C#, Ruby, Python, programowanie gier, programowanie webowe, aplikacje mobilne, .NET, Java – od ilości specjalizacji i technologii może zakręcić się w głowie. Sektor IT rozwija się tak dynamicznie, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Komisja Europejska szacuje, że do 2020 roku w Europie w branży IT przybędzie nawet milion wakatów. To 2/3 ogółu nowo powstałych miejsc pracy[1]. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę?
Zainteresowania i umiejętności

Na samym początku należy zastanowić się nad swoimi pasjami. Praca pracą, pieniądze pieniędzmi, ale jeśli nie będzie się robiło tego, co się lubi i w czym jest się dobrym, to szybko można ustawić się w kolejce do drzwi z napisem „wypalenie zawodowe”. Zadajmy też sobie kilka pytań typu: czy interesuje mnie baza danych / strony www / aplikacje bądź gry / systemy operacyjne? Na szczęście w przypadku branży IT wybór specjalizacji nie musi oznaczać związku na stałe – można próbować, zmieniać, przekwalifikować się – technologii jest tyle, że każdy powinien być usatysfakcjonowany. Warto szukać i nie bać się pytać.

Istotne informacje o początkach drogi zawodowej można znaleźć chociażby na popularnych videoblogach. Na kanale devstyle vlog, autor Maciej Aniserowicz porusza ciekawy temat „Jaki język programowania na początek?[2]”. W odcinku występuje czterech ekspertów, którzy opowiadają o wadach i zaletach poszczególnych specjalizacji. Maciej Aniserowicz mówi o C# i Java, jako że projekty, które się w nich wykonuje są do siebie nieco zbliżone. Środowiska z jakimi najczęściej ma się do czynienia to korporacje, banki, ubezpieczalnie. Te projekty zazwyczaj są duże i długoletnie. Ekspert od PHP pisze głównie systemy, które działają na serwerze. Pracę można znaleźć np. w Software House’ach, które wykonują projekty na zamówienie, albo jako freelancer. Python to jeden z najbardziej uniwersalnych języków. Może być używany zarówno w korporacjach, jak i małych firmach. Oferuje wiele możliwości np. aplikacje webowe, analiza danych, skrypty systemowe. Ruby – najczęściej wykorzystywany przy aplikacjach webowych, w agencjach interaktywnych i Software House’ach. Korzystają z niego także freelancerzy, ale często na zasadzie outsourcingu.

Jeśli ktoś chce spotkać się z daną specjalizacją „twarzą w twarz” to dobrym rozwiązaniem jest udział w konferencjach, szkoleniach, czy targach tematycznych. Zawsze znajdzie się osoba, która chętnie poopowiada o swoich doświadczeniach z daną specjalizacją i udzieli odpowiedzi na najbardziej szczegółowe pytania.

Trendy panujące na rynku i wynagrodzenia

O wyborze przyszłej specjalizacji w wielu przypadkach decydują potrzeby rynkowe. Wśród obszarów, na które zapotrzebowanie będzie najszybciej rosnąć wymienia się profesje związane z analityką danych, Big Data, sztuczną inteligencją, Internetem Rzeczy, cyberbezpieczeństwem. Z badania Intel Security i Center for Strategic and International Studies wynika, że eksperci w ostatniej wymienionej dziedzinie są jednymi z najbardziej poszukiwanych w branży. Do 2020 roku ok. 15% stanowisk związanych z cyberochroną pozostanie nieobsadzonych. Natomiast zwiększająca się cyfryzacja organizacji oznacza nowe podejście do biznesu, tworzenia procesów, produktów czy usług. Oprócz analityki danych zapowiada się więc konieczność wykorzystania umiejętności w takiej tematyce jak aplikacje mobilne, chmura obliczeniowa, sieci społecznościowe. Według IDC do końca 2017 roku cyfrowa transformacja znajdzie się w centrum strategii biznesowej ponad dwóch trzecich największych przedsiębiorstw na świecie. W naszym kraju obecnie uwzględnia ją 26% firm, ponad połowa nie ma planów związanych z takim procesem, a 40% nie wie, czym on jest. Nie ulega natomiast wątpliwości, że ci, którzy chcą podążać za światowymi trendami powinni mieć świadomość konieczności wprowadzenia tego rodzaju rozwiązań w firmach[3].

