psychologiczna, ale równie ważna w całym zestawieniu. Autor przekazuje cenne wskazówki na temat tego, jak uwierzyć we własny potencjał i zwiększyć efekty swoich działań. A należy zacząć od zmiany… siebie, ponieważ każda późniejsza zmiana w otoczeniu zewnętrznym ma swój początek w nas samych. Covey uczy, jak zarządzać życiem i czasem. Tłumaczy różnice pomiędzy czymś pilnym, a ważnym. Wypracowanie tytułowych siedmiu nawyków prowadzi do twórczych zmian, których efektem są lepsze relacje interpersonalne i droga do objęcia przywództwa na różnych szczeblach. Do lektury najlepiej zasiąść zrelaksowanym i ze sporą dawką czasu tylko dla siebie.
14. Po pierwsze: złam wszelkie zasady
Autorzy: Curt Coffman, Marcus Buckingham
To książka prezentująca wyniki zakrojonych na olbrzymią skalę badań wykonanych przez Instytut Gallupa. Zdobyła uznanie w środowisku akademickim i wysoką pozycję na wszystkich najważniejszych listach bestsellerów od New York Timesa po Amazon.com. A dlaczego przyda się właśnie rekruterom? Publikacja zawiera fundamentalną wiedzę, którą powinni posiadać ludzie związani z branżą HR. Oferuje czytelnikowi racjonalne, oparte na doświadczeniach opisy pozyskania najbardziej zaangażowanych pracowników i utworzenia świetnie współpracujących ze sobą zespołów. Pokazuje różnice pomiędzy umiejętnościami, wiedzą, a postawą. Uświadamia, jak ważna jest elastyczność, w przeciwieństwie do powielania utartych schematów postępowań. Istotna kwestia, o której mowa w książce to także ankieta Gallupa tzw. G12, która pomaga w monitorowaniu nastrojów i zaangażowania.
15. Rekrutacja oparta na kompetencjach. Znajdź i rozwijaj idealnego pracownika
Autor: Agnieszka Ciećwierz
Książka zawiera minimum teorii, a maksimum praktycznych przykładów. Autorka pokazuje jak wprowadzić model rekrutacji opartej na kompetencjach w kilku prostych krokach. Z książki dowiecie się co powinno stanowić czynniki warunkujące wytypowanie kandydata do pracy? Jak realnie sprawdza się kompetencje i cechy charakteru w trakcie procesu rekrutacyjnego? Czy już podczas rozmowy o pracę można przewidzieć, jak dany kandydat będzie się zachowywał w obliczu trudności, które spotkają go na danym stanowisku? Pozycja godna polecenia dla każdego rekrutera, chcącego wznieść swoje rekrutacje na wyższy poziom.
16. Candidate Experience
Autor: Maja Gojtowska
W książce można przecztać wiele na temat obszaru, którego potencjał dostrzegają tzw. „pracodawcy z wyboru”. Mowa o tytułowem Candidate Experience – czyli doświadczeniach, jakie wywołuje u osoby ubiegającej się o pracę, kontakt z daną marką. Książka przedstawia sposoby, dzięki którym można zbudować skuteczne Candidate Experience. Przedstawiona jest w niej również analiza praktyk stosowanych przez firmy uznawane za liderów w dziedzinie CE. Z uwagi na fakt, że wciąż niewiele jest źródeł traktujących o doświadczeniach kandydata, książka jest cenną pozycją dla wszystkich osób odpowiadających za projetkowanie strategii HR w firmie.
17. Employer branding. Marka pracodawcy w praktyce
Autorka: Julita Dąbrowska
Ponieważ świadomość znaczenia marki pracodawcy stale rośnie, pracownik działu HR powinien wiedzieć, co w trawie piszczy i jak prezentuje się jego organizacja na zewnątrz. Kandydaci chcą się utożsamiać z marką, która ceni podobne wartości i ma odpowiednią reputację. Dobrze zbudowany employer branding pozwala więc przyciągnąć najbardziej utalentowanych pracowników. Co składa się na jego elementy? Jak odpowiednio komunikować przekazy, na których nam zależy? Książka porządkuje informacje na temat budowania marki pracodawcy i wskazuje na nowe obszary godne zainteresowania, które odgrywają coraz większą rolę w biznesie i w obszarze HR.
18. Lepszy pracodawca. Jak autentyczny employer branding zmienia biznes, rynek pracy i ludzi.
Autorka: Zyta Machnicka
Książka zawiera wiele przykładów i pozwala zrozumieć również osobom niezwiązanym z branżą podstawowe działanie EB. To lektura dla wszystkich zainteresowanych tematyką rekrutacji i wizerunku pracodawcy. Autorka w prosty i przystępny sposób wyjaśnia dlaczego budowanie autentycznego EB powinno się zacząć od środka i jak może się on realnie przełożyć na lepsze zyski firmy. Książka ukazała się przed pandemią dlatego czekamy na kontynuację w post-pandemicznej EBowej rzeczywistości.
Mamy nadzieję, że nasza lista 18 polecanych książek dla rekruterów IT będzie dla Was inspiracją i wybierzecie z niej to, czego potrzebujecie. Jak zaznaczaliśmy na początku, IT jest niezwykle dynamiczną dziedziną, dlatego też stale pojawiają się nowe książki dla rekruterów IT. Z pewnością w przyszłym roku, wpis ten będzie wymagał kolejnej aktualizacji.
IT-Leaders.pl to pierwsza w Polsce platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.