Praca testera wiąże się z korzystaniem z różnych narzędzi do testowania oprogramowania. Dobrze przygotowany zestaw narzędzi może nie tylko poprawić wydajność oprogramowania i pomóc dostarczyć produkt wysokiej jakości, ale również skrócić czas testowania. Przy tak wielu dostępnych na rynku narzędziach do testowania oprogramowania dobranie odpowiedniego dla twojej organizacji może być nieco przytłaczające.

Aby ułatwić ci wybór, przygotowałam zestaw kilku narzędzi, które zwiększają produktywność i ułatwią zarówno testerom, jak i programistom pracę w prawdziwie zwinny sposób. Poniżej znajdziesz wyselekcjonowaną listę darmowych narzędzi do testowania wraz z opisem ich najważniejszych funkcji. Możesz je dopasować do swoich indywidualnych wymagań i wykorzystywać w codziennej pracy nad jakością oprogramowania.

Cypress - narzędzie do testowania oprogramowania

Cypress.io

Cypress to kompleksowe narzędzie do testów end-to-end. Jego użycie jest intuicyjne i proste, dzięki czemu może być wykorzystywane jako bardziej przyjazna dla początkujących testerów alternatywa dla Selenium. Pozwala tworzyć szybkie, łatwe i niezawodne testy w JavaScript. Narzędzie testujące Cypress składa się z dwóch modułów: Cypress Test Runner (infrastruktura do pisania i wykonywania testów) oraz Cypress Dashboard (narzędzie do uruchamiania testów, rejestrator i pulpit nawigacyjny w jednym).

Cypress nie opiera się na Selenium czy WebDriver – zbudowany jest na nowej architekturze i uruchamiany jest w naturalnym środowisku aplikacji. Dzięki temu można korzystać z DevToolsów: w celu debugowania kodu, poprzez kontrolę sieci czy podglądanie DOM.

Główne zalety narzędzia Cypress:

 • kompatybilność z różnymi przeglądarkami (Chrome, Firefox, Edge, Electron);
 • równoległe wykonywanie testów i równoważenie obciążenia;
 • zapisywanie kroków z testów pod postacią snapshotów – migawek, do których możemy zajrzeć w każdym momencie, aby zweryfikować stan aplikacji z danego momentu;
 • wbudowane automatyczne waity – kolejne polecenia oraz asercje wykonują się w odpowiednim momencie;
 • kontrola ruchu sieciowego nieobciążająca serwera;
 • wykonywanie zrzutów ekranu, gdy test się nie powiedzie oraz możliwość nagrywania testów;
 • wbudowany debugger;
 • elegancki interfejs.
Postman - narzędzie do testowania API

Postman

Postman to świetne narzędzie do testowania API. Oferuje szereg funkcjonalności, które ułatwiają oraz przyspieszają proces testowania. Posiada przyjazny interfejs, za pomocą którego można wysyłać żądania, bez konieczności pisania dużej ilości kodu.

Główne zalety narzędzia Postman:

 • generowanie, edytowanie i importowanie żądań oraz możliwość tworzenia z nich rozbudowanych kolekcji, co pomaga w organizowaniu zestawów testów;
 • możliwość pisania testów w JavaScript do każdego żądania w celu weryfikacji wyników;
 • parametryzacja danych – pozwala używać tych samych kolekcji testów, ale dla różnych środowisk, dzięki czemu unikamy powtórzeń;
 • możliwość podpięcia testów pod procesy CI/CD;
 • debugowanie – konsola Postman pozwala zagłębić się w szczegóły każdego żądania i odpowiedzi oraz zbadać zwrócone błędy.
JMeter

JMeter

JMeter to narzędzie wykorzystywane do przeprowadzania testów funkcjonalnych i wydajnościowych. Przeznaczone jest głównie do testowania aplikacji webowych. Pozwala symulować realny ruch użytkowników na wiele sposobów.

Główne zalety narzędzia JMeter:

 • symulacja różnych stopni obciążenia;
 • tworzenie scenariuszy dla różnych protokołów: Web, Web Service, baz danych, usług FTP, e-mail i innych;
 • tworzenie planu testów – serii kroków, które JMeter ma wykonać po uruchomieniu;
 • generowanie raportów;
 • integracja z bazami danych oraz możliwość bezpośredniego wykonywania zapytań poprzez JDBC;
 • duża ilość wbudowanych i dodatkowych wtyczek, które rozszerzają możliwości narzędzia.
Google Lighthouse

Google Lighthouse

Lighthouse to narzędzie pozwalające na przeprowadzenie podstawowego audytu oceniającego jakość strony internetowej. Ocenie podlega jej wydajność, dostosowanie do wymogów wyszukiwarek i potrzeb użytkowników. Narzędzie daje możliwość przetestowania strony internetowej w następujących kategoriach: Performance, Progressive Web App, Accessibility, Best Practices oraz SEO.