Specjalista Big Data

Według ekonomisty Google Hala Variana, badacz Big Data to „najbardziej pożądana profesja dziesięciolecia”. Podobne wnioski można wyciągnąć z ankiety serwisu Glassdoor „25 Best Jobs in America” – to aktualnie najbardziej poszukiwany w USA zawód. Prognozy IDC są równie optymistyczne. Obecnie rynek Big Data, który jest wyceniany na 130 mld dol., w 2020 roku przekroczy próg 203 mld dol. Natomiast szacunki Oracle Internet wskazują, że ilość danych w sieci rośnie z roku na rok w tempie 40%. W chwili obecnej internet to ok. 8 Zettabajtów danych. Specjaliści przewidują jednak, że już w 2020 roku ich ilość sięgnie 45 ZB[4]. To dobry moment, żeby zastanowić się, czy nie warto pójść w tym kierunku, ponieważ w Polsce zawód badacza danych nie jest jeszcze do końca ukształtowany. W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń Sedlak&Sedlak, pojawił się zawód programisty baz danych, którego pensja waha się między 4,4 a 9 tys. zł miesięczne, a mediana na tym stanowisku wynosi 6.773 złotych brutto[5].

Specjalista ds. uczenia maszynowego

Rośnie zapotrzebowanie także na specjalistów z tej dziedziny, ponieważ coraz więcej rozwiązań wymagających analizy Big Data opartych jest na uczeniu maszynowym. Ma ono zapewniać optymalizację podejmowanych działań na podstawie zdobytego przez aplikację doświadczenia. Firma, w której wielu programistów chciałoby pracować – IBM – współpracuje z kilkoma amerykańskimi uczelniami w celu stworzenia programów, które będą dedykowane kształceniu przyszłych specjalistów w zakresie uczenia maszynowego[6]. W tym fachu przyda się m.in. przynajmniej jeden z języków programowania np. C/C+, Python, Java czy Scala, środowiska i systemy analityczne m.in. MATLAB czy SciPy Stack, wykształcenie z zakresu inżynierii oprogramowania czy matematyki stosowanej.

Inżynier wirtualnej rzeczywistości

VR już od dawna nie jest postrzegana jako rozwiązanie dedykowane wyłącznie rynkowi gier. Dobrą passę ma również w dziedzinach takich jak rozrywka, marketing i filmy 360. Z VR chętnie korzystają marki odzieżowe i stacje telewizyjne tworząc seriale w technologii 360. W przyszłości z metody może chętnie korzystać również medycyna i wojsko. Eksperci firmy Tractica szacują, że rynek wirtualnej rzeczywistości osiągnie w 2020 roku wartość 21 mld dolarów[7]. Osoby, które chcą się specjalizować w tym zakresie powinny być biegłe w językach programowania, projektowaniu, aplikacjach mobilnych lub mieć kompetencje potrzebne do pracy przy modelowaniu 3D. Specjaliści od VR w USA w zależności od stanowiska, mogą liczyć na zarobki od 75-80 tys. do 120-200 tys. dol. rocznie[8].

Konsultant SAP

Według przewidywań firmy badawczej Allied Market Research, światowy rynek rozwiązań SAP ma rosnąć w tempie przekraczającym 7% rocznie i do 2020 r. osiągnąć wartość blisko 42 mld dol. W Polsce usługi SAP rozwijają się obecnie szybciej niż w porównaniu do danych globalnych, które wynoszą około 5%, a u nas jest to ponad 10%. Jeśli ktoś chce zostać specjalistą w tej dziedzinie to powinien znać technologie internetowe, języki programowania oraz procesy biznesowe. Łatwiej jest osobom, które mają doświadczenie w sektorze IT i biznesie, a studenci zaczynają najczęściej od stanowiska analityka. Firma Hays w raporcie płacowym 2017 szacuje zarobki konsultantów SAP na 14000-23000 zł brutto miesięcznie[9].

