Branża nowych technologii zmienia się bardzo dynamicznie. Zarówno firmy, jak i specjaliści IT muszą szybko reagować na potrzeby rynku oraz swoich klientów. Eksperci firmy analitycznej Gartner szacują, że wydatki na IT na świecie sięgną 3,5 bln dol. wobec 3,4 bln dol. w 2016 r. (wzrost o 2,9%)[1]. Na największy wzrost mogą liczyć dostawcy oprogramowania oraz usług IT. Te wszystkie elementy jeszcze bardziej napędzają rozwój branży. W wiedzę na temat jakich technologii warto zainwestować, żeby być na bieżąco? Przedstawiamy najważniejsze trendy dominujące w branży IT.
Internet rzeczy (IoT)

Internet rzeczy to koncepcja, według której otaczające nas urządzenia gromadzą dane, przetwarzają je i wymieniają się nimi za pośrednictwem sieci komputerowej. Zdaniem ekspertów technologia wejdzie niedługo na kolejny poziom rozwoju – maszyny zaczną samodzielnie komunikować się między sobą i pomagać w podejmowaniu decyzji. Gartner szacuje, że do 2018 roku do sieci będzie podłączonych 6 mld urządzeń. Markets and Markets przewiduje, że łączna wartość rynku IoT wzrośnie zaś z 157,06 mld dolarów w 2016 roku do 661,74 mld dolarów do 2021 roku[4]. Według opracowań Gartnera wszystkie te czynniki spowodują, że do 2020 r. w wyniku wdrażania Internetu rzeczy wzrośnie popytu na pamięci masowe dla centrów danych o ok. 3%[5].

Jeśli chodzi o indywidualnych konsumentów, IoT znajduje szerokie zastosowanie chociażby w systemach typu SmartDom. To połączenie inteligentnych urządzeń, które za pomocą wzajemnej komunikacji zarządzają funkcjami domu: oświetleniem, ogrzewaniem, oknami, wentylacją, zabezpieczeniami itp. Zainstalowanie rozwiązań IoT w SmartDomach pozwala właścicielom na pełne kontrolowanie posesji oraz na integrację z systemem alarmowym i z beaconami (rozpoznawanie użytkownika i dostosowywanie ustawień domu na tej podstawie).

Przeciwnicy wdrożeń technologii IoT zdają sobie sprawę, że oferuje ona branżom ogromne możliwości, ale przypominają również o zagrożeniach – zarówno dla producentów, firm oraz indywidualnych użytkowników. Głównym niebezpieczeństwem jest możliwość wycieku danych przedsiębiorstw oraz wrażliwych informacji o klientach i ich zachowaniach. Cyberprzestępcy zapewne nie pogardzą cennym źródłem wiedzy i mogą za pomocą danych realizować np. ataki DDoS.

Cyberbezpieczeństwo

To jedna z kwestii kluczowych w nadchodzących latach. Rozwijający się Internet Rzeczy, usługi chmurowe i wielość przetwarzanych danych wymaga intensywnych prac nad cyberbezpieczeństwem. W celu odpowiedniego zabezpieczenia firm potrzebne będzie wdrożenie polityki bezpieczeństwa oraz nowych, zintegrowanych systemów ochrony. A hakerzy potrafią dostać się do informacji w przeróżny sposób. Wykorzystują naiwność użytkowników, błąd systemu, nieuwagę programisty… Jednym z najbardziej rozpowszechnionych zagrożeń jest ransomware. Jest to ograniczenie dostępu do systemu komputerowego, za którego odblokowanie przestępcy wymagają zapłacenia okupu. Przewiduje się, że tego rodzaju ataki wzrosną co najmniej kilkudziesięciokrotnie tym bardziej, że przynoszą one duże zyski. Skutki takiego ataku mogą być katastrofalne szczególnie dla dużych firm, jeśli złośliwy wirus przeniknie całą infrastrukturę centrum danych. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo urządzeń końcowych, jak i użytkowników korzystających z zasobów chmurowych[6].

Zagrożeniem związanym z cyberbezpieczeństwem może być też brak wykwalifikowanych specjalistów. W 2016 roku na rynku na świecie pojawiło się około miliona ofert pracy w obszarze cybersecurity[7]. Wakatów w tym sektorze wciąż przybywa, co niestety nie przekłada się na pojawienie się nowych pracowników. Można przewidywać, że tę lukę zaczną wypełniać usługi outsourcingu. Research and Markets przewiduje, że adaptacyjna architektura związana z cyberbezpieczeństwem stanie się w ciągu najbliższych pięciu lat rynkiem wartym 7,07 mld dolarów[8].

