wydatki firm

Nawet gdy rynek jest niestabilny wydatki firm na technologie i innowacje rosną. Dla wielu biznesów rozwój technologiczny jest kluczowy i muszą one inwestować w rozwiązania cyfrowe, aby nie pozostać w tyle za konkurencją i nie stracić udziałów rynkowych.

Jeśli ktoś interesuje się giełdą i sektorem finansów, w ostatnich miesiącach z pewnością przekonał się, że ten rok nie należy – delikatnie mówiąc – do zbyt korzystnych. Niektóre firmy Big Tech wstrzymały lub ograniczyły rekrutacje. Dodatkowo akcje spółek technologicznych od początku roku są na dużym minusie, np. Microsoft na -22%, Adobe -28%, Nvidia -42%, Uber -47%, Netflix -63%.

Sprawdź: Komendy CMD

Ale nawet w świetle inflacji i drożyzny ostatnie kwartalne badanie CNBC CFO Council wykazało, że jest dwukrotnie więcej firm, które zwiększą inwestycje w przyszłym roku, niż tych, które przewidują spadek wydatków. Inne niedawne badania zrealizowane wśród kadry kierowniczej wyższego szczebla również pokazują, że firmy w większości nadal koncentrują się na zwiększaniu możliwości.

Wydatki firm na IT ciągle na wysokim poziomie

Trzy czwarte senior tech leaderów oczekuje, że ich organizacja wyda więcej na inwestycje technologiczne w 2022 r. Żaden z respondentów nie stwierdził, że spodziewa się mniejszych wydatków – co najwyżej będą one takie same jak w 2021 r.

Przedsiębiorstwa natomiast koncentrują się obecnie przede wszystkim na bezpieczeństwie. Prawie trzy czwarte ankietowanych stwierdziło, że ich firmy wydają więcej na ochronę przed cyberatakami niż rok temu.

Reid Hoffman, współzałożyciel LinkedIn i członek CNBC Technology Executive Council, przekonuje z kolei, że firmy muszą inwestować w sztuczną inteligencję. Jego zdaniem, jeśli wstrzymamy wydatki, ryzykujemy że zostaniemy w tyle i potem trudno będzie nam dogonić konkurencję. „Ryzykujesz gorszą przyszłość, jeśli teraz całkowicie zrezygnujesz z AI” – mówił Hoffman na wirtualnym spotkaniu rady programowej.

JPMorgan podaje z kolei, że w ostatnich latach CIO ustalali, że wydatki firm na IT będą rosły o 3-4% r/r, gdy wskaźnik CPI (cen towarów i usług konsumpcyjnych) w USA osiągnął 1-2% (lata 2016-2019). Obecnie CIO mówią o wydatkach rzędu 5,3% budżetu na IT w roku kalendarzowym 2022 i 5,7% w 2023. To duża zmiana w porównaniu z ankietą CIO zrealizowaną przez JPMorgan z okresu pandemii, kiedy budżety IT spadły o 4,8%.

Zobacz: Co to framework?

Firmy z sektora IT przyznały też, że nadal przeznaczają one bardzo dużo środków na pozyskiwanie talentów. Nawet jeśli nagłówki informują o zwolnieniach czy zamrażaniu zatrudniania.

Pracodawcy są świadomi, że sektor IT ma ograniczoną liczbę kandydatów i muszą stale walczyć o najlepszych specjalistów. W przeciwnym razie ci trafią do konkurencji.

logo IT-Leaders

IT-Leaders.pl to pierwszy w Polsce ekosystem rekrutacyjny, łącząca Specjalistów IT z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.