Blockchain Engineer

Kolejną specjalizacją, której przepowiada się sukces na rynku pracy jest inżynieria Blockchain. Czym jest Blockchain? To podstawa Bitcoina, czyli najpopularniejszej wirtualnej waluty. W Polsce nie ma wielu ofert pracy na to stanowisko, ale obecnie ponad 200 przedsiębiorstw i projektów opensource próbuje wykorzystać Blockchain przy tworzeniu mobilnych platform handlowych czy kart identyfikujących bezpieczeństwo transakcji. Jak wynika z analizy kilku ogłoszeń na portalu dice.com – można obecnie liczyć na gażę w wysokości 150-170 tys. dolarów rocznie[10].

Architekt Internetu Rzeczy

Według specjalistów Gartnera, do 2020 roku liczba urządzeń połączonych w tej technologii sięgnie 20 miliardów, a rynek Internetu Rzeczy będzie wart 3 bln dol. Utrwala się więc trend, w którym zarówno światowe koncerny, jak i początkujące firmy poszukują specjalistów w tym zakresie. Przyczyniają się do tego kolejne inwestycje mające na celu zwiększenie funkcjonalności sieci, a co za tym idzie popyt na architektów Internetu Rzeczy, specjalistów ds. beaconów, inżynierów do analityki czy UX designerów nieustannie rośnie. W Polsce najwięcej pracowników w tej dziedzinie poszukują oczywiście firmy technologiczne, ale również branża handlu detalicznego. Jeśli chodzi o wynagrodzenia, to ciężko zdobyć dane na ten temat na polskim rynku, ale np. średnie zarobki na podobnych wakatach w Stanach Zjednoczonych wynoszą 9-14 tys. dolarów miesięcznie[11]. Ekspertom w tej dziedzinie przydadzą się takie umiejętności jak: M2M (Machine To Machine), technologie chmurowe oraz połączenie umiejętności zarządzania z wprowadzaniem kompleksowych rozwiązań uwzględniających IoT.

Specjalista ds. cyberzagrożeń

Na szczęście coraz więcej przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest bezpieczeństwo danych, sieci i ochrona przed cyberatakami. Według raportu Accenture „High Performance Security Report 2016”, co trzecia próba złamania systemów zabezpieczeń w przedsiębiorstwach kończy się sukcesem[12]. Zgodnie z raportem PwC, liczba incydentów zagrażających bezpieczeństwu informacji wzrosła na całym świecie o 38%, zaś w Polsce aż o 46%[13]. Coraz więcej technologii wymaga ochrony, ponieważ hakerzy wykazują się niezwykłą pomysłowością w swoich działaniach. Dlatego tak rośnie zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. W Polsce, według Raportu Płacowego 2017 firmy Hays, Security Specialist zarabia od 12 do 22 tys. zł miesięcznie. Pensja osób na stanowiskach kierowniczych w tej branży sięga do 35 tys. zł[14]. W czasach Internetu Rzeczy zagrożone są nie tylko firmy z branży IT, ale praktycznie każdy użytkownik maila, konta bankowego, mediów społecznościowych i urządzeń, które mogą być zarządzane przez sieć – czyli chociażby telewizora.

Kraj, w którym chce się pracować, języki programowania i wynagrodzenia
Języki programowania w Polsce

Według raportu płacowego Antal[15] największym zainteresowaniem wśród pracodawców cieszą się eksperci Java. Co ma na to największy wpływ? Głównie zastosowanie tego języka programowania w praktycznie każdej aplikacji sieciowej, oraz możliwość korzystania z rozwiązań typu open source. Specjaliści od Javy mogą też liczyć na największe zarobki – od 6.500 do 18.000 złotych. Niewiele dalej w rankingu plasują się eksperci od .NET (5.800 – 17.000 zł), JavaScript (5.800 – 16.000 zł) oraz C++ (8.000 – 17.000 zł). Dla porównania: według serwisu www.wynagrodzenia.pl najlepiej opłacani są programiści Java/JEE/J2EE, a najniższe wynagrodzenie w branży IT otrzymują programiści .NET[16]. Z kolei według Raportu Płacowego Hays[17] eksperci Java zarabiają 10.000 – 17.000 zł, JavaScript 10.000 – 14.000 zł, .NET 9.000 – 15.000 zł, a C/ C++ 7.500 – 12.000 zł.