Virtual Reality i Augmented Reality

Wirtualna rzeczywistość, która pozwala realnym użytkownikom na interakcję z wyimaginowanym światem dosyć szybko wykracza już poza świat gier i rozrywki. Z kolei jeszcze nieco raczkująca rozszerzona rzeczywistość pozwala na wzbogacenie tego świata o dodatkowe elementy np. rysunki techniczne urządzenia, na które skierujemy wzrok. Wszystko wskazuje jednak na to, że AR za kilka lat stanie się poważnym konkurentem technologii VR. Szacuje się, że do 2020 roku rynek VR wart będzie ponad 162 miliardy dolarów[9].

Wirtualni asystenci

Obszar sztucznej inteligencji, który rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Przydatność i rosnąca popularność asystentów takich jak Siri (Apple), Alexa (Amazon), Cortana (Microsoft) czy Google Assistant sprawia, że chociaż tego typu usługi nie należą do najnowszych, to coraz częściej wchodzą na nowe obszary. Apple otworzył Siri dla innych deweloperów w 2016 roku. Cortana (za pośrednictwem systemu Windows 10) współpracuje z wieloma aplikacjami pakietu Microsoft Office. Według Grand View Research, globalny rynek Inteligentnego Wirtualnego Asystowania (IVA) osiągnie wartość 12,28 mld do 2024 roku[10].

Rozwój technologii blockchain

Blockchain to technologia z dziedziny finansów, wywodząca się z wirtualnej waluty. Rewolucjonizuje sposób zawierania, rozliczania i zapisywania transakcji. Dzięki tej technologii operacje są szybsze, tańsze i prostsze w porównaniu do tego, jak są realizowane w istniejących systemach bankowych. Tworzone na podstawie blockchaina rozwiązania mogą mieć charakter otwarty, tzn. dostępny dla wszystkich lub ograniczony do zdefiniowanej liczby uczestników prywatnych lub publicznych. Według specjalistów już teraz należy spodziewać się nowych aplikacji blockchain dla sektora finansowego, opieki zdrowotnej, czy umów handlowych. Market Reports Hub wskazuje, że światowy rynek technologii blockchain tylko w ciągu następnym pięciu lat wzrośnie z 210,2 mln dol. do 2,3 mld dol. Zdaniem analityków Gartnera do 2022r. projekty biznesowe oparte na technologii blockchain będą warte 10 mld dolarów[11].

Wykorzystanie chmury

Zdaniem ekspertów firmy Commvault, potencjał chmury obliczeniowej to jeden z najważniejszych trendów w branży IT. Obecnie korzysta z niej 18% polskich firm, ale ten odsetek nieustannie rośnie. Organizacje dostrzegają możliwości, jakie daje chmura pod kątem przechowywania danych backupowych i archiwalnych, zarówno w oparciu o dostawców globalnych  jak AWS, MS czy Rackspace oraz tych lokalnych. Dużą popularność zyskuje backup w modelu BaaS, a także inne usługi zarządzania danymi np. Anything as a Service (XaaS), czy DRaaS (Disaster Recovery as a Service) – usługa synchronizacji i replikacji systemu do chmury, wdrażana w ramach istniejącej infrastruktury sieciowej i fizycznej[12].

Big Data

Według badań z potencjału Big Data korzysta obecnie zaledwie około 8% polskich firm. To powinno się jednak szybko zmienić, ponieważ zalety tego typu rozwiązań są oczywiste. Nastąpią zmiany w zakresie ochrony dużych zbiorów danych. Szacuje się, że wzrośnie rozwój backupu i odtwarzania środowisk Big Data. Kolejną znaczącą kwestią będzie wypełnianie wymagań regulacyjnych w związku z przechowywaniem i analizowaniem pozyskanych danych[13].

Technologia kontenerów

Potencjał kontenerów dostrzegany jest od niedawna. Coraz więcej firm rozpoczyna wdrażanie tej technologii jako nowej możliwości wirtualizacji systemów. Nie wszystkie organizacje rozumieją jednak fundamentalne różnice między kontenerami a maszynami wirtualnymi. Według ekspertów SolarWinds najbliższy czas pokaże, że kontenery zyskają na popularności, a specjaliści przekonają się, w jaki sposób można właściwie wykorzystać je do realizacji operacji IT przy jednoczesnym stosowaniu infrastruktury wirtualnej[14]. Ze wzrostem rozwiązań tego typu najprawdopodobniej wzrośnie także zapotrzebowanie na odpowiednie systemy zabezpieczające oraz osoby, których profesją będą języki wykorzystywane w technologii kontenerów.