Główne zalety narzędzia Lighthouse:

 • dostępny jako rozszerzenie do wyszukiwarki Chrome, w narzędziach DevTools Chrome (zakładka Lighthouse) lub z poziomu linii poleceń, jako moduł Node;
 • możliwość integracji pod CI/CD w celu monitorowania m.in. wydajności;
 • obszerna dokumentacja.
Appium

Appium

Appium to narzędzie open source do automatyzacji testów mobilnych aplikacji natywnych, webowych i hybrydowych na platformach Android oraz iOS przy wykorzystaniu standardu biblioteki WebDriver.

Główne zalety narzędzia Appium:

 • wieloplatformowość – umożliwia pisanie testów na platformach iOS i Android przy użyciu tego samego API;
 • wspiera wiele języków programowania, takich jak: Java, Ruby, Python, PHP, JavaScript, C#;
 • obsługuje symulatory/emulatory i prawdziwe urządzenia;
 • aktywnie wspierane przez dużą społeczność.

Dodatkowe narzędzia, które warto znać

Grafana

Grafana to narzędzie open source służące do analizy i wizualizacji metryk oraz ostrzegania o przekroczeniu wartości granicznych. Dzięki licznej bazie źródeł, z których Grafana może pobierać dane (np. Influxdb, Elasticsearch, AWS Cloudwatch czy Zabbix), może służyć jako scentralizowane narzędzie do przedstawiania różnych metryk.

Jenkins

Jenkins to narzędzie CI/CD, które pozwala na pełną automatyzację wszystkich procesów związanych z budowaniem, testowaniem i wdrażaniem. Jest jednym z łatwiejszych w opanowaniu systemów CI/CD. Bez skomplikowanych czynności możemy uruchomić Jenkins na lokalnej maszynie, w Cloud lub z wykorzystaniem Dockera.

WhatRuns

WhatRuns to rozszerzenie, które za pomocą jednego kliknięcia dostarcza informacje na temat technologii, które używa odwiedzana witryna. Narzędzie uchyla rąbek tajemnicy o przeglądanej witrynie. Pozwala sprawdzić jakie wtyczki są zainstalowane oraz jakich narzędzi analitycznych, bibliotek JavaScript czy fontów używa.

Draw.io

Za pomocą narzędzia Draw.io można tworzyć rozbudowane diagramy i schematy blokowe do map myśli, czyli wizualnych modeli pokrycia testów.

ClickUp

ClickUp to narzędzie do planowania, organizowania i współpracy w zespole, wyposażone w szereg przydatnych funkcji. Umożliwia zarządzanie projektami oraz ułatwia pracę w zespole. Pozwala na lepszą organizację zadań na co dzień niezależnie od wielkości firmy.

Brain.fm

Serwis muzyczny wykorzystujący specjalne algorytmy sztucznej inteligencji do generowania dźwięków oraz muzyki manipulującej mózgiem i pomagającej skupić się na pracy. Brain.fm współpracuje z naukowcami i nieustannie udoskonala swój produkt w oparciu o badania nad skupieniem.

Asia Rahma: W branży IT od 8 lat. Swoją karierę zaczynała jako grafik, obecnie QA Engineer w firmie Globe Group. Pasjonatka automatyzacji, samorozwoju i zwierząt. Zwolenniczka dzielenia się wiedzą i wymiany pomysłów. Z otwartą głową szuka wszelkich usprawnień w procesie wytwarzania oprogramowania.

Globe Group – Software House z Poznania, w którym tworzymy zaawansowane aplikacje i systemy B2B dla klientów działających w specjalistycznych obszarach biznesu. Dostarczamy zaawansowane technicznie produkty dla firm nie tylko z naszego lokalnego rynku, ale również z całego świata. Jesteśmy właścicielem agencji interaktywnej, dlatego działamy również w obszarze marketingu online. Dzięki temu potrafimy projektować, programować oraz sprzedawać produkty i projekty naszych Klientów.

Tekst oryginalny: https://globegroup.pl/blog/top-11-narzedzi-do-testowania-oprogramowania/