Języki programowania na świecie

Według Indexu TIOBE, wygrywa język Java, chociaż nieco stracił: -6,32%. Ze srebrym medalem jest C (-6,22% r./r.), trzecie miejsce należy do C++ (-1,95% r./r.), czwarte Pythona (-0,24% r./r.), a na piątej pozycji widnieje C# (-1,02% r./r.)[18].

Ranking Stack Overflow 2017[19]: liderem jest JavaScript (61,9% użytkowników wskazało ten język), później SQL (50,8%). Java, uplasowała się na trzeciej pozycji (39,3%). Kolejno jest C# (33,8%) i Python (31,7%).

Ranking GitHub: pierwsze miejsce – JavaScript (+97%), później Java (+63%), Python (+54%),  Ruby (+66%) i PHP (+43%)[20].

Podobnie jak w Polsce, popularność języków programowania jest proporcjonalna do wzrostu wynagrodzeń. Ciekawe dane na ten temat zawiera właśnie badanie Stack Overflow[19]. Jeśli ktoś planuje karierę na rynku niemieckim to powinien kształcić się w językach takich jak Java, Python i TypeScript – średnie wynagrodzenie w tych specjalizacjach wynosi 53.763 dolarów. W Wielkiej Brytanii warto postawić głównie na TypeScript i Ruby (odpowiednio 53.763 dolarów i 51.250 dolarów). Dla specjalistów, którzy swoją przyszłość wiążą ze Stanami Zjednoczonymi obecnie dobrym wyborem będą Go i Scala (110.000 dolarów). We Francji zarobią najwięcej eksperci od Pythona (42.151 dolarów) i C++ (41.075 dolarów). Podsumowując dane z tych właśnie krajów ujętych w raporcie, wysuwa się wniosek, że najniższe zarobki są oferowane programistom PHP – średnio 10-15% niższe niż najbardziej opłacalne języki w danym państwie. Patrząc globalnie, programiści specjalizujący się w Java, Go, Ruby, Rust czy Python są wynagradzani lepiej niż ich koledzy, którzy mają większe doświadczenie, ale zajmują się PHP.

IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.

[1] gazetapraca.pl/gazetapraca/7,120733,21265163,5-zawodow-z-branzy-it-na-ktore-bedzie-zapotrzebowanie-w-2017.html

[2] youtube.com/watch?v=dy0Byqbyeyo&index=11&list=PLN2dx2pIJO6PgjbbxEwrPO2eWyQe_3Iop

[3] biznes.newseria.pl/news/firma/deficyt-pracownikow-w-it,p132363070

[4] hrpress.pl/news/nowe-zawody-branzy-it/

[5] wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-programista-baz-danych

[6] hrpress.pl/news/nowe-zawody-branzy-it/

[7] gazetapraca.pl/gazetapraca/7,120733,21265163,5-zawodow-z-branzy-it-na-ktore-bedzie-zapotrzebowanie-w-2017.html

[8] gazetapraca.pl/gazetapraca/7,120733,21265163,5-zawodow-z-branzy-it-na-ktore-bedzie-zapotrzebowanie-w-2017.html

[9] gazetapraca.pl/gazetapraca/7,120733,21265163,5-zawodow-z-branzy-it-na-ktore-bedzie-zapotrzebowanie-w-2017.html

[10] pulshr.pl/rekrutacja/branza-it-praca-w-tych-zawodach-bez-problemu-znajdziesz-prace-i-dostaniesz-dobre-wynagrodzenie,34615.html

[11] gazetapraca.pl/gazetapraca/7,120733,21265163,5-zawodow-z-branzy-it-na-ktore-bedzie-zapotrzebowanie-w-2017.html

[12] gazetapraca.pl/gazetapraca/7,120733,21265163,5-zawodow-z-branzy-it-na-ktore-bedzie-zapotrzebowanie-w-2017.html

[13] hrpress.pl/news/nowe-zawody-branzy-it/

[14] Hays, Raport Płacowy 2017, Trendy na rynku pracy

[15] Raport płacowy Antal 2016

[16] wynagrodzenia.pl/artykul/top-10-jezykow-programowania-z-najwyzszymi-zarobkami-w-2017-w-usa

[17] Hays, Raport Płacowy 2017, Trendy na rynku pracy

[18] tiobe.com/tiobe-index/

[19] stackoverflow.com/insights/survey/2017

[20] octoverse.github.com/