Sztuczna inteligencja (AI) i Machine Learning

Machine Learning polega na badaniu samodzielnego uczenia się algorytmów na podstawie przyswajanych przez urządzenia danych. Jednym z przykładów używanego najczęściej systemu opartego na algorytmach uczenia maszynowego jest GPS – ulubiony pomocnik w podróży, ale również olbrzymia baza danych[2]. Dzięki systemowi można weryfikować miejsce zamieszkania, pracy czy ulubione punkty. Później te dane mogą być wykorzystywane do tworzenia stałych, spersonalizowanych informacji i powiadomień np. odnośnie korków, odjazdu autobusów czy też promocji w sklepach, w których najczęściej bywa dany użytkownik. Natomiast sztuczna inteligencja (AI) to oprogramowanie będące podstawą dla uczenia maszynowego. To sfera informatyki, która ma ułatwiać rozwój urządzeń zdolnych do wykonywania zadań, które wymagają użycia ludzkiej inteligencji. Można więc uznać, że każda aplikacja, system czy program, który potrafi wykonać czynności opierające się na użyciu „ludzkiego rozumowania” to sztuczna inteligencja. Jako przykłady mogą posłużyć chociażby Deep Blue – komputer grający w szachy, stworzony przez IBM, czy też rozwiązanie inspirowane budową mózgu: Deep Learnign (m.in. rozpoznawanie obrazu i mowy) stworzone przez Google [16]. W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie systemy informatyczne, które nie wykorzystywałyby możliwości AI i Machine Learning. O ogromnym potencjale tych zagadnień świadczą coraz liczniejsze usługi oferowane przez koncerny takie jak Microsoft. Już teraz giganci dodają różnego rodzaju usługi AI do swoich usług w chmurze. Firma badawcza Gartner szacuje, że rynek sztucznej inteligencji wzrośnie z 420 mln dolarów w 2014 roku do 5,05 mld w 2020 roku[3].

Na koncepcji sztucznej inteligencji opiera się także działanie platformy IT-Leaders.pl. Rozwiązanie jest oparte na systemie kojarzenia pracodawców z potencjalnymi pracownikami. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego algorytmu, narzędzie precyzyjnie analizuje oczekiwania pracodawców i poprzez odpowiednie filtry wyszukuje tylko takich kandydatów, którzy spełniają wymagania. To prawdziwa rewolucja w procesie rekrutacyjnym. Pozwala na nawet pięciokrotne zaoszczędzenie wydatków przeznaczanych na poszukiwanie pracownika – mówi Barbara Kowalewska, CEO IT-Leaders.pl.

Bliźniaki cyfrowe

Cyfrowy bliźniak jest integracją systemów IoT, rzeczywistości rozszerzonej oraz AI. Według analityków Gartnera będzie to bardzo popularna technologia w najbliższych latach. Szacuje się, że w ciągu trzech do pięciu lat, setki milionów rzeczy będą reprezentowane przez bliźniaków cyfrowych[15].

A jakie Wy macie spostrzeżenia odnośnie tego, co jest na topie w branży IT? Co jeszcze powinno znaleźć się w naszym artykule? Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią w komentarzach!

 


IT-Leaders.pl to pierwsza na rynku platforma łącząca Specjalistów IT bezpośrednio z pracodawcami. Anonimowy, techniczny profil i konkretnie określone oczekiwania finansowe to tylko niektóre z cech wyróżniających platformę. Zarejestruj się i zobacz jak Cię widzi pracodawca.

 

[1] crn.pl/aktualnosci/rok-2017-lepszy-dla-it

[2] businessinsider.com.pl/technologie/machine-learning-co-to-jest-uczenie-maszynowe/twq2npn

[3] tvn24bis.pl/tech,80/9-trendow-it-ktore-wplyna-na-biznes-w-2017-roku,688003.html

[4] qibit.pl/9-trendow-it-ktore-wplyna-na-biznes-w-2017/

[5] di.com.pl/cyfrowe-uzaleznienie-prognoza-gartnera-na-2017-rok-56485

[6] rp.pl/Opinie/170219993-Trendy-bezpieczenstwa-w-IT-co-nam-przyniesie-2017-rok.html

[7]rp.pl/Opinie/170219993-Trendy-bezpieczenstwa-w-IT-co-nam-przyniesie-2017-rok.html

[8] tvn24bis.pl/tech,80/9-trendow-it-ktore-wplyna-na-biznes-w-2017-roku,688003.html

[9] gmi.pl/blog/trendy-it-2017-roku-technologia-zawojuje-swiatowe-rynki/

[10] tvn24bis.pl/tech,80/9-trendow-it-ktore-wplyna-na-biznes-w-2017-roku,688003.html

[11] di.com.pl/cyfrowe-uzaleznienie-prognoza-gartnera-na-2017-rok-56485

[12]crn.pl/aktualnosci/5-trendow-it-w-2017-r

[13] crn.pl/aktualnosci/5-trendow-it-w-2017-r

[14] programistamag.pl/przewidywania-firmy-solarwinds-dotyczace-branzy-it-w-2017-roku/

[15]gartner.com/smarterwithgartner/gartners-top-10-technology-trends-2017/

[16] computerworld.pl/news/Czym-wlasciwie-jest-sztuczna-inteligencja,401702.html