Coders Lab to największa w Polsce szkoła programowania założona w 2013 roku przez dwóch braci. Oferuje bardzo intensywne kursy programowania od podstaw w formie stacjonarnych bootcampów, które w krótkim czasie umożliwiają zdobycie nowego zawodu i znalezienie pracy jako junior web developer. Szkoła ma swoje oddziały w 8 miastach w Polsce, a kursy ukończyło już ponad 600 osób. O tym czy warto odbyć kurs i czego się można się na nim spodziewać rozmawiamy z Mateuszem, który ukończył bootcamp kilka miesięcy temu i pracuje jako Backend Developer.
Dlaczego pomyślałeś o kursie programowania?

Tak naprawdę zawsze byłem blisko technologii – współpracowałem z programistami i startupami, więc pójście o krok dalej było dość naturalnym wyborem szczególnie, że miałem z programowaniem i tworzeniem produktów sporo styczności.

Nie mniej jednak, gdybym nie miał takiego technologicznego background’u, to również poważnie rozważałbym kurs. Firmy stają się coraz bardziej technologiczne, coraz większy nacisk jest kładziony na rozumienie tego typu procesów, więc nawet jeżeli ktoś nie chce być programistą, to wiedza zdobyta w trakcie kursu bardzo mu się przyda.

Rozumiem, mogłeś jednak uczyć się samodzielnie, dlaczego nie darmowe tutoriale, których tak wiele w sieci?

Uważam, że na pewnym poziomie na pewno da się efektywnie czerpać wiedzę ze źródeł dostępnych w internecie. Problem w tym, że na początku kiedy coś nie działa, to nie ma w internecie blisko mentora, który coś objaśni, pomoże czy pokaże lepsze rozwiązanie. Taki mentor jest na kursie i myślę, że ciężko jest wyrazić jak bardzo ta pomoc jest nieodzowna i jak przyśpiesza to naukę.

Z drugiej strony, zachęcam każdego, żeby spróbował rozpocząć naukę w oparciu o darmowe kursy w Internecie. W ten sposób można sprawdzić, czy programowanie i technologia są w ogóle interesujące. I jeśli tak, to myślę że warto następnie zainwestować w pełnoprawny kurs programowania. Ta decyzja znacznie przyśpieszy naukę i z całą pewnością pozwoli uniknąć wielu frustracji.

Pomówmy o samym kursie, co Ci się najbardziej podobało, a co sprawiało najwięcej trudności?

Najbardziej podobał mi się bliski kontakt z mentorem. Jednocześnie uważam, że jest to największa przewaga Coders Lab nad internetowymi szkołami czy materiałami.

Zagadanienia poruszane na kursie są trudne i czasami można się “zablokować” na jakimś problemie. Możliwość skorzystania natychmiast z pomocy bardzo doświadczonego wykładowcy jest nieodzowna.

Co z tempem nauki, jak oceniasz sposób prowadzenia zajęć podczas kursu?

Tempo jest z całą pewnością szybkie, ale to dlatego, że materiału jest dużo, tematy są trudne, a czasu jest mało. Nie widze jednak możliwości, żeby zrobić to inaczej, jeżeli taki kurs ma przygotowywać do zostania programistą już po kursie.

Czy w swojej grupie miałeś jakieś osoby, które w trakcie zrezygnowały?

Jedna osoba zrezygnowała w trakcie trwania kursu, ale rozumiem że ktoś może podjąć taką decyzję. Programowanie nie jest dla każdego, i o ile może się komuś na początku wydawać, że chce tak rozwijać swoją karierę, to może się to zmienić w trakcie kursu i dobrze, że dzieje się to na tym etapie, a nie już np. po podjęciu pracy.

Czy teraz, z perspektywy czasu, uważasz, że warto było zainwestować w kurs Coders Lab?

Zdecydowanie. Uważam, że to była jedna z lepszych decyzji jakie podjąłem. Sam kurs to kilka bardzo wymagających tygodni w trakcie których dostaje się potężną dawkę wiedzy, ale otwiera to cała masę nowych możliwości. Ja osobiście uwielbiam tworzyć produkty, ale zejście do tego poziomu gdzie od zera tworzy się kod, który będzie potem wykorzystywany przez tysiące ludzi (zupełnie bez ich wiedzy) daje bardzo dużo motywacji.

Czy po zakończeniu kursu w Coders Lab można od razu dostać pracę jako Back-end Developer? Jakie były Twoje początki w pracy jako programista? Czułeś się pewnie czy raczej musiałeś się jeszcze bardzo dużo nauczyć?

Jest taki wykres, który pokazuje pewność siebie w zależności od stopnia zaawansowania w jakimś przedmiocie np. w programowaniu. Ten wykres ma kształt litery U, czyli kiedy jesteśmy początkujący to czujemy się bardzo pewni siebie, kiedy już trochę umiemy to widzimy jak wiele nam brakuje i pewność siebie mocno spada, a kiedy jesteśmy ekspertami, to widzimy jak wiele potrafimy i co możemy zrobić, żeby się jeszcze bardziej rozwijać.

Ja po kursie czułem się gotowy na to, żeby zacząć pracę jako Junior Developer i myślę, że cała praca którą wykonałem w trakcie kursu tutaj zaprocentowała. Nie mniej jednak po przyjściu do swojej pierwszej pracy musiałem się bardzo wiele nauczyć. Teraz po kilku miesiącach widzę ogromną różnicę poziomu kodu, który piszę, a nauka ciągle trwa, więc mam nadzieję za kilka miesięcy spojrzeć na swój pierwszy kod i zaśmiać się, dlaczego tak źle to napisałem.

I to jest właśnie esencja pracy programisty. Nie można stać w miejscu, trzeba się ciągle rozwijać, bo technologia się cały czas rozwija. I jeśli taki ciągły rozwój sprawia komuś przyjemność, to możliwe że ta ścieżka jest dla niego czy oczywiście dla niej.

Komu poleciłbyś taki kurs? Czy zgodzisz się z opinią, że każdy może się przebranżowić i nauczyć programować?

Myślę, że prawie każdy może, ale nie każdemu będzie to sprawiało radość i dawało satysfakcję. Ale to nic złego, bo poza programowaniem nowe umiejętności nabyte w trakcie kursu, można wykorzystywać w wielu innych obszarach, niekoniecznie będąc programistą.

IT i rynek pracy jako całość, są teraz tak mocno nastawione na technologie i rozumienie technologii, że ta wiedza będzie coraz bardziej potrzebna. Dlatego myślę, że mogę polecić taki kurs każdemu, pod warunkiem, że ma w sobie zapał, żeby przez kilka tygodni ciężko pracować.

 Jakie są Twoje plany zawodowe na przyszłość?

Chcę się dalej szybko rozwijać. Ostatnie miesiące od ukończenia CodersLab były bardzo intensywne i czuję, że wiem już więcej niż wtedy, więc wolałbym nie zwalniać, tylko dalej pracować nad swoimi umiejętnościami. Natomiast długofalowo chciałbym iść w stronę IT Security i zdradzę, że poczyniłem już pewne kroki w tą stronę.

 

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.